Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Karabasz

20 wrz 2014, 13:40

Szanowni Forumowicze,
poszukuję osób, które podobnie jak ja, interesują się rodziną Karabaszów, lub też, podczas swoich poszukiwań na to nazwisko się natknęły.
Z rodziny tej wywodzi się moja babka, Marianna. Badam wszystkie gałęzie tej rodziny poszukując powiązań między nimi. W chwili obecnej większość gałęzi udało mi się wyprowadzić do ok. połowy 18. wieku.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
DJB

Re: Karabasz

20 wrz 2014, 18:22

Nazwisko spotykałem Witkowo i okolice.

Re: Karabasz

27 wrz 2014, 06:48

Dziękuję za informacje. W Witkowie rodzina Karabaszów pojawiła się na początku 19. wieku i podobnie jak w wielu innych miejscowościach po kilkudziesięciu latach ślad całkowicie lub niemal całkowicie po niej ginie.
Wiele wskazuje na to, iż pierwotnie moi przodkowie pojawili się w Margoninie. Jestem w trakcie przeglądania margonińskich ksiąg metrykalnych. Z różnych źródeł wiem, iż rodzina ta pochodzi z południowej Turcji.
Póki co nie potrafię precyzyjnie określić czasu przybycia na tereny Polski, ale szacuję, że był to przełom wieków 17. i 18. lub początek 18. Zastanawiam się, jaka była droga migracji oraz czy było to zjawisko o szerszym zasięgu, czy też incydentalny przypadek.
Dodam tylko, że najstarsi Karabaszowie, do których udało mi się dotrzeć, byli rzemieślnikami, a konkretnie szewcami.
DJB

Re: Karabasz

27 wrz 2014, 14:21

betdar napisał(a): Z różnych źródeł wiem, iż rodzina ta pochodzi z południowej Turcji.
DJB


Z których źródeł ?


Pozdrawiam

Chrystian

Re: Karabasz

27 wrz 2014, 15:54

Chrystian Orpel napisał(a):
betdar napisał(a): Z różnych źródeł wiem, iż rodzina ta pochodzi z południowej Turcji.
DJB


Z których źródeł ?


Pozdrawiam

Chrystian


Prawdopodobne źródło to kynologia.

Karabasz - rasa psów pochodząca z Anatoli. 'Kara bas' znaczy w języku tureckim "czarna głowa". Powstał ze skrzyżowania dwóch ras tureckich psów pasterskich: akbasza i sivas-kangala. Od XVII aż do początków XX w. karabasze służyły w sułtańskiej armii tureckiej.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Karabasz

27 wrz 2014, 16:42

Moje źródła to przedstawiciele różnych gałęzi rodziny mieszkający w różnych krajach. To osoby, które się nie znają, są w pełni świadome swego pochodzenia. Ich emigracja (tudzież ich przodków) nastąpiła w różnym czasie.
Moim źródłem jest również Turek mieszkający w Polsce. Od niego dowiedziałem się, iż mianem "czarnych głów" określano w Turcji księży katolickich, przy czym określenie to ma mieć charakter bardzo pejoratywny. Być może ma ono proweniencję kynologiczną, co pasuje do kontekstu.
Przypuszczam, iż określenie to stosowano również w odniesieniu do katolików zamieszkaujących Turcję, stąd też nazwisko moich przodków. Nazwisko, którego nie mogli "przywieźć" z Turcji, albowiem nazwiska w tym kraju wprowadzone zostały dużo później. Być może moje przypuszczenia można podważyć, czekam na opinie, lecz wydaje mi się, że ich przezwisko w Turcji stało się ich nazwiskiem w Polsce.
Interesuje mnie bardzo kontekst historyczny, jednak tym zajmę się dopiero wówczas, gdy pojawi się data potencjalnej imigracji.
DJB

Re: Karabasz

27 wrz 2014, 21:18

betdar napisał(a):Moje źródła to przedstawiciele różnych gałęzi rodziny mieszkający w różnych krajach. To osoby, które się nie znają, są w pełni świadome swego pochodzenia. Moim źródłem jest również Turek mieszkający w Polsce. Od niego dowiedziałem się, iż mianem "czarnych głów" określano w Turcji księży katolickich, przy czym określenie to ma mieć charakter bardzo pejoratywny. Być może ma ono proweniencję kynologiczną, co pasuje do kontekstu.
Przypuszczam, iż określenie to stosowano również w odniesieniu do katolików zamieszkaujących Turcję, stąd też nazwisko moich przodków. Nazwisko, którego nie mogli "przywieźć" z Turcji, albowiem nazwiska w tym kraju wprowadzone zostały dużo później. Być może moje przypuszczenia można podważyć, czekam na opinie, lecz wydaje mi się, że ich przezwisko w Turcji stało się ich nazwiskiem w Polsce.
Interesuje mnie bardzo kontekst historyczny, jednak tym zajmę się dopiero wówczas, gdy pojawi się data potencjalnej imigracji.
DJB


Z takimi "źródłami", jeszcze daleko do Bosforu i Stambulu !

Chrystian
Odpowiedz