Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Umień, Józefowo, Grzegorzew... pytania

27 lip 2014, 13:53

Dzień dobry,

Nazywam się Remigiusz Jaworek. To jest mój pierwszy wpis na tym forum. Nie wiem czy mój post umieszczam w dobrym dziale, jeśli się pomyliłem to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.

Postanowiłem poznać korzenie mojej rodziny. Dopiero zaczynam, ale niestety mam już pewne trudności. Dlatego też liczę na jakąś radę od tych, którzy już w tematach genealogii siedzą dłużej. Tym bardziej, że genealogia mojej rodziny w dużej mierze sięga głównie terenów Wielkopolski.

Przedstawiam to co wiem:
Mój dziadek - Stanisław Kazimierz Jaworek urodził się w 1942r. w Józefowie [miejscowość dokładnie nazywa się "Józefowo" nie "Józefów"]. I w tym miejscu pojawia się mój pierwszy problem: 1. Nie wiem gdzie dokładnie leżała/leży ta miejscowość? Prawdopodobnie gdzieś w okolicach Umienia, Grzegorzewa (pow. kolski). Dowiedziałem się, że w Umieniu jest parafia św. Michała Archanioła. Wiem też, że mój dziadek za dziecka był ministrantem, ale nie wiem dokładnie gdzie, być może w Umieniu, albo w Grzegorzewie, albo jeszcze w innym miejscu. Stanisław miał starszą siostrę - Halinę (ur. 1939r., niestety nie wiem dokładnie gdzie, prawdopodobnie także w Józefowie). Rodzice Stanisława - Jan Jaworek (ur. 1912 - zm. 1978) i Helena (z domu Bełkowska). Wzięli ślub prawdopodobnie gdzieś w tamtych terenach, ale tu znowu nie mam dokładnych danych (gdzie konkretnie i kiedy). Wiem, że Jan miał jeszcze 4 braci (Piotr, Bernard[chyba najstarszy], Józef i czwartego imienia niestety nie znam). Wszyscy zamieszkiwali głównie tamte tereny (powiatu kolskiego). To by mogło tłumaczyć tak dużą ilość występowania tego nazwiska na tym obszarze(w oparciu o http://www.geneteka.genealodzy.pl). Nie znam daty urodzenia Heleny, jedyne co wiem to to, że jej matka nazywała się Marianna Bełkowska (z domu prawdopodobnie Lasota). Jest bardzo możliwe, że Jan Jaworek urodził się w Bramfeld (dziś dzielnica Hamburga), ale pozostali bracia urodzili się w Polsce. Chciałbym sięgnąć w tej genealogii nieco dalej, ale niestety na chwilę obecną nie mogę ruszyć z miejsca. Nie mam pojęcia jak nazywali się rodzice Jana. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Kazimierz ponieważ mój dziadek Stanisław miał takie drugie imię, a z tego co wiem to pewna tradycja rodzinna, że drugie imię nadaje się po dziadku. Nie wiem jednak czy rodzice Jana urodzili się na terenach pow. kolskiego czy gdzieś indziej. Tak jak wcześniej pisałem, domyślam się, że tak duże zagęszczenie Jaworków w tamtych rejonach nie jest przypadkiem i zbiegiem okoliczności tym bardziej, że wiem, że dziadek, jego rodzice i wujowie tam mieszkali (albo przez część życia, albo tam osiedlili się na stałe). Nie wiem za bardzo gdzie szukać, od czego teraz zacząć, gdzie zadzwonić, zapytać, ewentualnie pojechać?
Proszę o pomoc i rady w tej sprawie.
Pozdrawiam

Re: Umień, Józefowo, Grzegorzew... pytania

27 lip 2014, 17:23

Witam,
z pewnością Twój rejon poszukiwań będzie dotyczył Umienia, Grzegorzewa i okolic. Niestety, z internetu nie wszystko otrzymasz. Trzeba zagłębić się w księgach, a to są lata poszukiwań w archiwach: w AA w Poznaniu lub u Mormonów.
Na sam początek proponuję Ci lekturę:

http://szukajprzodka.pl/okruchy.pdf

Re: Umień, Józefowo, Grzegorzew... pytania

28 lip 2014, 11:49

Widzę, że jesteś online.Wyślę Ci na pw mój adres.Napisz do mnie.Ja też szukam korzeni w tych okolicach. Znam nazwiska Jaworek(Jaworscy) i Lasota.Może sobie pomożemy.
Pozdrawiam.
Piotr

Re: Umień, Józefowo, Grzegorzew... pytania

28 lip 2014, 13:19

Witam.
Co do Józefowa to chyba bym się nie upierał.W tych okolicach były trzy miejscowości o nazwie Józefów.
1.Józefów-gubernia kaliska,powiat kolski,gmina Brudzew,parafia Brudzew
2.Józefów(krzewatski)-gubernia kaliska,powiat kolski,gmina Drzewce,parafia Kłodawa
3.Józefów(ostrowski)-gubernia kaliska,powiat kolski,gmina Drzewce,parafia Umień.

Znam nazwiska o których piszesz(Jaworek,Lasota) i chyba chodzi o gminę Drzewce.
Nazwiska te w tych okolicach występują m.in w parafiach Umień,Chełmno,Kłodawa,Grzegorzew.Zwróć uwagę na nazwisko Jaworski(a).Spotkałem w aktach takie przejście z nazwiska Jaworek właśnie na Jaworski(a)
Księgi z Umienia,Grzegorzewa są w AP w Koninie.Część na szukajwarchiwach.Więcej informacji o osobach na mailu.
Pozdrawiam.
Piotr

Re: Umień, Józefowo, Grzegorzew... pytania

30 lip 2014, 08:10

Dziękuję bardzo za te informacje. Rzeczywiście mogło być tak, że jakiś mój przodek nie nazywał się Jaworek, ale np. Jaworski. Z tego co znalazłem w zasobach internetowych wiem, że bywała i taka zmiana gdzie "Jaworski" przechodził w "Jaworek". Póki co, próbuję dotrzeć do daty i miejsca ślubu Jana i Heleny, bo myślę, że to mi nieco rozświetli sprawę w różnych kierunkach.

Re: Umień, Józefowo, Grzegorzew... pytania

30 lip 2014, 09:36

Witam,

a może miejscowość o której piszesz to wieś Józefów parafia Lubotyń pow. kolski.

Zajrzyj do BASI link: http://basia.famula.pl/skany

Znajdziesz tam skany metryk m. innymi parafii Lubotyń.

pozdrawiam
Danuta
Odpowiedz