Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jezierscy, Kunegunda i Jakub

25 paź 2014, 11:00

Poszukuję informacji o Kunegudzie (Kindze) i Jakubie Jezierskim (lata ~ 17xx r). Ich synem był Ksawery (~1780-22.10.1848), żonaty z Ludwiką (z domu Kosicka ur.~1810). Posiadali córkę Emilię Mariannę ( ur. w 1837 w Piwonicach), syna Józefa (ur. 1840) -żona Józefa z pv Regus sv Jarmułowicz-ślub brali w 1870r i Augustyna (ur. 1842) żona Tomaszewska oraz po jej śmierci w Kaliszu, w 1886 r, Józefa Kosmalska ur. w 1822. Żyli Oni w okolicach Kalisza (Godziesze, Kakawa oraz Piwonice, Dobrzec, Szczypiorno, Zagorzyniec, Czaszki, Nowy Świat -dziś dzielnice Kalisza), Konina, Sieradza. Prawdopodobnie Ksawery miał brata Wawrzyńca, którego żoną była niewiasta o imieniu Dorota. Ich syn to Stanisław ur. ~1813r, żonaty z Katarzyną Kaczyńską i prawdopodobnie Maksymilian ur. 1823r, żonaty z Konstancją Raczyńską. Wystepuje też w Godzieszach, przy chrzcie swojego syna Władysława, Florentyna Mecwaldowska z d Jezierska, żona Józefa ur. w 1830r .W Dobrcu występuje też osoba o nazwisku Franciszek Jezierski . Mam dane o następnych pokoleniach, lecz brakuje mi informacji o tych wcześniejszych moich protoplastach. Z góry dziękuję za jakąkolwiek informację, która przybliży poznanie historii rodziny.
Lucjan

Re: Jezierscy, Kunegunda i Jakub

05 sty 2015, 04:41

Witam.
Mogę tyle dodać,że miałem przodków Jezierskich z Pleszewa Wlkp.,25 km od Kalisza.
Tam rodzina ta była rozgałęziona.Przez cały wiek XIX i ponad połowę XX.Obecne męscy potomkowie wymarli w znacznym stopniu w Pleszewie.Moja zmarła 12 lat temu matka wspominała mi o jakichś bliżej nieokreślonych przodkach w Kaliszu.Gdy przeglądałem księgi stanu cywilnego w archiwum w Kaliszu, obok cmentarza i szkoły mechanicznej,to mignęło mi kiedyś przed oczami nazwisko Mecwałdowski.
Polecam też księgi cywilne w ratuszu w Pleszewie oraz parafialne we farze tamże.Póki stamtąd nie wywędrują zgodnie z odnośnymi procedurami.
Więcej chyba nie pomogę, bo mieszkam na stałe na Wybrzeżu.
Pozdrawiam w Nowym Roku.
Jacek "gerszewski"

Re: Jezierscy, Kunegunda i Jakub

05 sty 2015, 05:40

Witam

Istnieje ciekawa książka "Śledztwo w sprawie króla smalcu" Magdaleny Mrugalskiej - Banaszak, opisująca dzieje poznańskiej rodziny Jezierskich. Być może tam będą odniesienia do przodków, o których pytasz.
Odpowiedz