Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rejestr paszportów RP

22 sty 2015, 22:08

Czy opublikowany jest w sieci rejestr paszportów wydanych w RP przed 2 wojną św.?
(np w roku 1920)

Na stronie Archiwów Państwowych jest taka informacja ogólna:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... and&word2=

i tam, dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie, informacja wygląda tak:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... zpo&word2=

Czy to jest wszystko, czy też może wiadomo Wam o bliższym internetowym dostępie - czy to do rejestru wydanych paszportów, czy też nawet do bardziej szczegółowych danych - ?


Tak samo - jeśli chodzi o dowody osobiste, które wtedy pełniły (zdaje się) funkcję paszportów.

Re: Rejestr paszportów RP

22 sty 2015, 22:58

Witaj.
Zdaje mi się, że jedynym źródłem takich informacji jest Archiwum Akt Nowych (te linki, które podałaś). Nie spotkałem się w necie z takimi rejestrami.

A jeśli chodzi o przedwojenne dowody osobiste to w latach dwudziestych i na początku trzydziestych - nazwą "dowód osobisty" określano dokument niezbędny do podróży zagranicznych. Pełnił on de facto rolę paszportu (i pomimo nazwy "dowód osobisty" na okładce, we wnętrzu nazywany już był paszportem). Opłata za wydanie tego dokumentu była wysoka: w czerwcu 1923 wynosiła 90.000 marek polskich, a w 1930 - 101 złotych polskich. Był jednak także wykorzystywany jako dokument meldunkowy, gdzie wstemplowywano m.in. pobyty czasowe (np. w hotelach) w kraju, ale poza miejscem stałego zamieszkania.

Możliwość uzyskania w Polsce dowodu osobistego jako krajowego dokumentu tożsamości wprowadzono rozporządzeniem Prezydenta RP z 16 marca 1928. Dokument wystawiany był na żądanie zainteresowanym osobom za opłatą 60 groszy i nie był obowiązkowy.

Dopiero Niemcy w czasie II wojny światowej wprowadzili obowiązek posiadania dokumentów.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Rejestr paszportów RP

23 sty 2015, 02:15

Dzięki, Marku.

A czy ktoś z PT Forumowiczów próbował dotrzeć do informacji z takiego rejestru?
Może mógłby podzielić się doświadczeniem z przebytej drogi ...
Odpowiedz