Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Krusza Podlotowa

06 mar 2007, 16:45

Witam
Opracowuję historię wsi Krusza Podlotowa k. Inowrocławia.Dawne nazwy to K.Podludowa, K.Mała, K.Polodowa,K.Podlotowa.Klein Kruscha.
Będę wdzieczna za informacje dotyczące tej miejscowości.
Grażyna
Ostatnio edytowano 14 wrz 2007, 11:52 przez Grażyna, łącznie edytowano 1 raz

19 mar 2007, 07:59

...
Ostatnio edytowano 14 wrz 2007, 11:53 przez Grażyna, łącznie edytowano 1 raz

Inwentarze kościelne - ciekawe dane

23 mar 2007, 23:05

Pani Grażyno warto popytać o tak zwane inwentarze parafii Inowrocław - to są listy , spisy, podatki , pisane przez księży co roku.
Opisy ziemi , podatki , mapki itp.
Takie widziałem dla parafii Kędzierzyn, niesamowite informacje.
Szkoda , że nie będe teraz w archiwu - myślę od poniedziałku ( jak , popytam)
ale tak naprawde , jak są , to czytać trzeba samemu, dlaczego , każda wiadomość , to perełka.
Proszę popytać księdza Jerzego z archiwum , na pewno pomoże.
leszek

24 mar 2007, 07:39

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Wieś należała( i obecnie też) do parafii Ludzisko .
Zapewne sprawdzę podane ,nowe dla mnie źródło informacji.
Dziękuję.
Grażyna

24 mar 2007, 11:04

Witam!
Parafia Ludzisko słynęła w połowie XIX w. z długowieczności swych mieszkańców. W 1850 r. pewien pan zawarł ślub w wieku 90! lat i pozył jeszcze lat 7. Przeglądając księgę zgonów znalazłem w ciągu 10 lat 2 panie powyżej 100 lat , kilku 90-latków ,o 80 latkach juz nie wspomnę. Dokładnie w której wiosce zyli niestety nie wiem.
Pozdrawiam
Wojtek

24 mar 2007, 12:36

A to ciekawostka!
Chyba się tam przeprowadę ponownie :)
Coś w tym jest ...Moja babcia żyła prawie 96lat .
Grażyna

26 mar 2007, 07:38

Witaj Grażyno!
Jak będę w Archiwum w Gnieźnie to zajrzę w księge z Ludziska i sprawdzę o jakie wioski chodzi. A swoja droga ciekawe by było sprawdzić ja to w tej parafii wyglądało w dłuższym okresie czasu.
Pozdrawiam
Wojtek

01 kwi 2007, 08:19

Witam!
Byłem w archiwum i sprawdziłem zapisy w latach 1849 do 1871 ( na więcej nie było czasu) w parafii Ludzisko. I oto jak to wyglada:
W okresie tym- 22 lata- zmarło 58 osób mające powyżej 80 lat zycia, w tym 1osoba w 105 roku i 3 osoby mające 100 lat. 90-latków było 17 -tu.
Nawięcej osób mieszkało w Markowicach. Wystepuja często takie miejscowości : Kołuda wielka . Kołuda mała. Krusza duchowna, Krusza mała, Niemojewko.
Naprawde nie spotkałem jeszcze parafii o tak długiej żywotności jej mieszkańców.
Może Grażyna będzie wiedziała coś więcej o specyfice tego terenu np. geologicznej, kulturowej itp. , która może mieć wpływ na długowieczność mieszkańców.
Ciekawe jak to wygląda obecnie.
Pozdrawiam
Wojtek

02 kwi 2007, 19:44

Witam
Dziękuje za ciekawe wiadomości. Naukowo tego nie badałam (narazie:) ),myślę jednak ,że może ma to związek z pokładami soli występującymi na tym terenie. Nie bez przyczyny powstało przecież uzdrowisko w Inowrocławiu.
Zresztą nazwa Krusza pochodzi od kruszy soli.

Grażyna

24 maja 2007, 19:30

„Kółka Rolnicze na Kujawach 1867-1939” Henryk Łada, 1988 r.:

„W latach 1931-1937 w skład zarządu Kółka Rolniczego w Ludzisku wchodzili: Władysław Bogacz z Balic – prezes, Stanisław Cieśliński z Żalinowa – zastępca prezesa, Stanisław Paluch z Kruszy Podlotowej – sekretarz i Jan Kilichowski z Góry – skarbnik. W tym okresie do Kółka należało 14 członków. Do 1932 r Kółko Rolnicze w Ludzisku należało do wicepatronatu strzelińskiego, później do powiatu inowrocławskiego, a od 10 lutego 1935 r na skutek nowego podziału administracyjnego Kółko przeszło do powiatu mogileńskiego.”
(Kółko Rolnicze w Ludzisku powstało w 1895 r)

„Jakubowski Jan – Dzierżawca majątku w Kruszy Podlotowej koło Inowrocławia. Był członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni „Rolnik” i członkiem Zarządu Banku Ludowego w Ludzisku. Zmarł 28 grudnia 1915 r w Poznaniu.”

28 maja 2007, 19:51

Przepraszam , że dopiero teraz odpowiadam(awaria sprzętu)
Serdecznie dziękuję za liczne informacje i podanie źródła.
Pozdrawiam
Grażyna

24 lip 2007, 18:12

Piękna pocztówka z Kruszy (nie wiem której) jest na Allegro. Warto zobaczyć, może uda mi się wkleić link http://www.allegro.pl/item217366163__19 ... rtka_.html
jeśli link nie działa, na Allegro wpisz: Strzelna

24 lip 2007, 21:59

Dziękuję,
kartka piękna(o cenie nie wspomnę),też nie mogę określić która to Krusza :)

25 lip 2007, 09:11

Witaj Grazyno,
chetnie przetlumacze z niemieckiego ale www.ogonczyk.de nie mozna obecnie otworzyc, jezeli Tobie sie uda to przeslij tekst do mnie na priv

pozdrawiam
Ewa

25 lip 2007, 10:14

Ewo,
bardzo dziękuję za zaoferowaną pomoc.
Mam już tłumaczenie tego tekstu dzięki uprzejmości jednego z naszych kolegów genealogów.
Przepraszam,powinnam o tym dawno poinformować.
Serdeczności
Grażyna

04 sty 2008, 13:37

Tutaj
http://www.wirtualnypoznan.pl/szukaj/?q ... &zw=1&ff=0
znajduje się plik .PDF z Monografia historyczna Gminy i Miasta Janikowo
autorstwa Pani Ewy Krause
Wprawdzie nie pamiętam czy są tam informacje o Kruszy Podlodowej,
ale jest sporo o okolicy. Sporo ciekawych danych o parafii Ludzisko do której należała Krusza.
Osobiście znalazłem tam, na liście osób zobowiązanych do budowy szkoły w Ludzisku (w 1845r), swojego przodka Jana Loox mularza z profesji.
Z innych źródeł wiem, że ów Jan zamieszkały w Kołudzie Wielkiej ożenił się w 1839 z wdową Marianną Nową z Kruszy (ale chyba była to jednak Krusza Małą, choć bardzo trudno odczytać zapiski w księdze parafialnej)

Może jakieś dodatkowe informacje o Kruszy lub jakichś żródłach jej dotyczących, posiadałaby autorka monografii Pani Ewa Krause.
Nie udało mi się jednak z nią skontaktować.

04 sty 2008, 19:42

Witam i bardzo dziękuję za wiadomości.
W podanym opracowaniu są rzeczywiście wzmianki o Kruszy Małej.Tak była właśnie nazywana Krusza Podlotowa.
Dziękuję i pozdrawiam:)
Grażyna

04 sty 2008, 22:39

Gdyby szukała pani autorki tej monografii to znalazłem w internecie informacje, że zajmuje stanowisko przewodniczącej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z ramienia urzędu gminy w Janikowie. Niestety nie znalazłem żadnego bezpośredniego nr. telefonu ani e-mila. Sam byłbym ciekaw źródeł z jakich korzystała pani Ewa przy opracowaniu tej monografii ale mieszkam trochę daleko i nie po drodze mi do Janikowa.

08 sty 2008, 11:52

Pani Grażyno nie oriantuje się Pani czy Krusza wchodziła w skład dóbr Kołudzkich lub Ludziskich?
Może wiedziałaby Pani gdzie szukać informacji kiedy majątek w Kołudzie przejął Jan Mittelstaedt a w Ludzisku Josef Steinborn. W jaki sposób się to odbyło i skąd obaj przywędrowali? Pytam ponieważ przypuszczam, że mój przodek Jan Lox przywędrował do Kołudy wraz z dziedzicem. A może posiada Pani jakieś inne informacje o migracjach ludności czy osadnictwie w tych stronach, w początkach XIX w?

Jacek

08 sty 2008, 15:03

O Steinbornach , jesli mnie pamięć nie myli, i innych rodach był duży rozdział w książce "Ziemia Kujawska", nie pamiętam, który tom, jeśli chcesz sprawdzę w bibliotece.

08 sty 2008, 16:32

Byłbym bardzo wdzięczny.
I gdyby było coś o Mittelstaedt-ach.
W internecie znalazłem, że Jan Mittelstad był powstańcem 1848 i 1863r,
ale czy to on właśnie był właścicielem dóbr w Kołudzie?
Pozdrawiam

08 sty 2008, 20:25

Może to pomoże:
„Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Księstwa Poznańskiego” z 1846 r.
1) majętność Kołuda, właściciel Weronika Mittelstädt; w skład majętności: Kołuda (11 dymów);
2) majętność Kołuda mała, właściciel Weronika Mittelstädt; w skład majętności: Kołuda mała (6 dymów, 66 mieszkańców), fol. Janikowo, fol. Sieczkowice, fol. Sielce, Michalinowo;
3) majętność Krusza podlodowa, właściciel Janisch; w skład majętności: Krusza podlodowa (6 dymów, 74 mieszk.)
4) majętność Ludzisk, właściciel Steinborn; w skład majętności: Ludzisk, Górki, Góry, fol. Kopanie,
5) majętność Markowice, właściciel Willamowitz; w skład majętności: Markowice, fol. Gaj (chodzi o Gaj markowicki), fol. Wymysłowo;

09 sty 2008, 01:15

Dziękuję bardzo.
Kolejny klocek do układanki, ale gdzie szukać informacji jak, kiedy a co najważniejsze skąd Steinbornowie trafili do Ludziska a Mittelstaedt-owie do Kołudy?

10 sty 2008, 00:30

Cały czas chodziło mi po głowie, że znam nazwisko Mittelstädt, ale nie wiedziałam skąd i teraz mnie oświeciło :) Otóż jedna gałąź mojej rodziny związana jest ze Skulskiem i tam na cmentarzu jest wielki grobowiec tej rodziny (zdjęcie można znaleźć w internecie). Zaraz też wpisałam w google nazwisko Mittelstädt + Skulsk i oto co znalazłam:
"Łuszczewo (...) Brak jest jakichkolwiek zapisów dotyczących historii tych ziem, do czasu przejęcia majątku przez rodzinę Mittelstaedt herbu Homkloff. Wywodzi się ona z Kurlandii. Mittelstaedtowie do Polski przybyli w XVII w. z armią szwedzką. Jedna z gałęzi tej rodziny osiadła w Łuszczewie w 1841 r."
A w Tekach Dworzaczka można znaleźć m.in.:

(Poznań, Św. Marcin) 1870.23/III. + Seweryn Mittelstaedt, l. 62, dz. d. Bryski w Kr. Pol., s. Jana dziedzica dóbr Kołuda w p. inowr. i Weroniki Gulcz - wdowa Józefa Zakrzewska, dzieci: Jan, Halina, Stanisław pełnoletni
/ Weronika była zatem żoną Jana, o którym wspominasz/

(Dziennik Poznański) 1890 W Łodzi 3/V. + Jan Mittelstaedt, ob. ziem., rodem z Wlkp., l. 72. Udział w 1848. Osiadłszy na Kujawach był czł. Centr. Tow. Roln. Kilka broszur ekon. (nr 104)

(Dziennik Poznański) 1891 Aleks. Mittelstaedt 27/III. + po dł. cierp. w 75 r. Eksp. z Milcza. Pogrz. w Ludzisku Rodzina Milcze pod Orchowem (nr 72) Dawn. właśc. Łuszczewa pod Skulskiem (nr 74 w Kr. P.)

10 sty 2008, 01:12

Dzięki WIELKIE "Meniu" :)
Ciekawy trop z tą Kurlandią, zgadzało by się to z moimi mglistymi intuicjami, które zanotowałem w "poście" o pochodzeniu nazwiska
Loks.
Ze swojej strony znalazłem, że Jan Mittelsted urodził się 8 Marca 1919 w Kołudzie Wielkiej. Brał udział w powstaniach 1948 i 1963.W 1858 r.od Zagajewskich, zakupił majątek Dąbie, w 1889 wydał "Rozmyślania nad nowym systemem ekonomii politycznej. Umarł rok później w Łódzkim.
Ale nazwisko Lox pojawia się w parafii Ludziskiej w latach 30-tych.
Jeśli założyć jakieś migracje związane z powstaniem 1830, to Jan był jeszcze zbyt młody. Powstaje kolejne pytanie - Kim był jego ojciec ?
Pozdrawiam Serdecznie

10 sty 2008, 19:41

Popraw czym prędzej daty powstań, bo cię :lol:
W sprawie rodzin szlacheckich z tych miejscowości mógłbyś przejrzeć Teki Dworzaczka, mnóstwo tam interesujących zapisków, ja podałam tylko trzy , które pokazują powiązania Kołudy z Łuszczewem.
Przejrzałam "Ziemię Kujawską" i nie mam dobrych wiadomości, nie ma tam o Steinbornach.
Wyczytałam w różnych książkach, że ziemianinem z Ludziska w 1845 r był Jan Steinborn, właścicielem ziemskim z Sielca w 1848 r był Jan Mittelstaedt, ziemianinem z Kunowa (powiat mogileński) w 1863 r był Julian Mittelstaedt ( może to syn lub brat?)

11 sty 2008, 00:30

Pardąsik pośliznąłem się o marną setkę :oops:
Szperam w "Tekach". Znalazłem, że 1801 w Kołudzie był jeszcze
przed Mittelsteatd-owy właściciel Bonawentura Borucki. Znalazłem też, że Borucki w 1802 był również dziedzicem Napruszewa (teraz Naprusewo), w którym później ( 1845) odnalazłem Edwarda Teodora Mittelsaetda (kalwina) syna Michała właściciela Kunowa.
Pojawił się też nowy trop. W 1791 r. żona Boruckiego Anna z Kołudzkich sprzedała majątek pod Mielnem niedaleko Gniezna. W skład majątku wchodziła między innymi Starawieś wraz z olendrami. Prawdopodobnie wieś opustoszała. Na mapach z początku XXw nie ma po niej śladu. Może być, że wtedy część "Olędrów" przeniosła się do Kołudy? Gdzie szukać papierów dotyczących osady "Olędrów", która przestała istnieć 200 lat temu? Jeaszcze jedna zagadka, w akcie dotyczącym sprzedaży jest adnotacja o Boruckim "mąż uciąż." Co to może oznaczać?
Dzięki wielkie "Meniu", że zechciałaś się zaangażować w moje szperactwo.
Bardzo to miły gest.

11 sty 2008, 01:17

Coż, szukasz na moim terenie, jak mogłabym się nie zaangażować :)

11 sty 2008, 09:27

Jeśli Borucki był wcześniej właścicielem Kołudy, to by znaczyło, że żona wniosła te dobra w wianie, bo ongiś właścicielami byli Kołudzcy.

11 sty 2008, 13:08

Witam!

Bratowa mojego dziadka nazywała się z domu Steinborn. Urodziła się w Markowicach, a zmarła w Gnieźnie.

Pozdrawiam

Jarek

11 sty 2008, 14:08

Cześć Marzenko.
Jeśli wolisz to od "Meni" :)
Zagadka dotyczy adnotacji o Boruckim- co mogło oznaczać to uciąż.?
Czy może uciążliwy? ,że niby Bonawentura był niespełna...?
Dlaczego skoro byli małżeństwem to Anna (kiedy indziej Aniela) sprzedawała majątek. Dlaczego później utracili także Kołudę i Napruszewo? No i jak przejęli ją Mittelstaedowie. Wiesz może gdzie wcześniej rezydowali Mittelstaedowie. Bo w Wielkopolskich aktach pojawiają się dopiero w początkach XIXw?.

Pozdrawiam
Jacek

11 sty 2008, 14:14

Witam Jarku.
Nie posiadasz może więcej danych o rodzinie bratowej dziadka?
Niby daleka rodzina, ale może masz jakiś kontakt?

Pozdrawiam

Jacek

Mittelstaedt

11 sty 2008, 19:29

Od wielu lat zajmuję się Mittelstaedt'ami i rodzinami z nimi spokrewnionymi. Dąmbscy, Steinbornowie, Grabscy, i wiele innych, gdyż rodzina ta była bardzo rozrośnięta. Jak głosi legenda, która występuję we wszystkich gałęziach, rodzina wywodzi swoje korzenie ze Szwecji. ktoś kiedyś podobno, widział w Archiwum w Szwdcji jakieś dokumenty na ten temat. W Polsce w chwili obecnej nazwisko występuję w różnych pisowniach, począwszy od typowo niemieckiej, do polskiej, występuje również pisownia niemiecka z błedem, lub skrócona, zamiast ae, jest a, e, zamiast dwóch t, występuje jedno, rónież końcówka występuje w formie d, lub t. Niektórzy członkowie rodziny noszą czysto polskie nazwiska, jest to związane z "urzędowym nakazem odniemczana" piswoni nazwiska.
Jako ciekawostka, wstę do Kroniki rodzinnej.
Kronika Rodziny Mittelstaedt 1800 - 1950
Spisana przez Zbigniewa Mittelstaedta,
syna Stanisława Michała i Heleny Szawelskiej.*

I. Ogólne dane co do roku:

W hymnie do słońca mówi św. Franciszek z Asyżu:

„Pochwalony bądź Panie!
Osobliwie i tą czarną siostrzyczkę śmiercią, jejże nie ujdzie ni żaden człek żyjący!
Amen.
Ale nom omnis moriar!
Nie wszystko zamiera!
Pamięć zawsze zostanie po miłych serdecznych członkach rodziny.
Chociaż: Die Toten reiten schnelle!
Jak Prędko zapomina się zmarłych!

Kronika ta spisana jest w tym celu, aby zagrodzić temu zupełnemu zapomnieniu. Przepisałem ją na podstawie zapisków ostatecznie w roku 1958.
Starałem trzymać się zasady: de mortis aut bene aut nihil, ale ponieważ cnota krytyki się nie boi pisałem szczerą prawdę. Ludzie są tylko ludźmi!
Piszę Kronikę rodu Mittelstaedtów za czas 1800 do 1950, (i ich pokrewnych rodzin) muszę się zając pochodzeniem rodu Mittelstaedtów.
Niemiecki historyk Siebmacher pisze w swoim dziele o heraldyce przy nazwisku Mittelstaedt, „ein sehr alte name”.
König. Preuss. Heroldsamt w Berlinie podało mi swego czasu: „Das altadelize Geschlecht deren von Mittelstaedt stammen der Tradition gemass aus Schweden und führen den Beinamen Ährenstjerna - Hornclove.
Według moich danych w Szwecji wymarł ten ród już w XVII stuleciu, Aehrenstjerna pisano czasami Oehrenstjerna.
Siebmacher podaje jako pierwotny herb rodu Mittelstaedt:
Tarcza podzielona na trzy pola:
U góry trzy złote kłosy
W środku trzy róże
Na dole bazyliszek.
Nad tarczą w koronie szlacheckiej trzy złote kłosy.
Dzisiaj używają Mittelstaedt’ci następujący herb:
Tarcza podzielona na cztery pola:
W pierwszym i czwartym zielonym polu 3 złote kłosy na złotym pagórku,
W drugim i trzecim srebrny kieł dzika lub srebrna myśliwska trąbka.
Nad tarczą w koronie szlacheckiej, trzy złote kłosy, jak na tarczy…
Zatem dominującym na obu tarczach są owe trzy kłosy.

Jak mnie poinformował swego czasu coś około roku 1930 znawca od heraldyki niejaki Czapla z Inowrocławia, przesyłając mi zdjęcia fotograficzne znajdował się pierwszy herb (z różami i kłosami) na witrażach zamku Krzyżackiego w Malborku. Nie miałem dotychczas czasu i możliwości przeprowadzić badania, który z dygnitarzy Zakonu Krzyżackiego używał tego herbu, przyczem trzeba zaznaczyć, że u germańców każda rodzina miała swój oddzielny herb, nie pieczętowała się wspólnym jak u Polaków.
Tenże herb (odmiana druga: 3 kłosy i dwa rogi) został potwierdzony w Szwecji Jerzemu Albrichtowi Mittelstaedt na połowie XVII stulecia i nazwano rzekomo go „Hornklov” od jego majętności tej nazwy w Szwecji.
Siebmacher strona 18, Alges………… Adel.
Mittelstädt: Dieses Adelsgeschlecht, dessen, ursprunng und Heimath noch zu untersuchen ist, besass schon zu Aufange des 18 Jahrh. ein Gut in Pommern und hat mehrfach im Preuss. Heere gedient, so Johann Adam v Mittelstaedt, Preuss Major, der sich auf dem Rittergute Maschken im Kr. Ragnitz aus Issing machrte, wo im zwei Söhne Johann Friedrich Wilhelm und Johann Andreas Wilhelm von Mittelstaedt 1769 und 1770 geboren wurden. Ihr Vater hatte als Capitain bei war 1767 als Major dimittirt worden. Den Grundbesitz hürte indess hald auf.
Schild: Mit 3 Rosen nebeneinander belegter Querbalken, darüber 3 Kornähren nebeneinander unten ein Drache.
Helm: Wachsender Greif (oder der Drache).
Decken: ?

Uruski tom XI strona 137.
Mittelstädt v. Mittelstaedt h. Mittelstädt
Herb podług Ladebura - na tarczy belka poprzeczna, na niej trzy róże, nad nią trzy kłosy, pod nią smok.
Rodzina niemiecko-brandenburska, już w XVII stoleciu osiedlona w Wielkopolsce i Prusach Zachodnich; zamożna i dość rozrodzona. Michał z żoną N. Bitter, posesorowie sołectwa we wsi Rozwałd 1766 r. (Kancl.). Michał, viceregent piotrkowski 1782 r., miał syna Karola-Daniela, po którym synowie? (syn): 1) Fryderyk-Oswald z Albertyny Wehrówny pozostawił syna Ludwika, wylegitymowany w Królestwie 1856 r. z synem Alfredem , urodzonym z Agnieszki Kuntze . Władysław żonaty z Bernardą Kalksteinówną 1825 r. Jan, dziedzic dóbr Dąbrówka w Wielkim Księstwie Poznańskim 1846 r., Józefa, żona Jana Dąmbskiego 1850 r. Aleksander, dóbr Łuszczew, Jan, dóbr Dąbie, i Seweryn, dóbr Różyce 1858 r. w Królestwie dziedzice.

Archiwum Poznań, Księgi Namiestn. III fol 22. Mittelstaedt Jan, dziedzic Kołudy zapisany pod Nr 70 na liście obywateli stanu szlacheckiego powiatu inowrocławskiego, departamentu bydgoskiego w dniu 12 lipca 1815 r.
Należał on do familii Mittelstaedtów, istniejącej w XVII stuleciu w Szwecji.

-------------------------------

Swego czasu pisałem do Heraldiksamt - w Sztokholmie do Szwecji w sprawie rodu: Aehrenstjerna - Hornclove - Mittelstaedt. Odpisał mi bardzo grzecznie hr. Lovenkampf, kierownik Heraldiksamt. Z odpowiedzi wynikało, że szlachecka rodzina Oehrenstjerna - Hornclove wymarła coś około roku 1685 w samej Szwecji. Utrzymała się tylko gałązka na Pomorzu Szczecińskim, które to Pomorze po śmierci Bogusława XIV, Księcia Szczecińskiego od roku 1640 do 1720 należało do Szwecji.
Pisownia Oehrenstjerna przypomina mi fakt, że na witrażach zamku Krzyżackiego w Malborku znajdował się herb Mittelstaedtów. W każdym razie dotyczyć mógł tylko któregoś z dygnitarzy zakonu. Podobieństwo nazwiska przypomina mi wielkiego mistrza Zakonu (1254-1257) Papo von Oehrstjerna . Ów Papon był poprzednio Landmeister von Thorn, i zasłużył się przy założeniu kaplicy, (gdzie Kościół P. Marji), zgadzało by się to z powiedzeniem historyka Siebmacher „ein sehr altes Name”.
Zaznaczyć chcę, że w Anglii egzystuje rodzina Willong?? a. d. Hause der Louis Middleton (Gotha Heft, str. 366), pozatem Huf Kalendar Justus - Perthes - Gotha rok 1923 podaje na stronie 500: H?? Winifred Marg Fitzlau - Hovward (aus dem Hause der Duke’s von Norfolk,  Londyn 27 VI 1861 wyszła zamąż Brompton 30 X 1888 za William Wilfred Middleton (Stuart Lodge, Malven Wells). Należy poprowadzić badania co do: 1) Papona Oehrstjerna, 2) Middletonów.
Szczegóły dotyczące rodziny Mittelstaedtów podane przez Kajetana hr. Dąmbskiego: Georg (Jerzy) Mittelstaedt był komisarzem wojennym szwedzkim za czasów Króla Karola Gustawa, a listy jego z lat 1655-1657 do tegoż Monarchy, datowane z Będzina i Krakowa przechowują się w Archiwum Państwowym w Sztokholmie.
Ridderhuset - Heroldja Szwedzka.
Był to ten sam Jerzy - Albricht Mittelstaedt, który otrzymał zmianę herbu z nazwą Hornklow.
Tenże sam Mittelstaedt został uwieczniony w zapiskach mieszczanina Krakowskiego Markiewicza . Zapiski te zużył, historyk Polski, Dr L. Kubala w swoich szkicach historycznych. Na stronie 300 (tychże szkiców, serja II, Wydanie IV W-wa, Nakł. Gebethner i Wolff r 1901) pisze Kubala:
„Zapiski historyczne (owego mieszczanina Markiewicza z Krakowa) zaczynają się dopiero od czasu najazdu szwedzkiego. W domu jego stał komisarz wojenny Króla szwedzkiego, Mittelstaedt, który wiele krwi napsuł Markiewiczowi. „Pan Komisarz ciągle dysputował z uszczypliwymi bluźnierstwami o Matce Boskiej, czegom się przez półtora roku z wielką gorzkością nasłuchał, tak żem nigdy przy stole kawałka nie zjadł, który by się na zdrowie obrócił”.
Mittelstaedt odjeżdżając zostawił w długu Markiewiczowi swoją bibliotekę. Znajdował się tam: Arystoteles, Seneka, Plutarch, Liviusz, Cycero, Tucydydes, Dekretalia Prod. Justitia juris canon, Specuum Saxonum, Hist. Sacri ordinis, dalej: Kromer, Długosz, Przywileje Pruskie, Res gastae epp. plocen itd. Tyle Kubala. Z tego widać, że ówże Mittelstaedt był to człowiek uczony. Ciekawem jednak jest sposób, w jaki doszedł ów bibliofil do tylu książek w czasie wojennym.
Kajetan Hr. Dąmbski podaje dalej: że tenże Jerzy Albricht Mittelstaedt pozostał w Polsce i osiedlił się w powiecie Łobżenickim, w Województwie Pomorskim i tu ożenił się z Kalksteinówną. Z Pomorza przenieśli się ich potomkowie w różne okolice naszego Kraju. Nie mają oni nic wspólnego z drugą familją Mittelstaedt pochodzenia niemieckiego z Nadrenji.
Według: Ladebur: Adelslexikon Bd. II, str. 111. W roku 1705 posiadali nasi Mittelstaedt’ci jako rodowita szlachta dobra Katzkow na Pomorzu pow. Schivelkein , Meszki (Meschken) w Prusach pow. Ragnitz i w roku 1751 Nasenheide pow. Niederbarnim. Jeden z tych Mittelstaedtów był majorem we Wojsku Fryderyka Wielkiego, 1742 (regiment Calk bei Magdeburg).
Według: Archiwum w Poznaniu, księgi Namiestnika III, fol. 22. Mittelstaedt Jan dziedzic Kołudy powiat Inowrocław został zapisany pod Nr 70 na liście obywateli stanu szlacheckiego powiatu inowrocławskiego, departamentu bydgoskiego, w dniu 12 lipca 1815. Należał on do familji Mittelstaedt z pochodzenia szwedzkiego (Jest to nasz pradziadek).
Pozatem szlachectwo rodziny Mittelstaedt zostało potwierdzone:
Według Adelslexikon Max. Ferd. Gvitzer str 73 w roku 1703 i potem w roku 15 V 1806 w Prusach,
Edwardowi Mittelstaedtowi, synowi Michała z Kunowa a bratu Julian M. Dnia 14/26 VIII 1864 przez Heroldję Król. Polskiego: Protokóły Rady Stanu 1871-67 nr 12 fol 1.2.,
Dalej w Kongresówce dnia 8 XI 1893 przez Gubernatora Kaliskiego stosownie do reskryptu Min. Spraw Wewn. z Petersburga, Herb Mittelstaedt na tym rosyjskim dyplomie, wydanym za Nr 58/8919 na imię Henryka Mittelstaedta syna Aleksandra a wnuka Jana, właściciela Kołudy.

Gdyby ktoś chciał chętnie wynienię się informacjami.[/img]

12 sty 2008, 02:31

Niesamowity wykład Panie Jacku.
Obawiam się niestety, że nie posiadam wielu informacji, których by pan już nie znał, ale jeśli Byłby Pan łaskaw podzielić się ze mną swoją wiedzą,
byłbym bardzo wdzięczny.
Interesuję się Mittelstaedami zamieszkałymi w Kołudzie, jako, że najstarszym jak dotąd członkiem mojej rodziny, którego udało mi się "wytropić", był poddany Mittelstaedtów, Jan Lox (Loox, Lux, itp.) mularz w majątku Kołuda. Interesuje mnie odpowiedź na pytanie kiedy Jan Mittelsted senior (Jak rozumiem ojciec Jana Mittelstaedta urodzonego w 1819 powstańca z roku. 1848 i 63) przejął majątek Kołuda od Boruckich i skąd do niego się przeniósł. Ciekaw jestem także czy Jan senior brał udział w powstaniu 1830r. Nazwisko Lox pojawia się w księgach parafii Ludzisko pod koniec lat 30-tych. Intryguje mnie pytanie czy mogło mieć to jakiś związek z migracjami po powstańczymi, czy Jan Lox trafił do Kołudy z jakiegoś innego majątku Mittelstaedtów?
(Może zachowały się gdzieś jakieś spisy poddanych)
Znalazłem, że Edward Telesfor Mittelstaedt żeniąc się w Napruszewie w 1845 był kalwinem. Natomiast Jan Mittelstaedt w 1850 patronował budowie katolickiego kościoła. W jak bliskim pokrewieństwie byli ojciec Edwarda- Michał z Kunowa i ojciec Jana- Jan z Kołudy?

Jeszcze raz dziękuję
i z niecierpliwością czekam na odpowiedź

Pozdrawiam serdecznie
Jacek L :)

12 sty 2008, 11:55

Ustalenie skąd przybył Jan Lox, moze być trudne, proponuję poszukać na stronie Mormonów, tam powinno coś być. Rodzice Jana, Johann (Jan) i Weronika, przybyli do Kołudy z Uścikowa, które po smierci dziadka Jana w 1797 r. zostało sprzednae na działy i po tej dacie została kupiona od Kołudzkich Kołuda Mała, natomiast Kołudę Wielką dokupił w 1806 r. od żyda Izydora Hirsza (Hirscha). Edward Telesfor, był bratem stryjecznym Jan, ojcowie ich byli braćmi, synami Johanna (Jana) i Ewy von Busse. Wszyscy oni byli kalwinami, a to że Edward patronował budowie kościoła katolickiego, to była normalna rzecz, właściciel dóbr był odpowiedzialny za wszystko co się działo w jego dobrach. Taksamo mój pradziadek jako kalwin, witał biskupa wizytującego parafię w jego majątku.

13 sty 2008, 14:19

Panie Jacku
Znalazłem u Mormonów, że Loxowie zamieszkiwali na Pomorzu w Katzen i Muschaken.
Nie orientuje się Pan czy może być, że są to odmienne warianty nazw Katzkow i Meschken, które należały do Mittelstaedtów?

13 sty 2008, 15:59

Na 100%, nie wiem, ale jest duże prawdopodobieństwo, że poprostu Mormoni źle odczytali nazwy miejscowości, często się to zdarza. Aby mieć pewność, trzeba by przejrzeć dokumenty na podstawie których te informacje zostały wpisane.

13 sty 2008, 17:52

Jeszcze jedno pytanie Panie Jacku.
Czy orientuje się Pan co porabiał i gdzie przebywał Jan Mittelstaedt w dobie napoleońskiej i w latach 30-tych?

13 sty 2008, 18:12

Z tego co wiem to siedział w domu i pilnował swojego majątku.

13 sty 2008, 20:58

Witam!
Pozwalam sobie zamieścic pewną informację. Otóż robiąc spis księży znalazłem taki zapis: Bernard Mittelstadt ur. 1874 wyświęcony 1899 był od 1905 roku kapelanem wojskowym i katechetą w Krotoszynie, a równocześnie wikarym w Czarnkowie.
Może to również Wasz Mittelstadt?
Pozdrawiam
Wojtek

13 sty 2008, 21:08

W tekach Dworzaczka jest o nim zapisek
"888 (Dziennik Poznański) 1908
27/III. + Ks. Bernard Mittelstaedt, prebendarz w Krotoszynie, zmarł w "Ika" (?) podp. ks. Gałecki, dziekan Uwaga: Mittelstaedtowie uchodzą za szlachtę"

13 sty 2008, 21:12

Dziękuję, miałem go, jako prebendarza w Krotoszynie, zmarl 23 marca 1908. A masz o nim coś więcej, dzie był ten zapis.

13 sty 2008, 21:16

Panie Jacku
Czy zbory kalwińskie prowadziły księgi tak jak kościół katolicki.
Zdaje się, że najbliższy zbór był w Trlągu. Może wie Pan gdzie szukać tamtejszych ksiąg, jeśli takie istniały?
Może wie Pan również skąd i kiedy do Ludziska przywędrowali Steinbornowie?
I jeszcze jedno pytanie. Czy do Uścikowa Mittelstaedtowie przenieśli się
prosto z Pomorza i kiedy to było?

13 sty 2008, 21:19

W dziale z linkami jest link do "tek Dworzaczka" Poprostu w wyszukiwarce wpisałem Mittelstaedt :)

13 sty 2008, 21:28

Prowadziły, tak jak i pozostałe, z tym że w Zaborze Pruskim istniala instytucja Urzedu Stanu Cywilnego, który prowadził akta tak jak to jest dziś. Jeśłi cokolwiek jest, to najprawdopodobniej w Archiwum w Berlinie, nie pamietam dokłądnie nazwy. Niemcy większość akt tam wywieźli, niektóre się zachowały w Polsce, i dotyczące Wlkp. najprawdopodobniej Znajdują się AP w Poznaniu, lub Szczecinie. M. od końca XVII w. mieszkali w Uścikowie. A wcześniej prawdopodobnie w Prusach Zachodnich.

13 sty 2008, 21:41

To pytanie o coś więcej i źródło było do Wojtka. Teki Dworzaczka mam od lat w domu.

13 sty 2008, 21:48

Przepraszam, zorientowałem się już po wysłaniu posta.
A co z Steinbornami? Pewnie Jarek też byłby ciekaw historii rodziny bratowej swojego dziadka.

14 sty 2008, 00:45

Witam1
Informacja pochodzi ze spisu księży w 1906 r. Sprawdzałem w spisie z 1910 i juz nie było. Teraz wiem dlaczego.
Na razie nic więcej nie mam. :(
Wojtek

14 sty 2008, 10:37

Panie Jacku
pisał Pan, że "Rodzice Jana, Johann (Jan) i Weronika, przybyli do Kołudy z Uścikowa, które po smierci dziadka Jana w 1797 r. zostało sprzednae na działy i po tej dacie została kupiona od Kołudzkich Kołuda Mała, natomiast Kołudę Wielką dokupił w 1806 r. od żyda Izydora Hirsza (Hirscha)."
U Dworzaczka znalezłem, że w XVIIIw dziedzicami Uścikowa byli, Chybińscy i Gozimierscy. Jedyna notatka Łącząca Uścikowo z Kołudą brzmi tak
"Józef Łakiński w im. sw. i ż. Teresy Kołudzkiej kwit. Walentyna Gozimierskiego, klana elbląg. kaw. orderów pol. nabywcę praw do substancji ol. Józefa Koł. sty grabowskiego za 103. 550 złp., z s. większej 124. 261 złp. spadkobiercom Kołudzkim, idącym od 2 braci ol. starosty, tj. żony swej jako ol. tegoż Józefa K. córki 1-ą głowę reprezent. oraz Józefy ż. Mieczkowskiego, Agnieszki ż. Onufrego Sadowskiego i Anieli ż. Bonawentury Borudzkiego, cc. ol. Antoniego K., 2-gą głowę reprez. (f. 53) Goz. dz. Swiątkowa, Uścikowa, Kaczkowa i in. (f. 53v). Konstancja Kraszkowska ż. Onufrego Dobiejewskiego (f. 53v) i panna Anna Kr.; Józef Kr. b. dz. Goniczek w r. 1769 (f. 55)"
Po Mittelstadtach nie ma śladu?

14 sty 2008, 20:26

Ja mam takie informacje na temat Uścikowa i M., jak podałem. Źródło raczej wiarygodne, bo Niemieckie. Pierwszy ślad dotyczęcy Uścikowa to 1697 rok kiedy w Uścikowie urodził się pierwszy znany mi M., tam też zmarł w 1779 r. W 1797 umiera tam dziadek Jana, jego żona która zmarła w 1805, umiera w Spławiu.
Odpowiedz