Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Krenz

10 gru 2008, 11:24

Witam,
Jestem po raz pierwszy i ciesz się że znalazłem temat rodziny Krenz,którą się bardzo interesuję.
Zbieram różne drzewa Krenz które mogę udostępnić.Poszukuję mojej rodziny z miejscowości
Krone,Paradyż,Sieraków,Buk,Sopot,Poznań,Słupca,...Mam problem z rodzeństwem:
1).Jana Krenz ur.23.8.1812 w Krone zmarł w Paradyżu żona Józefa Frąckiewicz
2).ojciec Jana Krenza - Michael Krenz lub Krentz zm.16,7,1849, żona Marya (Fraceke?)
ur.29,2,1782,zm.15.5.183?,ślub 10.6.1806r.Tylko nie wiem gdzie.
I to jest granica której nie mogę przekroczyć,bo Prusacy zniszczyli księgi w 1812 roku.
Będę bardzo wdzięczny za możliwość współpracy w poszukiwaniach.

Jerzy Krenz
krenzart@yahoo.com

Re: Krenz

23 gru 2008, 02:34

Witam, Jerzy!

Nie wiem, czy czytałeś już moją wcześniejszą wzmiankę o Krenzach. Ja spotkałem to nazwisko we wsi Żerniki pow. Września, parafia Opatówko. Na pewno w latach 30. i 40. XIX wieku żył w niej Michał Krenz, "komornik bydelny". A wiem to stąd, że przeglądałem reces uwłaszczeniowy tej wsi właśnie z tych lat i obok mojej rodziny natknąłem się na nazwiska innych uwłaszczonych gospodarzy i dwóch komorników. Słupca znajduje się niedaleko Wrześni, więc może "Twoi" Krenzowie mogli się do Żernik przenieść. Mam dość dobrze opracowaną genealogię tej wsi. Na końcu XVIII w. ani na początku XIX w. nie spotykałem tego nazwiska w Żernikach, więc Krenzowie musieli skądś przybyć. W razie czego służę pomocą, bo przepisałem cały kilkunastrostronicowy reces i mogę wyszukać trochę szczegółów o Michale Krenzu (niestety nie jest podany jego wiek).

P.S. Co to za miejscowość Krone?

Pozdrawiam,
Kuba

Re: Krenz

23 gru 2008, 15:19

Krone to chyba Koronowo w dawnym powiecie bydgoskim wiejskim

Re: Krenz

23 gru 2008, 19:57

Witaj Kuba,

bardzo Ci dziekuje za odpowiedz. W naszym rodzinnym drzewie mamy braki - jednak nazwa Slupca sie pojawia - tam urodzili sie brat i siostra mojego dziadka - Helena zd Krenz Witajewska (ur. 1872 w Slupcy) i Stefan Krenz (ur. 1793). Nie mam pojecia kto i jak dlugo z mojej rodziny tam mieszkal, szukam wszelkich sladow - dlatego bardzo Cie prosze - czy mozesz mi przeslac informacje o Michale Krenzu? (na moj email: krenzart(at)yahoo.com
Nie wiem, byc moze moi Krenzowie zyli tam przez pewien czas, kto wie.

Co do Krone - to rzeczywiscie Koronowo, ale nie mylic z Deutsch Krone = Wałcz.

Pozdrawiam,
Jerzy Krenz

Re: Krenz

24 gru 2008, 12:04

Witam, Jerzy!

jeżeli jesteś zainteresowany róznymi drzewami krenz odsyłam do tematu
viewtopic.php?f=3&t=646&st=0&sk=t&sd=a&start=20

no i na moją stronę http://akrantz.republika.pl/ ... tam właśnie piszę o rodzinie krenz

Re: Krenz

29 gru 2008, 22:11

Gazeta Wyborcza wydanie wielkopolskie sobota 27. 12. 2008
Reportaż Piotra Bojarskiego
Cztery twarze Prusaka
opis wspomnień Pawła Krenca w walkach o Szubin.
W reportażu wspominany jest ks. Zabłocki
bohaterski obrońca Gniezna w 1939.
Niestety mam tylko wzmiankę z gazety piątkowej podaję wiadomość dla zainteresowanych.

Re: Krenz

31 gru 2008, 01:41

Witam,
bardzo dziekuje za informacje o artykule - mozna go przeczytac w sieci -
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... l?skad=rss

Ja mam tylko maly problem z tymi moimi Krenzami - nie wiem jak i gdzie lacza sie z Krencami czy Krancami. Nasz najstarszy znaleziony przodek to Michael Krentz (jego syn Jan pisal sie juz Krenz i byl nauczycielem w Buku, Sierakowie i Paradyzu). Michael (chyba) byl ozeniony z Marya Franke lub Frantzke. Moge przesledzic tylko linie od Jana Krenza. Ale ten byc moze (zapewne) mial braci... Michael zmarl lub mieszkal w Deutsch Krone (dzis Walcz).

Nie wiem czy ta linia sie podzielila jakos, na Kujawki czy Kozmin. Mam tu luke.

Miasta, ktore przewijaja sie w nasym drzewie to: Deutsch Krone, Sierakow, Buk, Paradyz, Grodzisk, Slupca, Witkowo i Poznan.

moze ktos z Was cos wie?

Pozdrawiam serdecznie,
Jerzy Krenz

Re: Krenz

31 gru 2008, 01:44

Witaj vonage!

Twoja strone znam,jest imponujaca. Niestety nie znam niemieckiego... ale polska czesc czytam.

Pozdrawiam,
Jerzy

Re: Krenz

26 maja 2009, 00:20

"Mogilno w Powstaniu Wielkopolskim (1918-1919)" praca zbiorowa pod redakcją Danuty Konieczka-Śliwińskiej, Poznań 2008
"Kolejne natarcie niemieckie na Nową Wieś Wielką miało miejsce w ostatnich dniach stycznia. Tym razem było ono udane. Powstańcy musieli cofnąć linię frontu pomiędzy Złotniki a Nową Wieś. W dniu niemieckiego natarcia wśród poległych znaleźli się: Wojciech Krentz, dwudziestopięcioletni mieszkaniec wsi Łosośniki, pochowany kilka dni później w Wylatowie (...)"

Re: Krenz

29 maja 2009, 12:30

Witam
Bardzo Tobie dziękuję za informację .Zbieram wszystkie historie o Krenz.
Pozdrawiam
Jerzy Krenz

Re: Krenz

30 maja 2009, 18:05

Moze to ktoś z rodziny i włączysz do dokumentacji
natrafilem przypadkiem
reklama w Kurierze Poznanskim rok 1910
Obrazek

Re: Krenz

30 maja 2009, 18:47

Bardzo dziękuję Panie Przemku.
Jest to reklama spółki mojego dziadka.
Jestem bardzo szczęśliwy że mogę dołączyć ją do dokumentów rodzinnych.
Pozdrawiam
Jerzy Krenz

Re: Krenz

12 gru 2010, 23:17

siemka,

chciałem tylko zapodać link stronki o rodzinie krenz (dziś znalazłem http://krentz.blogspot.com/search/label/krentz patrz pod Thursday, May 20, 2010) .... jerzego powinno to zainteresować ... są tu przynajmniej dwa wątki, które wpisują się doskonale w wywody, które przedstawiam na swojej stronce ... po pierwsze: kolejna linia krenz, która ma swoj początek w okolicach netzekreis .... czyli nic nowego, bowiem innej możliwości nie ma ... no i po drugie .... wspólna pisowania krentz i krintz .... szczególnie widoczna u dołu podanego linka ...jedne dzieci pisane krentz inne krintz ... już zawsze miałem podejrzenie że obie pisownie mają ze sobą coś wspólnego .... uważam że jest bardzo duże prawdopodobieństwo że nazwisko krentz pochodzi od od nazwy krinz .... podparte jest to przykładami z ksiąg z 16 i 17 wieku z westfali .... opisane ładne na tej stronce http://www.trois-frontieres.be/D/nom_fa ... height=500 podobne zestawienia krentz obok krinz widziałem tylko w holenderskich księgach i drzewach z tego okresu .... kluczowe jest te zdanie :"In einem Pfarrregister von Gemmenich (1619-1654) findet man die Graphien Crins, Kryns und Kreins; letztere enthält keinen Diphthong, da das "i" nach Vokal ein Dehnzeichen darstellt, genauso wie das "e" im Brabantischen, etwa wie in "Maestricht"." .... nie ma czegoś takiego jak krenz ale jest krinz .... czy nie jest to tak, że krenz jest niemiecką wymową holenderskiego krinz ???? no i jeszcze coś na stronce krenz .... nazwiska olęderskie z netzekreis : hagedorn, streich, które występują w z krenzami koło gniezna ....

Re: Krenz

02 mar 2011, 08:44

Witam!
W WBC w "Gazecie Poznańskiej" Nr 93 z dnia 18.11.1812r., na stronach 5 i 6 pod tyt."do przedania" są informacje dot. Krentzów.
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Krenz

19 mar 2011, 12:54

Witam
Proszę Jerzy byś przesłał mi swój e-mail.
Pan Stanisław Czarnecki odnalazł dla Ciebie groby rodziny Krenz w Czarnkowie i przesłał mi fotografię tych grobów.
Pozdrawiam.Beata
Odpowiedz