Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Będkowscy

22 paź 2014, 17:50

Witam,

Moja 5xprababcą była Józefa zd. Będkowska. Pochodziła z okolic Zagórowa (powiat Słupca, Wielkopolska), gdzie w 1803 wyszła za mąż za Józefa Maciejewskiego. Byli młynarzami. Oboje przeprowadzili się do miejscowości Lipnica (powiat Poddębicki, Łódzkie), gdzie posiadali wiatrak. W 1814 roku Józefa zostaje wdową, w metryce zgonu jej męża jest osobą zgłaszającą zgon i jest wymieniona jako "Pani".
W tym samym roku powtórnie wychodzi za mąż, tym razem za Teodora Alexandrowicza. W metryce ślubu z 1814 roku z parafii Uniejów Józefa i Teodor wymienieni są jako "urodzeni", a jednym ze świadków jest "Urodzony" Antoni Alexandrowicz - ojciec Teodora, pismienny wówczas wójt gminy Lipnica.
Córka Józefy z pierwszego małzeństwa (z Maciejewskim) - Ewa (moja 4xprababcia) wychodzi za mąż za Antoniego Raszkowskiego - młynarza.
Pozostałe dzieci Józefy (ze związku z Alexandrowiczem) wychodzą za mąż za: szewca, krawca, organistę.. niektórzy z nich umieją się podpisać, a część jest niepismienna, żadne z nich nie jest potem juz wymieniona jako "urodzone".

Szukam informacji o Będkowskich z tych okolic. Próbuję ustalić też .. czy ten przedrostek "urodzona" świadczy o szlachetnym urodzeniu?

Pozdrawiam,
Marcin

Re: Będkowscy

22 paź 2014, 20:30

Witam
Maciejewski Jozef Betkowski Jozefa 1803 Nov 20 Tarszewo Zagorow Slupca 24
Tarszewo znajduje się koło Kopojna Gmina Zagórów - kiedyś była to osada niemiecka .
Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Będkowscy

23 paź 2014, 09:12

Witam
W moim drzewie genealogicznym występują Będkowscy z Zagórowa. Moja prababcia Teofila Lubowiecka z Będkowskich była córką Jana i Agnieszki z Kolskich małżonków Będkowskich nr aktu ślubu 25/1837 parafia Zagórów. Jan Będkowski urodził się w Koninie w 1812 roku i był synem Wojciecha Będkowskiego i Klary z Madelskich małżonków w Zagórowie zamieszkałych, młynarzy.

Serdecznie pozdrawiam

Zbigniew Lubowiecki.

Re: Będkowscy

23 paź 2014, 19:36

zbyszek1 napisał(a):Witam
W moim drzewie genealogicznym występują Będkowscy z Zagórowa. Moja prababcia Teofila Lubowiecka z Będkowskich była córką Jana i Agnieszki z Kolskich małżonków Będkowskich nr aktu ślubu 25/1837 parafia Zagórów. Jan Będkowski urodził się w Koninie w 1812 roku i był synem Wojciecha Będkowskiego i Klary z Madelskich małżonków w Zagórowie zamieszkałych, młynarzy.

Serdecznie pozdrawiam

Zbigniew Lubowiecki.


Dziękuję za odpowiedź ;) Mam wrażenie, że jest to ta sama rodzina.
Co ciekawe zauważyłem w metryce z 1812 roku z Uniejowa, że świadkiem na chrzcie syna Józefy z Będkowskich i Józefa Maciejewskiego był "Pan JM. Józef Kolski liczący lat 37 w mieście Zagórowie i parafii tejże samej Powiecie Konińskim Departamencie Kaliskim położony obywatel zamieszkały". Józef Kolski był wtedy piśmienny, najprawdopodobniej to Pana rodzina :) Być może Wojciech Będkowski i moja Józefa z Będkowskich to rodzeństwo?? A czy słyszał Pan jakąś wzmiankę na temat szlacheckiego pochodzenia Będkowskich?

Pozdrawiam,
Marcin

Re: Będkowscy

23 paź 2014, 21:55

Znam rodzinę Bądkowskich / Będkowskich z Gdańska. Właściciele księgarni A. E. Bądkowscy.

A to z rodziny, znana osoba:
Lech Bądkowski (właśc. Leszek Mieczysław Zygmunt Buntkowski) urodził się 24 stycznia 1920 w Toruniu jako syn Kazimierza Buntkowskiego i Zofii z domu Faustmann.

Re: Będkowscy

24 paź 2014, 12:30

Ponownie Witam.
Uważam również, ze to jest rodzina a co do pochodzenia szlacheckiego trzeba sprawdzić w Tekach Dworzaczka, być może jest tam monografia Będkowskich h. Ostoja. Teofila Bedkowska moja prababcia wyszła za mąż za Ludwika Lubowieckiego h. Śreniawa, więc ich dzieci Andrzej, Agnieszka i mój dziadek Jan Nepomucen Lubowiecki po swym ojcu dziedziczą pochodzenie szlacheckie i herb, gdyż w Polsce dziedziczenie pochodzenia i herbu jest po mieczu. :roll:
Pozdrawiam
Zbyszek.

Re: Będkowscy

24 paź 2014, 15:53

O Bętkowskich pisze sporo W. J. Skowroński, Notaty i wstępne szkice genealogiczne dotyczące szlachty wielkopolskiej (ułożone alfabetycznie według nazwisk: A-Ż)
=> http://www.wbc.poznan.pl/publication/391397 (s. 46 / 375)

Re: Będkowscy

24 paź 2014, 16:38

Mariusz napisał(a):O Bętkowskich pisze sporo W. J. Skowroński, Notaty i wstępne szkice genealogiczne dotyczące szlachty wielkopolskiej (ułożone alfabetycznie według nazwisk: A-Ż)
=> http://www.wbc.poznan.pl/publication/391397 (s. 46 / 375)



Dziekuje :)

Re: Będkowscy

28 lip 2015, 14:15

Witaj Marcinie !

Teodor Alexandrowicz w akcie ur.Jego Córki Katarzyny Seneńskiej *28.04.1821 Kużnica Janiszewska
ma lat 44 i jest młynarzem w tejże wsi
Syn Antoniego i Cecyli Kopankiewicz ,Antoni Alexandrowicz
1796 jest administratorem wsi Krajkowo par.Żabno i tam rodzi sie Ich Syn Felicjan Alexandrowicz *01.07.1796 Krajkowo
par.Żabno ,a potem wójt gminy Lipnica
Antoni i Cecylia mieli takze inne Potomstwo
- Walenty Alexandrowicz *1805 oz.1805 Uniejów Marianna Pieniażek *1788 + przed 1847 mieszka Krasnodęby
- Józefa A.lat 21 oz.20.01.1856 parafia Bełdów Franciszek Chmielecki lat 19
- Marceli A.lat 21 oz.26.01.1857 parafia Bełdow Rozalia Wichlinska /Wiklińska ?/lat 18
- Franciszka A.lat 19 oz.25.01.1864 parafia Bełdów Walenty Walęcikiewicz lat 25

2v Walentego 43 lata wdowiec mieszka Krasnodęby x 04.09.1847 parafia Bełdów Józefa Walęcikiewicz lat 47 wdowa
zapewne Matka powyższego Walentego

- Kunegunda Aleksandrowicz lat 23 oz.26.02.1832 parafia Bełdów Ignacy Wichliński /Wikliński ?/lat 29
- Antonina Alexandrowicz lat 18 oz.27.01.1834 parafia Bełdów Michał Mrowiński lat 30

odnośnie Rodziny Będkowskich,szukam Bętkowskich i przy okazji poszukam takze danych o Nich

Pozdrawiam
Mirek

Re: Będkowscy

28 lip 2015, 14:21

Sorki !
Walenty Alexandrowicz oz.1825 parafia Uniejów Marianna Pieniażek *1808 + przed 1847 Córka Jana i Marianny

Mirek

Re: Będkowscy

30 lip 2015, 09:45

Witam
Mirku
Aleksandrowicz Józefa,Marceli i Franciszka - to dzieci Walentego i Marianny Pieniążek ,nie Antoniego i Cecylii Kopankiewicz !!!
Antoni i Cecylia mieli dzieci: Teodor;Franciszek;Józefata;Walenty;Kunegunda i Antonina /tych znalazłam/

Zarówno Aleksandrowiczów jak i Bętkowskich v.Będkowskich mam w swoim drzewku,chętnie wymienię się informacjami.

Pozdrawiam Grażyna

Re: Będkowscy

31 lip 2015, 22:27

Witam,

Zgadza się. Ostatnio dawno tutaj nie zaglądałem i w międzyczasie znalazłem wiele informacji, które tutaj podaliście o Alexandrowiczach. Odnalazłem akt zgonu Antoniego i jego żony Cecylii - oboje zmarli w 1832 r. w parafii Bełdów. Rodzicami Antoniego był Antoni i Anna, bardzo ciekawe skąd oni pochodzili. Niestety nie wiadomo gdzie Antoni junior się urodził. Jeśli chodzi o Będkowskich to nie udało mi się znaleźć rodziców Józefy, ale analizując wiele informacji z różnych dokumentów i łącząc fakty na 90% jej rodzicami byli Jan Będkowski i Zofia Exteyt - różna pisownia: Ekszteyt / Eksztejt / Eksztejn.

Inne dzieci Antoniego i Cecylii, które mam to:
- Jan ur. ok 1782 ślub w Uniejowie z Marianną Dybalską wdową po Tomaszu Lenartowiczu
- Julianna ur. ok 1794 ślub w Uniejowie z Julianem Chryzostomem Dzierżawskim herbu Rola
- Józefa ur. ok 1801 ślub w Uniejowie z Walentym Stobieckim
- Marianna ur. ok 1811 ślub w Świnicach Warckich z Kajetanem Dzierzbickim.

Pozdrawiam,
Marcin
Odpowiedz