Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 lis 2024, 02:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 wrz 2012, 10:58 
Offline

Dołączył(a): 27 cze 2009, 20:27
Posty: 128
Lokalizacja: Krotoszyn
Szukają nazwisk i świadków - powstanie pomnik ofiar nalotu na pociąg ewakuacyjny w Kole







18 września br. w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się spotkanie związane z upamiętnieniem ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg ewakuacyjny Krotoszyna na dworcu kolejowym w Kole 2 września 1939 r.

W spotkaniu wzięli udział: Tomasz Nuszkiewicz, sekretarz Urzędu Miejskiego w Kole, Grzegorz Mokrzycki, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Ryszard Czuszke, zastępca Burmistrza, Franciszek Marszałek, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej, Michał Kurek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz historycy-regionaliści: Edward Jokiel i Antoni Korsak.



Spotkanie było wynikiem ustaleń przyjętych podczas pobytu Wówczas to delegacji samorządu Krotoszyna w Kole w związku z 70 rocznicą tego zdarzenia. podkreślono potrzebę ustalenia nazwisk ofiar nalotu oraz godnego ich upamiętnienia w formie imiennych tablic na pomniku. Władze Koła zorganizowały konkurs na nowy pomnik na zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Kole. Obie strony zobowiązały się podjąć stosowne działania na rzecz realizacji tego przedsięwzięcia. 3 października br. konkurs ten zostanie rozstrzygnięty. Do komisji konkursowej zostali zaproszeni również przedstawiciele samorządu naszego miasta.



W 1939 r. w związku napiętą sytuacją w stosunkach z III Rzeszą, przewidywano sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin wojskowych, urzędników, kolejarzy na przewidywane zaplecze frontu. Z Krotoszyna pociąg odjechał w godzinach popołudniowych 1 września. Jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin, Konin. 2 września podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole został najpierw zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Z tego transportu zginęło co najmniej sto kilkadziesiąt osób oraz dalszych kilkadziesiąt, które zmarły z ran w szpitalu w Kole. Dalsza trasa pociągu wiodła przez Warszawę do miejscowości Narol pod Lwowem.



Dotychczas znana jest imiennie tylko część ofiar nalotu. Aby ustalić nazwiska pozostałych osób powołano zespół historyków-regionalistów w składzie: Edward Jokiel, Antoni Korsak i Michał Pietrowski (Koźmin Wlkp.).

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o pomoc w ustaleniu nazwisk ofiar. Ponadto prosimy o zgłaszanie danych osób, które przeżyły nalot w celu uzyskania pełniejszych danych ewakuowanych rodzin oraz dalszych informacji o tym zdarzeniu. Wkrótce zostanie opublikowany wykaz znanych dotychczas ofiar i pasażerów pociągu ewakuacyjnego.

Edward Jokiel, Antoni A. Korsak, Michał Pietrowski

_________________
Mikołaj Polowczyk
Krotoszyn


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2013, 15:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Częściowa lista ofiar nalotu na pociąg ewakuacyjny w Kole:
http://e-kolo.pl/news.php?id=4628

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 156 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL