Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy Wlkp

22 lis 2014, 09:02

Witam!

Poszukuję informacji o Romanie Górnym(ur. ok. 1828 nie mam pojęcia gdzie...) i jego żonie Petronelli Lesińskiej(córka prawdopodobnie Józefa i Salomei, ur.1834 w Chudzicach). Zawarli małżeństwo w 1853 w Środzie Wlkp.

Czy ktokolwiek wie cokolwiek o Romanie Górnym? Szczególnie interesuje mnie skąd pochodził i kim byli jego rodzice.
Nie mam także pojęcia gdzie i kiedy zmarli...

Pozdrawiam!
- Leszek

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

22 lis 2014, 12:56

L_Maik napisał(a): .. informacji o Romanie Górnym(ur. ok. 1828 nie mam pojęcia gdzie...) i jego żonie Petronelli Lesińskiej(córka prawdopodobnie Józefa i Salomei, ur.1834 w Chudzicach). Zawarli małżeństwo w 1853 w Środzie Wlkp. ...

W PP pod tym nr i we wskazanym przez Ciebie roku w Środzie widnieje ślub Górny - Losinska [Łosińska].

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

22 lis 2014, 18:32

Tak, znalazłem ten ślub w PP, jednak z AAP dostałem metrykę - świadectwo ślubu Romana Górnego z Petronellą Lesińską.
Poza tym w księdze chrztów parafii w Nietrzanowie w 1854 wpisano Mariannę Górną córka Romana i Petronelli Lesińskiej.

Pozdrawiam!
- Leszek

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

22 lis 2014, 20:20

Ślub Marianny Górnej z Mikołajem Tadyszakiem:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1960/0/3/23/skan/full/-wWZeCQNyvqm49RylXPqjg

Z tego wynika, że Petronella zmarła przed 1881 rokiem. Roman był z kolei stróżem nocnym, zamieszkałym w Szlachcinie - okręgu dominialnym.

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

22 lis 2014, 20:52

Co oznacza "okręg dominialny"

Spotkałam się z podobnym wyrażeniem:
Vorwerk Skoraczewo u. Dominium Alt Bialcz, Schmiegel

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

22 lis 2014, 21:43

Okręg dominialny (Dominium) składał się z jednej albo kilku wsi należących do jednego lub kilku właścicieli. Właściciel dominium sprawował władzę administracyjną i sądowniczą z tytułu przysługującej mu zwierzchności nad poddanymi (definicja za wikipedią).

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

22 lis 2014, 22:05

L_Maik napisał(a):Tak, znalazłem ten ślub w PP, jednak z AAP dostałem metrykę - świadectwo ślubu Romana Górnego z Petronellą Lesińską.
Poza tym w księdze chrztów parafii w Nietrzanowie w 1854 wpisano Mariannę Górną córka Romana i Petronelli Lesińskiej.
Pozdrawiam! - Leszek

Radzę zatem udać się do AAP i sprawdzić wpis w księdze ślubów Środy osobiście.
W samym akcie pisze wyraźnie Losinska, a w indeksie Łosińska.
Zapowiedzi tej pary wyszły trzykrotnie - 15, 21 i 29, pisze wyraźnie - wdowiec 25 lat ze Szlachcina i Petronilla Losinska, panna 19 lat z Włostowa.
Ponadto istnieje do tych ksiąg indeks sporządzony przez innego kapłana - zupełnie inny charakter pisma - i tam już to małżeństwo zindeksowano jako: Górny Romanus i Petronella Łościńska.
Jeśli odpisy sporządzane były w tym samym czasie, to z rozpędu mogło zostać zapisane Lesińska.
Sprawdziłabym to osobiście.

Edit.

Sprawdziłam na PP, nazwisko Łosiński/a występuje w podanym przedziale czasowym w okolicach Kłecka i Gniezna.
Poza tym, w tym czasie w Środzie nie urodziła się żadna dziewczynka o imieniu Petronela

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

23 lis 2014, 08:52

Bardzo dziękuję wszystkim za informacje, porady i czas poświęcony na ich udzielenie.

Marianna Górna i Mikołaj Tadyszak to moi prapradziadkowie.

Petronella Łosińska/Lesińska/Lisińska (bo tak wpisano nazwisko jej ojca w księdze chrztów) urodziła się w 1834 w Chudzicach, par. Winnagóra.
Natomiast niewiele wiem o Romanie Górnym (ur. ok. 1828). W AAP sprawdzono przedział czasowy 1826-1830 w księgach chrztów parafii Środa Wlkp., Nietrzanowo i Winnagóra - bezskutecznie.

Roman żenił sie trzykrotnie:
1. Romanus Górny i Michalina Bogdańska Nietrzanowo 1851
2. Romanus Górny i Petronella Lesińska Środa Wielkopolska 1853
3. Romanus Górny i Antonina Pietrzak Nietrzanowo 1874
Stąd wniosek, że Pertonella zmarła w 1874 lub wcześniej.

Być może ktoś z odwiedzającycj to forum ma w swoim drzewie "mojego Romana"? :-)

Pozdrawiam!
- Leszek

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

23 lis 2014, 12:36

Może warto przejrzeć w AP Poznań księgi zgonów USC Szlachcin po 1884 roku - tam może znajdować się zapis dotyczący miejsca jego urodzenia i przy odrobinie szczęścia imiona jego rodziców.

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

03 maja 2016, 18:51

L_Maik napisał(a):Witam!
Poszukuję informacji o Romanie Górnym(ur. ok. 1828 nie mam pojęcia gdzie...) i jego żonie Petronelli Lesińskiej(córka prawdopodobnie Józefa i Salomei, ur.1834 w Chudzicach). Zawarli małżeństwo w 1853 w Środzie Wlkp.
Czy ktokolwiek wie cokolwiek o Romanie Górnym? Szczególnie interesuje mnie skąd pochodził i kim byli jego rodzice.
Nie mam także pojęcia gdzie i kiedy zmarli...
Pozdrawiam!
- Leszek

Minęło sporo czasu, więc nie wiem czy sprawa poszukiwania informacji o Romanie Górnym jest aktualna.
Przeglądając księgi meldunkowe Szlachcina trafiłam na zapis jego miejsca urodzenia.
Jeśli nadal potrzebujesz pomocy - odezwij się.

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

03 maja 2016, 20:38

Jestem zainteresowany wszelkimi informacjami na temat Romana Górnego.
Udało mi się dotrzeć do aktu urodzenia/chrztu, w którym zapisano jego nazwisko jako Górniak. W tej metryce widnieje zapis o dacie urodzenia 01.06.1827 w miejscowości Brodowo (Par. Nietrzanowo). Zmarł prawdopodobnie również jako Roman Górniak 15.10.1900 w Środzie Wlkp.
A co napisano w księdze meldunkowej? Która to księga? Czy ma Pani może zdjęcie strony z księgi meldunkowej z informacją na temat Romana Górnego? :-)

Pozdrawiam serdecznie!
- Leszek

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

03 maja 2016, 22:18

Proszę o przesłanie adresu e-mail poprzez PV, wówczas wyślę Panu zdjęcie strony z księgi meldunkowej.
Jest Roman Górny, ale żona żadna z wymienionych.

Re: Górny, Lesińska z okolic Szlachcina, Nietrzanowa, Środy

13 cze 2016, 11:25

Skan wysłany.
Odpowiedz