DankaW napisał(a):
Magdo, przeanalizuj poniższy akt ślubu z Poznan Project.
Parafia katolicka Poznań - par. św. Marcina, wpis 27 / 1807 [
ślub odbył się dnia 15-07-1807 r.]
Paulus Smelkowski (38 lat, wdowiec) 100%
Agnes Jaworska z domu Marchwicka (30 lat, wdowa)
Czytam ten akt małżeństwa i wyobraź Sobie, że Paweł Smelkowski jest z:
de Ostrowek.
Taka miejscowość jest przynależna do parafii Śrem.
Śrem to tzw. "kobyła" i dziś już nie zaczynam szukania - za bardzo nas to wciąga i tracimy poczucie czasu.
Danusiu, masz rację, wciąga strasznie. Tylko, że nie wiem za bardzo jak odczytać ten akt oryginalny, odsyła mnie do Archiwum Archidiecezjalnego.
Widziałam ten zapis, ale jest jeszcze drugi:
Parafia katolicka Kozielsko wpis 4/1809
Paulus Smelkowski
Marianna Smelkowska z d. Piotrowska
Nie wiem, czy to ten sam Paulus.
Paulus z Marianną, miał syna Laurentiusa/Lorenza (ur. 1814) słynnego piekarza poznańskiego, od tej pierwszej wzmianki o rogalach marcińskich. Zaś synami Lorenza byli Anton i Josepf, też piekarze mieszkający na Chwaliszewie w Poznaniu, oraz Peter Paul. I teraz uważaj, odnalazłam, że Paulus z Marianną miał też syna Ignatiusa ur. 1815, który ożenił się z Cathariną z domu Stróżyńską. Linia Ignatiusa, to jedna z linii, która została rozpisana i odnaleziona przez mojego Tatę, oni cały czas twierdzili, że Ignacy i Marcin byli braćmi. Ale Marcin urodził się około 1807 roku, więc może to Agnes była matką Marcina, albo wcześniejsza żona Paulusa. I to jeden i ten sam Paulus. O żesz, to zagwozdka teraz
Jest taka wioska Ostrowo, kawałek za Pyszącą i Grzymysławiem, wszystkie w obrębie może 10 km. Jednak ten de Ostrówek, też mnie zastanawia. Jest ulica w Poznaniu na Śródce ul. Ostrówek, blisko Ostrowa Tumskiego i Chwaliszewa, może to o nią chodzi?