izabela06 napisał(a):
Ostrów Wielkopolski (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1874
Joannes , rodzice: Franciscus Wawrzyniak , Marianna Jagła ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Simon Wietecki
Elisabeth Woźniak
Mój dziadek Franciszek miał akt urodzenia z błędem ( bez literki e) i taki miała także moja mama, co ją strasznie złościło bo 4 starszego rodzeństwa miało nazwisko Wietecki. Mama moja urodziła się w 1915 r w Kaliszu i dziadek musiał przedstawić swoje dokumenty więc tak jej zapisano jak jemu- z błędem. Znalazłam jego akt w bazie genealodzy-woj. kujawsko pomorskie akt.157 z 1880 r Crone: Franz Johann; rodzice Franz Witecki Sophia Gorzynska. Mając te dane znalazłam indeks aktu ślubu moich pradziadków 18/1868 znów mu przekręcono nazwisko Franz Wielecki Sophia Gorzyńska-Koronowo. To zamieszanie z nazwiskiem niezbyt dobrze świadczy o tzw.niemieckiej dokładności, ale mnie pozwoliło z całą pewnością ustalić dane dziadka i pradziadka oraz prababci. Muszę koniecznie zdobyć ten akt ślubu i wtedy ustalę dalszych przodków z rodu Wieteckich. Gdy przyjeżdżałam do Bydgoszczy moja rodzina Wieteckich wyśmiewała się z "dziadostwa" w Kongresówce, ale akta mojego rodu Janiszewskich ze strony taty są czytelne, oczywiste, wyczerpujące oraz sięgają XVIII wieku.
Mój dziadek i pradziadek mieli duże ogrodnictwo, rodziło się dawnej dużo dzieci i zapewne jakaś część Wieteckich zamieszkała na terenie Wielkopolski. Dlatego po wybuchu I wojny światowej znalazł się w Kaliszu i uciekał od poboru do niemieckiego wojska. Nie wiem niestety zbyt wiele o mojej babci Mariannie (Mare) zd. Wawrzyniak, a tylko z nią miałam sporadyczny kontakt u cioci w Bydgoszczy. Nie wiem skąd pochodziła( może z Szubina, Chodzieży?) i nic dalej o jej przodkach. Prawdopodobnie brała ślub po 1900 roku, bo dziadek powinien mieć skończone 21 lat, ale to tylko moje domysły.
Niestety nie potrafię powiązać podanych przez Ciebie danych, ale wszystko jest tu możliwe i bardzo dziękuję za odpowiedź.