Od wiosny 2017 r. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, w którym pracuję, we współpracy z Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände w Norymberdze realizuje projekt „
Teren zjazdów NSDAP w Norymberdze jako miejsce pracy przymusowej na rzecz reżimu nazistowskiego”. Projekt ten zwraca uwagę na trzy grupy jeńców wojennych, przetrzymywanych w tym miejscu i zmuszonych do pracy w skrajnie trudnych warunkach: żołnierzach z Polski, Włoch i ZSRR. Efektem prac będzie wystawa objazdowa, która w 2019 r. zostanie pokazana w Norymberdze, a następnie w Polsce oraz prezentacja multimedialna, dostępna online.
Naszemu muzeum zależy szczególnie na zrekonstruowaniu indywidualnych losów polskich jeńców wojennych.
W związku z tym zwracamy się z prośbą o kontakt do wszystkich, którzy posiadają informacje, dokumenty, pamiątki rodzinne o żołnierzach Wojska Polskiego: szeregowych, podoficerach oraz oficerach, izolowanych w obozach Nürnberg-Langwasser w latach II wojny światowej. Interesują nas również dane o osobach pozbawionych statusu jeńca wojennego i kierowanych następnie do pracy przymusowej, głównie w Norymberdze i górnej Frankonii. Zapraszamy także do nawiązania kontaktu wszystkich zainteresowanych uzyskaniem informacji o swoich krewnych, przetrzymywanych w tym miejscu w latach 1939–1945. Norymberga kojarzona z odbywającymi się tu zjazdami NSDAP oraz powojennymi procesami, pozostaje przede wszystkim symbolem zbrodni popełnionych przez hitlerowskie Niemcy. Nasz projekt ma na celu udokumentowanie historii pozostającej w cieniu tych wydarzeń – funkcjonowania kompleksu obozów jenieckich dla dziesiątek tysięcy żołnierzy z różnych krajów europejskich i pozaeuropejskich, w tym również z Polski. Dzisiaj ich losy pozostają w dużym stopniu zapomniane. Wierzymy, że dzięki naszemu projektowi uda się to zmienić. Czekamy na Państwa odzew pod numerem tel. 77 453 78 72 lub 77 453 92 16 oraz adresem e-mail:
r.kobylarz@cmjw.pl.