Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Nowakowski - Trląg, Ludzisko, okolice Mogilna

08 kwi 2015, 16:11

Witam serdecznie

Poszukuję aktu urodzenia mojego prapradziada Nepomucena Nowakowskiego ur. ok. 1822r. syna Macieja i Marianny.
Wiem że brał ślub w Trlągu, tam też urodził mu się syn Jan mój pradziad.
Później w 1878 mieszka w Kołudzie Wielkiej par. Ludzisko. W tej parafii odnalazłam akt ślubu syna Jana i akta urodzeń wnuków Nepomucena.

Poznań-project par.Trląg Wpis 2/1851

Nepomucenus Nowakowski (29 lat)
ojciec: Matthias , matka: Marianna
Marianna Mazurkiewicz z domu Lewandowska (36 lat, wdowa)
ojciec: Joseph Lewandowski , matka: Catharina

W akcie, który zamówiłam w AA Gniezno oprócz powyższych danych dodatkowo zapisano, że był rybakiem i są podane nazwiska świadków, które pojawiają się w zapisach ślubów par. Strzelce, Inowrocław, Trzemeszno.

Szukam po okolicznych parafiach katolickich i ewangelickich – ale jak dotąd bez efektu:
- nie wiem gdzie urodził się Nepomucen ,
- nie wiem gdzie urodzili się, brali ślub, mieszkali i zmarli jego rodzice Maciej i Marianna
- nie znam nazwiska rodowego matki Nepomucena.
We wszystkich dotąd odnalezionych dokumentach figuruje zapis syn Macieja i Marianny.

Może ktoś ma w swoim drzewie lub notatkach Nepomucena, jego ojca Macieja i matkę Mariannę Nowakowskich?
Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Pozdrawiam
Danuta

Re: Nowakowski - Trląg, Ludzisko, okolice Mogilna

20 kwi 2016, 17:32

Witam
Po wielu poszukiwaniach trafiłam na akt zgonu Nepomucena :) – dane z tego aktu:
Jan Nepomucen Nowakowski zmarł w 1912r. par. Skulsk, wdowiec, lat 90, syn Macieja i Anny, urodzony w „Oрхов” w Wielkim Księstwie Poznańskim. Imię matki w akcie zgonu inne niż w akcie małżeństwa - zgon zgłaszali sąsiedzi.
Jedyne znane mi Orchowo to - poprzednio pow. Mogilno, obecnie pow. Słupca. Z Orchowa do Trląga niedaleko, ok. 30 km.
Czy znane są jeszcze jakieś inne miejscowości o tej nazwie z terenu byłego Księstwa Poznańskiego?
Zlecając kwerendę w AD w Gnieźnie chciałabym podać jak najwięcej informacji dot. parafii, w której należało by szukać aktu urodzenia.

Re: Nowakowski - Trląg, Ludzisko, okolice Mogilna

25 kwi 2016, 13:31

Witaj Danusiu,
Czy przeglądałaś akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Skulsk (pow. koniński)?
Może znajdziesz tam jakiś trop?
http://szukajwarchiwach.pl/54/808/0/6.1 ... bJednostki
pozdrawiam
Halina

Re: Nowakowski - Trląg, Ludzisko, Skulsk, Orchowo

26 kwi 2016, 11:51

Tak , akta parafii Skulsk przejrzane wzdłuż i wszerz łącznie z aktami notarialnymi i ksiegami meldunkowymi. Potomków Nepomucena mam już wyszukanych.
Mój Nepomucen (Jan Nepomucen – zapis w akcie zgonu) syn Macieja w parafii Skulsk pojawił się dopiero w 1884r. (akt notarialny zakupu domu), wcześniej mieszkał w Kołudzie i Trlągu.
Z aktu zgonu dowiedziałam się, że urodził się w Orchowie około 1822r. Dzięki dodatkowym informacjom :) wiem, że nazwisko Nowakowski tam występowało. Już zleciłam kwerendę w AA Gniezno.
Ponadto parę dni temu wyszukałam w SzwA w parafii Wilczyn zgon w 1831r. akt nr 4 - prawdopodobnie jego ojca Macieja Nowakowskiego
http://szukajwarchiwach.pl/54/827/0/6.1 ... hG2DvH_-0w
Ale ze względu na fatalny zbieg okoliczności strony tak sklejone, że nie można dokładnie odczytać miejsca urodzenia Macieja i nazwiska rodowego jego żony. W księdze w AP też nie można rozszyfrować tych danych. Tutaj jedynie może mi pomóc AD Wlocławek o ile będzie unikat z tego roku.

Re: Nowakowski - Trląg, Ludzisko, okolice Mogilna

26 kwi 2016, 13:28

Witam, może to ślub wspomnianych wyżej Macieja i Anny?
Nazwisko Ptaszyńska pasuje do końcówki z aktu zgonu Macieja.

Parafia katolicka Ostrowite Prymasowskie, wpis 6 / 1813
Matthias Nowakowski (wdowiec) 100%
Anna Ptaszynska

Pozdrawiam Agnieszka

Re: Nowakowski - Trląg, Ludzisko, okolice Mogilna

26 kwi 2016, 13:44

Dziękuję
Zapis ten już widziałam, też podejrzewam Ptaszyńską, i sprawdziłam w PP i Basi wszystkie możliwe powiazania Nowakowski – Ptaszyński.
Anna Nowakowska zd. Ptaszyńska w 1831r akt nr 5 jako wdowa ślubuje w Orchowie.
Są również śluby dzieci Macieja i Anny, ale niestety tylko akt chrztu Nepomucena może to wszystko potwierdzić.
Mimo wszystko jakiś krok do przodu zrobiony.
Odpowiedz