Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 04:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2020, 11:56 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Dzień dobry

Poszukuję aktów urodzenia, małżeństwa, zgonu Jana Sobolewskiego i jego żony Małgorzaty zd. Kochaniak.
Wiem tylko, że zmarli we Wronczynie (parafia Modrze) przed 17.11.1810, bo wynika to z aktu małżeństwa ich
córki Małgorzaty 1.voto Kanieckiej, a z aktu zapowiedzi tego małżeństwa wynika nazwisko rodowe matki Kochaniak.

Poszukuję też więcej informacji o ich synu Łukaszu oraz jego rodzinie, przy czym do tej pory udało mi się ustalić:
Łukasz Sobolewski urodził się około roku 1787 i dnia 13.11.1813 w parafii Kościan jako mieszkaniec Kiełczewa
zawarł małżeństwo z mieszkanką Kościana Katarzyną Basztak urodzoną około roku 1795. Rodzice Katarzyny to:
- Antoni Basztak (nie żył w chwili jej ślubu)
- Katarzyna zd. Faukszkiewicz (była na ślubie córki, więc zmarła po 13.11.1813).
Nadmieniam, że Łukasz musiał urodzić się w Głuchowie lub okolicy, ponieważ podczas ślubu przedstawił metrykę
z kościoła głuchowskiego. Posiadam skan aktu zapowiedzi i małżeństwa Łukasza.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje na temat w/wym. osób.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 13:14 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, oprócz Tekli, która jest na BaSI, Małgorzata Sobolewska i Tomasz Zieliński mieli jeszcze dzieci:
Kiełczewo- 3.IV.1814 została ochrzczona Marianna, ur. 2 tego samego miesiąca. Rodzice Tomasz Zieliński i Małgorzata Sobolewska.
Obrazek
I Andrzej- ur. 20.XI.1817, ochrz. 23.XI, wpis 144.
Obrazek

Łukasz Sobolewski i Katarzyna-
1815- Franciszka, jest na BaSI.

Katarzyna, ur. 21.X.1817, wpis 123.
Matka Katarzyna zapisana Wasztak.
Obrazek
Kiełczewo- ochrzczono Mariannę 9.IV.1820, wpis 45.
Urodzona tego samego dnia.
Matka zapisana Katarzyna Wasztak.
Obrazek
6.X.1822, wpis 134- ochrzcz. Franciszek, ur. 1 tego samego miesiąca.
Obrazek
8.V.1825, wpis 74- ochrz. Zofia ur. 5.V.
Obrazek
11.V.1828, wpis 47- ochrz. Magdalena.
Matka zapisana Katarzyna Beszterda.
Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato ślicznie Ci dziękuję za tak cenne informacje.
Zapewne chodzi w każdym przypadku o parafię Kościan? Wydaje mi się to oczywiste, ale na wszelki wypadek zadaję takie pytanie.
Czy masz jakieś informacje świadczące o tym, że Łukasz Sobolewski (mąż Katarzyny Basztak) oraz Małgorzata (żona Tomasza Zielińskiego) byli rodzeństwem?
Szczególnie interesuje mnie mój 2xpradziadek Franciszek Sobolewski (syn Łukasza) urodzony 01.10.1822. W tym widocznym akcie jest wymienione Głuchowo - czy wiesz może w jakim kontekście?
Te akty mocno mi się pikselują. Czy byłabyś tak dobra i przesłała je na moją pocztę. Jeśli nie wszystkich, to chociażby chrzest Franciszka z 1822 r. W swoim drzewie do każdej osoby w miarę możliwości dołączam stosowny akt i świetnie byłoby dodać ten akt chrztu. Przepraszam za śmiałość, ale jeśli nie sprawiłoby Ci dużego kłopotu to mam prośbę o skan/zdjęcie całej strony z tym aktem.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 15:12 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato, już mam sposób na te piksele, więc moja prośba o przesłanie aktów na pocztę jest nieaktualna.
Jedynie podtrzymuję prośbę o zdjęcie całej oryginalnej strony z aktem chrztu Franciszka.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Jeśli chodzi o Głuchowo w akcie chrztu Franciszka, to chyba chodzi o to, że chrzestnymi byli Franciszek Basztak z Głuchowa i Szłapczyna, której imienia nie mogę rozszyfrować.
Czy dobrze się domyślam?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 17:02 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Dzięki Małgorzato za zdjęcie aktu Franciszka, ale nie jest ono czytelne. Jest małej wielkości i nie daje się odczytać, a przy powiększeniu rozmywa się całkowicie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 17:06 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Grzegorzu, tak to jest parafia Kościan.

Potwierdzenie co do tożsamości Małgorzaty, jako siostry Łukasza jest tylko w ślubie poniżej, z Tomaszem.

Kościan- 17.XI.1810, akt małż.
Tomasz Kaniecki lat 27, rodz. Mikołaj Kaniecki, Marianna.
Małgorzata Sobolewska lat 26, rodz. Jan Sobolewski, Małgorzata Kochanek.
skan 54-

https://szukajwarchiwach.pl/53/3352/0/6 ... /#tabSkany
skan 55-

https://szukajwarchiwach.pl/53/3352/0/6 ... /#tabSkany

Sugerowałam się Twoim wpisem- "córki Małgorzaty 1.voto Kanieckiej", dlatego nawiązałam do małż. Małgorzaty i Tomasza Zielińskiego.
Spróbuję odnaleźć ślub Małgorzaty z Tomaszem Zielińskim, choć prawdę mówiąc zastanawiam się, czy to nie jest ten sam Tomasz, z jakichś przyczyn nazwisko zmienione, źle wpisane???
W akcie ślubu z 1810 wpisano o Tomaszu- komorą zamieszkały, Tomasz ma lat 25, Małgorzata ma lat 26.
W akcie ur. Tekli 1816 jest wpis- komornik, Tomasz ma lat 31, Małgorzata ma lat 31.
Wiekowo mogłoby być, status raczej też, ale nazwisko inne, więc to jest tylko gdybanie.
Szukałam zgonu Tomasza Kanieckiego, w latach 1810-1816, nie znalazłam.

W akcie urodzenia Franciszka- Głuchowo dotyczy miejscowości skąd pochodzi jeden z chrzestnych Franciszek Pasztak.

Grzegorzu, to żaden problem dla mnie, odbierz proszę PW- wysłałam całą, oryginalna stronę z aktem ur. Franciszka.

Przejrzę jeszcze dalsze urodzenia- dzieci Łukasza i Katarzyny rodziły się dość często, co dwa-trzy lata, rodzice wiekowo jeszcze młodzi, zobaczymy, może znajdzie się jeszcze jakieś dziecko.

Pozdrawiam.
Małgorzata Kaniewska.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Jeszcze dwoje dzieci Łukasza i Katarzyny:

Kościan/Kiełczewo-
27.IX.1829, wpis 140- ochrz. Michał ur. 23.
Katarzyna wpisana Wasztak.
Obrazek
8.V.1832, wpis 44- ochrz. Stanisław, urodzony chyba tego samego dnia.
Matka również wpisana Wasztak.
Obrazek

Urodzenia przejrzane od 1810 do 1840.
Nie ma urodzenia żadnego dziecka z małżeństwa Małgorzaty Sobolewskiej i Tomasza Kanieckiego.
Jest troje dzieci z małżeństwa Małgorzaty i Tomasza Zielińskiego- ur. 1814 Marianna, 1816 Tekla i 1817 Andrzej.

Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 20:34 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
GrzegorzP napisał(a):
Dzięki Małgorzato za zdjęcie aktu Franciszka, ale nie jest ono czytelne. Jest małej wielkości i nie daje się odczytać, a przy powiększeniu rozmywa się całkowicie.

To już nie wiem, jak mam to przesłać.
To jest skan/zdjęcie z mikrofilmu.
Ja tylko załadowałam na pocztę, nic z tym więcej nie robiłam.
Może na mailu będzie czytelniejsze?

Może podpowiesz, jak mam to zrobić?

Już wiem, zrobiłam próbę- wysłałam sobie na maila, zdjęcie jest czytelne i bez problemu da się powiększyć :)
Wyślij, proszę, maila na PW- prześlę skan na maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 20:49 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Możesz porównać wielkość tych plików, które mi wysłałaś? Ja dostałem tą całą stronę z aktem Franciszka w rozmiarze nieco ponad 54 kb, a te wcześniejsze z fotosika miały ponad 300 kb. Jeżeli na mikrofilmie też są takie rozmiary, to raczej nic się nie da zrobić. Może jednak lepsza jakość przejdzie przez fotosika, bo być może skrzynka PW wymusza mniejsze rozmiary. Jak nie będzie lepiej na fotosiku, to podam Ci namiar na mojego maila poza PW.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 20:58 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato, dziękuję za te pozostałe dzieci Łukasza. Wysyłam Ci mój adres na PW.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 21:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
GrzegorzP napisał(a):
Małgorzato, dziękuję za te pozostałe dzieci Łukasza. Wysyłam Ci mój adres na PW.

Poszło :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 22:06 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
GrzegorzP napisał(a):
Jeśli chodzi o Głuchowo w akcie chrztu Franciszka, to chyba chodzi o to, że chrzestnymi byli Franciszek Basztak z Głuchowa i Szłapczyna, której imienia nie mogę rozszyfrować.
Czy dobrze się domyślam?

Franciszek się zgadza, natomiast przy Szłapczynie nie odczytuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, 08:17 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Bardzo dziękuję Ci Małgorzato. Na zgony Łukasza Sobolewskiego i jego żony Katarzyny zd. Basztak nie udało Ci się trafić?
Z tego co napisałaś ostatnie z ich dzieci - Stanisław urodziło się 8.V.1832, więc Katarzyna zmarła po tym czasie, a Łukasz mógł umrzeć już w 1831.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, 08:48 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Poszukuję również zgonów rodziców Katarzyny Sobolewskiej zd. Basztak:
- Antoni Basztak (zmarł przed 13.11.1813)
- Katarzyna Basztak zd. Faukszkiewicz (zmarła po 13.11.1813).
Mieszkali w Kościanie, więc tam zapewne zmarli.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, 14:30 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, jest zgon żony Łukasza, Łukasza nie znalazłam.
Kościan/Kiełczewo-
akt zg- 7.VII.1839, wpis 53- zm. Katarzyna Sobolewska lat 41, żona Łukasza Sobolewskiego, pochowana 9 tego miesiąca.
Obrazek

Przy okazji szukania zgonu Katarzyny znalazłam i to:
5.VIII.1839, wpis 67- zm. Magdalena Sobolewska, w wieku 3 m-cy, córka Łukasza Sobolewskiego i niegdyś Katarzyny Wasztak, pochowana 8 tego miesiąca.
Obrazek

Przeoczyłam ją przy szukaniu urodzeń, przepraszam :?
Oto jej akt urodzenia-
19.V.1839, wpis 63, została ochrzczona Magdalena, córka Łukasza Sobolewskiego i Katarzyny Wasztak, urodzona 15.V.
Obrazek

W tej księdze jest jeszcze zapisany zgon Marianny Zielińskiej, córki Tomasza Zielińskiego i Małgorzaty Sobolewkiej.
10.XI.1839, wpis 102- zm. Marianna Zielińska lat 25, córka niegdyś Tomasza Zielińskiego i Małgorzaty Sobolewskiej, pochow. 13.XI.
Obrazek

A tu zgon Małgorzaty, żony Tomasza-
30.I.1834, wpis 9- zm. Marianna Małgorzata Zielińska, żona Tomasza Zielińskiego, lat 44, pochow. 2.II.
Obrazek

Wszystkie te akta są z Kiełczewa.

I jeszcze to, z BaSI:

Wonieść (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1835 , Akta urodzeń, małżeństw i zgonów
Thomas Zieliński-vidus (47 lat) 
Komentarz indeksującego:
Bojanowo Stare  
skan 14-
https://szukajwarchiwach.pl/53/3556/0/6 ... /#tabSkany

Później poszukam rodziców Katarzyny Basztak.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję. Wszystkie informacje są dla mnie cenne, a szczególnie ta o zgonie Katarzyny - żony Łukasza.
Czy możesz mi przesłać na mojego maila całą oryginalną stronę z tym jej aktem zgonu z 1839 r.?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2020, 19:25 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, w poszukiwaniu zgonu Antoniego i Katarzyny, znalazłam przy okazji:

Siostra Katarzyny-
25.XI.1804, wpis 90.
zm. Franciszka lat 3.5, córka Antoniego i Katarzyny Wasztak.
Obrazek

Jest zgon Antoniego, Katarzyny nie znalazłam- na filmie są przerwy w ciągłości lat.

20.X.1808, wpis 108.
zm. Antoni Basztak lat 45, pochow. 25?, przyczyna śmierci nie znana.
Obrazek

19.V.1828, wpis 121.
zm. Magdalena Sobolewska w wieku 1 tygodnia, córka Łukasza Sobolewskiego i Katarzyny Basztak, na słabość, pochow. 21 tego miesiąca.
Obrazek
Jej akt ur. wysłałam Tobie wcześniej.

Poniżej, zmarł po urodzeniu, bez imienia, pewnie dlatego aktu ur. nie wystawiono-
7.XI.1834, wpis 118.
zm. dziecko syn?, urodzony tego samego dnia, ochrzczony z wody.
rodz- Łukasz Sobolewski, Katarzyna Wasztak.
Obrazek

Nie odczytuję nazwiska matki-
29.VII.1883, wpis 100.
zm. Antoni Sobolewski lat 7 i 6 mies. syn Franciszka Sobolewskiego i Franciszki?
Obrazek

Czy to ten sam Franciszek?
Jeżeli tak, to był dwa razy żonaty.
30.VIII.1851, wpis 104.
zm. Marianna Sobolewska w wieku 2 mies. i 7 dni, córka Franciszka Sobolewskiego i Apolonii Owsianej.
Obrazek

A tu ślub Franciszka-
16.XI.1848, akt małż.
Franciszek Sobolewski, młodzian lat 26, syn Łukasza Sobolewskiego i niegdyś Katarzyny Wasztak.
Apolonia Owsiana, panna lat 18, córka Szymona Owsianego i Barbary Meyza alias Mocek.
Obrazek

Owsiani są w moim drzewie- i jak zajrzałam w notatki, to stwierdziłam, że mam odnotowanego Franciszka Sobolewskiego lat 26, jak ślubuje z Apolonią :)
Jej ojciec, Szymon, był synem Wojciecha Owsianego i Agnieszki Jurga.
Rodzicami Barbary, matki Apolonii, byli Paweł Meyza z miejsca Mocek i Dorota Owsiana z miejsca Smoczyk.

Grzegorzu, to wszystko, co znalazłam.
Jeżeli będziesz chciał na maila, daj znać.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2020, 20:07 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Witam i od razu bardzo dziękuję za znowu bezcenne informacje.

Małgorzato, jeszcze jedno potwierdzenie, jaki ten świat jest mały. Może będziemy mieli te same osoby na swoich drzewach.
Na maila prosiłbym o zgon Antoniego Basztaka z roku 1808 i małżeństwa Franciszka z Apolonią Owsianą.
Zgon tygodniowej Magdaleny, córki Łukasza wyjaśnia urodziny jeszcze jednej Magdaleny tych samych rodziców w roku 1839.
Wszystko wskazuje na to, że Franciszek był dwa razy żonaty. Z aktu jego małżeństwa (jest chyba na BASI) 8/1863 (24.05.1863) w parafii Wonieść z Franciszką Szczerbal wynika, że był wtedy wdowcem (jeśli dobrze odczytuję). To by się wszystko zgadzało, bo chodzi o nazwisko Szczerbal, którego nie odczytałaś przy zgonie Antoniego Sobolewskiego z roku 1883. Bardzo prawdopodobne jest jego wcześniejsze małżeństwo z Apolonią Owsianą (ona musiałaby umrzeć przed jego drugim ślubem w 1863).

Ponadto dla dalszych moich poszukiwań przydałaby mi się informacja, do którego roku przejrzałaś akty zgonów w poszukiwaniu Łukasza Sobolewskiego. Z odszukanego przez Ciebie aktu zgonu jego córki Magdaleny zmarłej 05.08.1839 wynika, że Łukasz żył w dniu jej zgonu, więc zmarł po tej dacie.

Czy masz może dostęp do urodzeń z końcówki XVIII wieku parafii Kościan? Około roku 1795 urodziła się Katarzyna Basztak c. Antoniego i Katarzyny?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2020, 21:08 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Skany wysłane :)

Zgony przejrzałam z lat:
1795-1848; 1851-1852; 1876-1890.
Tak są podzielone na filmach, przy czym czasami nie są to pełne roczniki.
Mam urodzenia z tego okresu, kiedy mogła się urodzić Katarzyna Basztak.
Przy wolnej chwili postaram się przejrzeć je.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2020, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Wielkie dzięki

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2020, 16:51 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Łukasz Sobolewski zmarł po 5.VIII.1839-  wpisany jest w akcie zg. córki Magdaleny, zmarłej tego dnia. Do roku 1852 nie ma takiego wpisu, nie ma również zg. Apolonii Osianej, żony Franciszka Sobolewskiego- zm. między 1851 a 1863. W księgach zgonów jest przerwa od 1852 do 1876, przy czym lata 1842,43,44 i 1848 są w formie indeksu, spisu, roczniki podzielone na tercje.

Zgon Katarzyny z d. Faukszkiewicz:
cyt:
"Katarzyna zd. Faukszkiewicz (była na ślubie córki, więc zmarła po 13.11.1813)."  

Grzegorzu, w akcie nie ma wpisanych rodziców, ani Katarzyny, ani Łukasza (zresztą w tej księdze przy ślubach, ksiądz nie wpisywał rodziców). Więc bazując na tym akcie małż. raczej nie można stwierdzić czy Katarzyna zmarła przed, czy po 1813 (jej zgonu też nie mogę znaleźć, być może to właśnie lata, których nie ma na filmie).
Przy okazji- masz raczej mały błąd- ślub Katarzyny i Łukasza był 17.XI.1813.

Szukając ur. Katarzyny znalazłam też:

Kiełczewo- urodzenia:
7.I.1793- Konstancja, rodz- Antoni Waysztak, Katarzyna.
Obrazek

20.XI.1794- Katarzyna, rodz- Antoni Baysztak, Katarzyna.
Obrazek

1.IV.1797, nr aktu 41- Franciszek, rodz- Antoni Basztak, Katarzyna Fauszkiewicz.
Obrazek
Obrazek

20.IX.1799, nr aktu 101- Franciszka, rodz. Antoni Baisztak, Katarzyna Fauszkiewicz.
Obrazek
Obrazek

I jeszcze dodatkowo to:

Kiełczewo 23.XI.1791, wpis 23, akt małż.
Antoni Wasztaczek (wdowiec?), Katarzyna Fauszkiewiczowna panna.
Niestety, nie ma wpisanych rodziców- chyba odczytałam, że była udzielona dyspensa.
Obrazek

Ale jest jeszcze to- i być może rodzice Katarzyny.

Kiełczewo 20.X.1807, wpis 112-
zm. dnia 18.X. Regina Fauszkiewiczowa lat 70, Kazimierza Fauszkiewicz żona, na starość.
Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2020, 19:38 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato, dziękuję za nowe informacje.
Mam przed osobą akt małżeństwa Łukasza Sobolewskiego z Katarzyną zd. Basztak z dnia 13.11.1813. Tam są wymienieni rodzice Łukasza oraz informacja, że zmarli we Wronczynie, a Łukasz miał lat 26 podług metryki z kościoła głuchowskiego. W akcie napisane jest także, że Katarzyna Basztak do ślubu przystąpiła w asystencji swojej matki matki Katarzyny z Fauszkiewiczów Basztakowej, a jej ojciec Antoni Basztak nie żyje. Pewne jest więc, że Katarzyna Basztak zd. Fauszkiewicz żyła w dniu tego ślubu. Ja mam akt sporządzony w formie narracyjnej i wpisany jest wiek panny młodej 18 podług metryki z kościoła kościańskiego.
To tak na szybko odpowiadam. Chwilę zajmie mi jeszcze przeanalizowanie pozostałych danych, które przesłałaś.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2020, 20:04 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Wygląda na to, że chyba znalazłaś ślub Antoniego Wasztaka (Basztaka) z Katarzyną Fauszkiewicz, czyli rodziców Katarzyny (żony Łukasza Sobolewskiego). Super sprawa.
Mocno prawdopodobne jest też, że zgon Reginy Fauszkiewiczowej dotyczy matki tej pierwszej Katarzyny (babci tej drugiej Katarzyny). Jeśli możesz, to proszę prześlij mi zdjęcia całych stron obu tych aktów na moją pocztę.
Co do daty ślubu Łukasza i Katarzyny to w akcie, który mam przed sobą jest na pewno napisana (słownie) data trzynastego listopada roku 1813. Ciekawa sprawa z tą różnicą w "naszych" aktach. Możesz mi wysłać również zdjęcie całej strony z tym aktem?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2020, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Akt urodzenia Katarzyny Basztak z roku 1794 dotyczy na pewno żony Łukasza, więc również zależałoby mi na zdjęciu całej strony z tym aktem.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 10:52 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, być może jeden z aktów ślubu Łukasza i Katarzyny jest zapisany w księdze duplikatów.
Przy przepisywaniu z oryginalnej księgi mogła nastąpić pomyłka, stąd daty dzienne się różnią.

Akta wysłane.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 11:21 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato, bardzo Ci dziękuję za informacje i zdjęcia. Dodam tylko, że akt małżeństwa Łukasza, którego posiadam jest spisany w języku polskim. Nadesłany przez Ciebie jest po łacinie. Nie wiedziałem, że wówczas one były spisywane w dwóch językach.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Jeszcze jedno, czy oryginalnym aktem jest ten po łacinie? Z tego można by wnioskować, że akt spisany po polsku był duplikatem, więc to raczej w nim mogła nastąpić pomyłka. W takim układzie musiałbym przyjąć za pewnik dzień ślubu 17 i wprowadzić korekty w moim drzewie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 11:44 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Już chyba znalazłem rozwiązanie tej mojej zagadki z różnymi datami ślubu. Dnia 13 listopada to był ślub cywilny, wg. Kodeksu Napoleona, a 17-go to ślub kościelny. Obie daty są więc poprawne. Ponadto w tym akcie z 13-go jako świadek wymieniony jest Tomasz Kaniecki.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 13:44 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
GrzegorzP napisał(a):
Już chyba znalazłem rozwiązanie tej mojej zagadki z różnymi datami ślubu. Dnia 13 listopada to był ślub cywilny, wg. Kodeksu Napoleona, a 17-go to ślub kościelny. Obie daty są więc poprawne. Ponadto w tym akcie z 13-go jako świadek wymieniony jest Tomasz Kaniecki.

Grzegorzu, myślę, że nie tylko ta zagadka się rozwiązała.
Mianowicie, skoro w akcie ślubu Łukasza i Katarzyny jako świadek jest wpisany Tomasz Kaniecki, to znaczy, że jeszcze żył w tym czasie.
Zatem, Małgorzata Sobolewska, żona Tomasza Zielińskiego nie była siostrą Łukasza, bowiem 3.IV.1814 rodzi się im córka Marianna, a ślub Łukasza i Katarzyny był 13/17.XI.1813, niecałe 5 miesięcy wcześniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
No niby tak, ale nie jestem do końca przekonany, bo prawdopodobna jest też Twoja teza, że Tomasz Kaniecki i Tomasz Zieliński to ta sama osoba.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Małgorzato mam jeszcze prośbę odnośnie wnuka Łukasza Sobolewskiego. Chodzi o akt urodzenia Wojciecha Sobolewskiego. Z aktu jego małżeństwa wynika, że urodził się 12.04.1873. Jeśli masz dostęp do tego aktu, czy byłabyś tak uprzejma i przesłała mi zdjęcie całej strony z tym aktem na pocztę?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 18:12 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1767
Lokalizacja: Gdańsk
"No niby tak, ale nie jestem do końca przekonany, bo prawdopodobna jest też Twoja teza, że Tomasz Kaniecki i Tomasz Zieliński to ta sama osoba"

No tak, ale to są tylko przypuszczenia.
Akt zgonu Tomasza i Małgorzaty pewnie by wyjaśnił wszystko.
Trochę dziwne, że w latach 1810-1840 nie ma urodzenia żadnego dziecka Małgorzaty i Tomasza Kanieckiego, za to są dzieci Małgorzaty i Tomasza Zielińskiego ur. 1814,186,1817.

Nie wiem, to są tylko moje dywagacje- może i ta teza jest dobra.


Grzegorzu, akt wysłany :)

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2020, 19:28 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Jak zwykle byłaś niezmiernie pomocna. Bardzo dziękuję.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 121 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL