Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Zdjęcie nagrobku Wojciecha Kozala

17 kwi 2014, 08:16

Obrazek
Linka do zdjęcia
http://zapodaj.net/aea190284c490.jpg.html
Dziękuję za rady z wysłaniem zdjęcia, myślę, że się udało
Wojciech jako brat bł. Biskupa Michała Kozala został w jego cieniu. Był kawalerem to też sprawiło, że nie miał kto podtrzymywać pamięć jego zasług dla ojczyzny.Przed Powstaniem Wielkopolskim był nauczycielem w miejscowości Ugoda teraz już tej szkoły nie ma. W Krotoszynie mieszka dużą rodzina wywodząca się z Kozalów ale o Wojciechu wiedzieli, że taki był z książki "Cierniowa Mitra" Teresy Bojarskiej. Udział Wojciecha w Powstaniu Wielkopolskim jest w książce Walki o Rawicz ks. Zdzisława Zakrzewskiego wydanie wznowione w 2010 r w Rawiczu.
Mogę wysłać moje opracowanie meilem jeżeli kogoś bardzo interesuje.

Pozdrawiam

Wojciech Kozal

29 kwi 2014, 09:56

Myślę, że już żadnych informacji o Wojciechu Kozalu nie uzyskam. Ostatnia wiadomość to ta, że był prawdopodobnie pochowany w miejscowości Graużyszki powiat Oszmiański. Ale ten grób podobno został zdewastowany.Ta wojna była okrutna zresztą jak każda, ale w czasie odwrotu kiedy Polacy wycofywali się występował chaos.
Szkoda bo był wielkim patriotą Polakiem. W tamtych czasach nie brakowało ich i szkoda, że tak mało o nich wiemy. Dziękuję za pomoc kolegom jak przesłać zdjęcie,dziękuje za zainteresowanie
Andrzej
Odpowiedz