Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

06 wrz 2014, 12:52

Witam poszukuje informacji na temat pałacu w miejscowości Dobieszczyzna oraz informacji na temat ich właścicieli tj. Rodziny kirstein wiem tylko tyle ze wybudowali ten pałac w XIX wieku i mieszkali do 1945 a od 1947 jest w posiadaniu sióstr zakonnych

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

06 wrz 2014, 13:28

Witam
Lubinię Wielką w 1579 roku posiadali Maciej i Sebastian Miniszewscy oraz Zofia i Jędrzej Żerniccy, a w roku 1620 Maciej Miniszewski i Jędrzej Jemiołkowski.
W drugiej połowie XVIII wieku sprowadzono do Lubini Wielkiej osadników z Holandii i północnych Niemiec, tzw. Olędrów. Utworzyli oni osadę Dobieszczyzna, jako część wsi Lubinia Wielka. W XIX wieku powstał przysiółek Glinki. Dopiero w XX stuleciu połączono wymienione trzy części w jeden organizm o nazwie Dobieszczyzna.
W XIX wieku majątek Lubinia Wielka dostał się w ręce niemieckiej rodziny Kirsteinów, którzy wybudowali okazały pałac. W budynku pałacowym od 1947 roku przebywają Siostry Salezjanki, które obecnie prowadzą tam m. in. prywatny dom dziecka.

W 1926 roku folwark nadal nosił nazwę Lubinia Wielka, obejmował 400 ha powierzchni i należał do Emila Kirsteina.
http://www.zyciejarocina.pl/index.php?s ... 7182547&ar

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

24 wrz 2014, 13:32

Zastanawia mnie czy KIRSTEIN mogło być spolszczone na KIERSTAN i czy jest to moja rodzina :)

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

24 wrz 2014, 16:06

Byc może spotkałem się z różnymi odmianami tego nazwiska wszystko zależy od tego jak kto chciał być pisany np jednym ze spolszczeń jest tez kiersztan które może pochodzić od miejscowości kiersztanowo chociaż pierwotna nazwa tej miejscowości brzmi kirsteinsdorf od nazwiska Kirstein poniżej wrzucę link odnośnie tej miejscowości jakby ktoś chciał sprawdzić http://pl.wikipedia.org/wiki/Kiersztanowo_(powiat_ostródzki)

a wracając jeszcze do Dobieszczyzny czy wiadomo dokąd wyjechali tamtejsi Kirsteinowie ? Bo znalazłem też jakiegoś Emila Kirsteina ale w Stanach wiem że on tez przybył tam z terenów dzisiejszej Polski i nie wiem czy to ten sam pan czy ktoś inny

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

24 wrz 2014, 22:29

Co do mojej rodziny nie wiem mam żadnego powiązania z Dobieszczyzną. Cała rodzina Kierstanów skupia się w okolicach Lwówka ( Wytomysl, Brody, Wąsowo, Duszniki etc) jednak ciekawi mnie czy to zbieg okoliczności czy jednak nie. U mnie w rodzinie nazwisko to odmienia się na 3 sposoby : KIERSTAN , KIERSZTAN , KIERSTEIN - a w genealogii znalazłem też odmiany takie jak KIERSZTYN , KIERSZTEN a nawet ! KIERZŁEM ....ciekawe :D

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

26 wrz 2014, 23:25

Kierzłem hahaha :D niezle co do tych pisowni najbardziej prawdopodobne ze kierstein powstalo z Kirstein bo jest temu najbliższe w pisowni

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

01 paź 2014, 19:04

można się jakoś dowiedzieć czy dane nazwisko było inna pisownią pierwotnego nazwiska bo znalazłem parę podobnych nazwisk do nazwiska "KIRSTEIN"

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

02 paź 2014, 13:05

Bardzo dużo KIRSTEIN- ów jest w księgach AP Bydgoszcz i Inowrocław

Antoni

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

02 paź 2014, 20:12

tak wiem wiem :) ale bardzo ciekawi mnie jak to jest z pisownia nazwisk bo wiadomo że często było tak że dane nazwisko miało rożną pisownie i jestem ciekaw jak to można sprawdzić bo znalazłem bardzo dużo blisko brzmiących nazwisk do nazwiska Kirstein. Widze że szuka pan Kierstanów z Lwówka i mam pytanie czy to chodzi o Lwówek ale śląski ??

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

02 paź 2014, 21:25

Witam,

Nie, nie..ja interesuję się Kierstanami z Lwówka w woj.wielkopolskim.

A co do nazwiska to w większości są to błędy w zapisie. Upierałbym się przy tym że nazwisko Kierstan jest właściwie i pochodzi np od nazwy wsi Kierstanowo.
Mój dziadek nazywał się Kierstan, ojciec Kiersztan a ja Kierztan - XXw. a tyle pomyłek :) - a mój syn również zapalony genealog poszedł do Urzędu i zmienił nazwisko z Kierztan na Kierstan podając wywód genealogiczny, że on sie nie zgadza i przyznano mu nowe nazwisko. I teraz żona się smieje, że nie jesteśmy rodziną, bo mamy inne nazwiska :D

Antoni

P.S. A ojciec mego dziadka Jan Kierstan miał trzy żony, z pierwszą dzieci były " Kierstan" , z drugą " Kierstan" a z trzecią już " Kiersztan" - pomyłka przy ślubie pradziadka z III żoną i potem rodzina się kłóci , że to inna rodzina, hahaha :)

Re: Pałac w Dobieszczyznie rodzina kirstein

02 paź 2014, 23:46

A ta miejscowość "Kierstanowo" gdzie się znajduje bo z ciekawości wpisałem sobie tą nazwę w wyszukiwarkę i znalazło mi parę miejscowości ale o nazwie Kiersztanowo w powiatach olsztyńskim, mrągowskim i ostródzkim
Odpowiedz