Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

04 gru 2014, 15:59

Witam

Poszukuję wszelkiej informacji o Nazwisku Tylman , Thielmann, Tilman itp oraz Paradowski z okolic Chodzieży, Budzynia, Rogoźna, Margonina datowane na 1740-1840 .

Pozdrawiam
Jarosław Tylman

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

05 gru 2014, 23:38

Witaj!Moja 3 razy prababcia to Anna Thielmann.Brala slub w Golanczy,jej wybrankiem byl Karol Winkler,stelmach.Golancz lezy niedaleko miejscowosci,ktore wymieniasz,jakie osoby o nazwisku Thielamann cie interesuja?Rowniez spotkalam sie z forma Tylmann

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

06 gru 2014, 00:53

Witam
Dziękuję za informację a ja postaram się troszeczkę rozszerzyć wiadomości o moich poszukiwaniach.

Ja już przeszedłem wszystkie formy nazwiska – jak była Polska to Tylman ( i takie mam metryki z datą 1756) później zabory i zaczyna się Tilman , Tielman bądź Thielmann .
Może zacznę od początku moja cała rodzina Tylmanów pochodzi z Białegostoku i okolic.
Po dwóch latach poszukiwań okazało się ,że mój pradziad Piotr na podstawie egzaminu przedmałżeńskiego urodził się w Kozierzu -Księstwo Poznańskie. Przez prawie rok zbierałem wszelkie zapiski i skupiska nazwiska Tylman i jego pochodnych w rejonie Wielkopolski, aż natrafiłem na zapiski urodzony w Chodzieżu dotyczących różnych nie znanych mi osób . Pomyślałem, że te skojarzenie warto sprawdzić i zamówiłem mikrofilmy z Chodzieży i Budzynia . Odszukałem mojego pradziada Piotra Tylman urodzonego w Chodzieży 1803 i jak na razie jego brata Jana ( 1799) i siostrę Anna Dorota (1796) z rodziców Andrzej Tylman i Regina Paradowska .
W tych księgach metrykalnych odszukałem wielu Tylmanów ale w żaden sposób nie potrafię ich przyłączyć do mojego drzewa . Nie odnalazłem aktu urodzenia Andrzeja ani jego aktu ślubu .
Nie odnalazłem żadnego śladu w księgach o rodzinie Paradowski więc domyślam się ,że ślub brali w parafii panny młodej ( tylko gdzie to jest ) . W księgach w rejonie Chodzieży natrafiłem na trzech Andrzejów Tylman . Jeden opisany był jako (stolarz, cieśla , Kołodziej) , drugi jako (siodlarz ) a trzeci bez żadnych opisów.
Na podstawie tych ksiąg metrykalnych ustaliłem także ,że do roku 1753 nie ma żadnego wpisu z nazwiskiem Tylman . Dopiero od 1756 zaczyna się zapełniać od Tylmanów.
Nie wiem skąd do Chodzieży przyjechali i dlatego szukam wszelkich wskazówek z pobliskich rejonów.
Tak na zakończenie, głównym celem mojego działania jest połączenie wszystkich Tylmanów w jedną wielką rodzinę .

Pozdrawiam
Jarek

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

06 gru 2014, 23:44

Witaj Jarku!Moja Anna brala slub w Golanczy w 1834 r.Jej rodzice to Franciszek Thielmann i Karolina PecKowna.

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

08 gru 2014, 20:44

Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze.. również poszukuję osób o nazwisku Thielmann. Moi Tylmanowie mieli zupełnie odwrotną historię.. zaczynając od czasów współczesnych Tylman, Thilmann, a wcześniej informacja w księgach parafialnych o zmianie w nazwisku i z Thielmann pojawił się Thilmann. Poszukuję dalej.. moi Thielmann'owie to menonici, którzy sprowadzili się na tereny Prus Zachodnich w XVII wieku (wzmianka o nazwisku jest w dokumentach i na liscie osób, które wyemigrowały). Moje poszukiwania obejmują kujawsko-pomorskie, ale rodzina Thilmann jest też w okolicach Mrągowa.

Pozdrawiam,
Ania

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

09 gru 2014, 07:18

Witam

Dziękuję Edyto za informacje.
Mam jednak pytanie czy poszukiwałaś rodziców Franciszka w księgach metrykalnych Gołańczy ?

Aniu te Twoje trzy grosze bardzo mnie zaciekawiły. Jeśli możesz coś więcej i bardziej w datach to będę wdzięczny.
Ja nie upieram się przy nazwisku Tylman – sam jestem ciekaw jak te nazwisko brzmiało na początku.
Kiedyś zamierzałem zrobić drzewko Tylmanów z kujawsko-pomorskiego ale mało wtedy było materiałów dostępnych online . Na razie zrobiłem drzewa Tylmanów z Białegostoku i okolic z Ozorkowa, Zgierza , Zduńskiej Woli powiedzmy że z Łodzi i czekam na materiały online z Tomaszowa Mazowieckiego.
Po części mam rozpoczęte drzewa w mazowieckim i w Warszawie .
Suwałki zaglądałem w najstarsze metryki szukając skąd tam przyjechali.
Zostało mi Pomorze i właśnie Kujawsko-Pomorskie tym bardziej będę wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam
Jarek

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

09 gru 2014, 21:39

Chwilowo nie mam czasu aby zebrać wszystkie materiały i informacje w jednym miejscu, ale jak tylko to zrobię - podzielę się z przyjemnością tym co zdobyłam :)
Do poszukiwań mam tylko ferie zimowe i wakacje, więc niewiele czasu, ale..
Prócz opracowań o osadnictwie olęderskim i menonitach bardzo pomocne są ewangelickie księgi dostępne online. Trochę wyjaśniają też księgi adresowe.
Szczerze mówiąc nie spotkałam się do tej pory z kolejnością o której Ty piszesz tzn. przed zaborami Tylman a później Thielmann itd. Najstarsze dane potwierdzone mam z 1720 roku właśnie z mojej okolicy (Thielmann), około 1880 roku jest w księgach parafialnych adnotacja o zmianie nazwiska na Thilmann. Co więcej, mój Dziadek rocznik 1931 pisał się Tylman a jego brat z 1925 Thilmann i przy tej pisowni została jego część rodziny (Mrągowo i okolice)

Na chwilę obecną tyle :)

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

09 gru 2014, 23:29

Jarku,podalam wszystkie,dane,ktorymi obecnie dysponuje,nie przegladalam jeszcze ksiag dotyczacych Golanczy,ale bardzo zaciekawil mnie watek o powiazaniach kujawsko-pomorskich

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

13 gru 2014, 13:44

Witam
Wreszcie wolna chwilka .
Dziękuję za wpisy – zawsze to kroczek do przodu.

Na razie moje poszukiwania w Chodzieży i Budzynie nie zakończyły się sukcesem ale jestem uparty i nadal szukam.

Aniu myślę ,że na podanie nazwy miejscowości i linka do ksiąg metrykalnych o których piszesz, że są online znajdziesz czas . Mnie zaciekawiła ta data 1720 i to, że jest potwierdzona .
Teraz będę miał więcej czasu wolnego i z chęcią przeglądnę te księgi.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

25 mar 2015, 21:32

Edyto
Z uwagi na małą odległość Gołańcz od Chodzieży – zacząłem tworzyć drzewko rodziny Tylman w tym regionie.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

25 mar 2015, 22:38

Jarku-natrafiłeś na Thielmanów o których wcześniej pisałam?Może odnalazłeś w Gołańczy inne osoby o tym nazwisku?

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

25 mar 2015, 23:02

Edyta

Twoi Thielman to inaczej Thilman , Tilmann, Tillmann, Tylman bo takie zapisy spotkałem przy rodzinie Twojej Anny.
Ciagle przeglądam te ksiegi - Twoja Anna urodziła się w 1811 jako Anna Marianna Tilmann z rodziców Francisko i Carolina . Natrafiłem jeszcze na jej rodzeństwo i innych Tylmanów ( na razie ich nie połączyłem). W tym tygodniu dysponuję latami 1808 -1855 a w następnym tygodniu myślę ,że będę miał te z lat 1700-1800 tak w przybliżeniu.
Napisz kogo mam Ci poszukać i o ile będę posiadał takie lata bo nie ukrywam ,że mnie interesują lata 1700/1850 max.
Już natrafiłemm na nazwisko Kaszyńska/i , Paradowska – może mają coś wspólnego z moimi poszukiwaniami.
Jeśli chciałabyś skany to podaj mi adres email na PW
Pozdrawiam
Jarek

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

14 paź 2015, 16:56

Witam państwa :) jeżeli chodzi o rodzinę Thilman jak i Thilmann z okolic miasta Mrągowa to tak sie składa, że mowa o mnie i mojej rodzinie :) Debris1986- całkiem prawdopodobne, że jesteśmy rodziną :)

Re: Nazwisko Tylman , Thielmann , Tilman i Paradowski

29 sty 2016, 14:56

Przeczytałam wasze wpisy i też dorzucę swoje trzy grosze. Rodzina tylmanów jest bardzo dobrze znana w Ostrowitem, Kąpielu i okolicach. Przed II wojną byli właścicielami okolicznych folwarków i dóbr miedzy innymi Izdebna . Bardzo dużo o rodzinie Tylmanów wie pan Marek Tylman Z Konina, spisał ich drzewo genealogiczne. Niestety nie mam namiarów na pana Marka ale działa on w Towarzystwie Przyjaciół Konina.
Odpowiedz