Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 18:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 mar 2013, 06:58 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2012, 20:26
Posty: 54
Lokalizacja: Żerków
Witam

Aleksander Ertel w latach 1852 (1848?) - 1889 był nauczycielem w Antoninie koło Żerkowa.

Może ktoś spotkał się z tym nazwiskiem lub ma go w swoim drzewie.
Poszukuję wszelkich informacji.

Pozdrawiam
Roman Gałązka

_________________
W kręgu zainteresowań parafie: Pogorzelica, Czeszewo, Dębno, Solec, Żerków, Wilkowyja oraz nazwiska: Gałązka, Zaworski, Moszyk, Grześkowiak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 01:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Spis darczyńców z parafii Daniszyn na odbudowę kościoła w Raszkowie - z WBC „Kuriera Poznańskiego” Nr 272 z dnia 28-11-1882r., str.4:
wymieniony Ertel nauczyciel
viewtopic.php?f=2&t=3503&start=80

Parafia katolicka Kretków, wpis 2 / 1852
Alexander Ertel? (23)
Antonina Michałowska (27)
http://poznan-project.psnc.pl/search.php


Żerków (USC) - akt małżeństwa, rok 1882

Carl Macusel (37 lat) , rodzice: Carl Macusel , Margaretha Schmiga ,
Ludowika Ertel (25 lat), rodzice: Alexander Ertel, Margaritha Michałowska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Josef Leciejewski - świadek
Alexander Ertel- świadek
http://www.basia.famula.pl/

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 18:06 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2012, 20:26
Posty: 54
Lokalizacja: Żerków
Pomimo, że te informacje są mi znane, jestem niezwykle wdzięczny za reakcję i dopowiedz na moją prośbę.

Pozdrawiam serdecznie

RomanG

_________________
W kręgu zainteresowań parafie: Pogorzelica, Czeszewo, Dębno, Solec, Żerków, Wilkowyja oraz nazwiska: Gałązka, Zaworski, Moszyk, Grześkowiak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 20:49 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 513
Lokalizacja: Poznań
izabela06 napisał(a):
...

Parafia katolicka Kretków, wpis 2 / 1852
Alexander Ertel? (23)
Antonina Michałowska (27)
http://poznan-project.psnc.pl/search.php

Żerków (USC) - akt małżeństwa, rok 1882

Carl Macusel (37 lat) , rodzice: Carl Macusel , Margaretha Schmiga ,
Ludowika Ertel (25 lat), rodzice: Alexander Ertel, Margaritha Michałowska ,

...


Uzupełnienie i korekta.
Ślub Aleksandra Ertla i Antoniny Michałowskiej miał miejsce 22.02.1852.
Urodził się prawdopodobnie w 1829 roku w Poznaniu.


W drugim zapisie mamy mamy błąd odczytu:
Carl (a właściwie Karl - tak się podpisywał) Maeusel (nie Macusel).
Karl Maeusel był nauczycielem w Krempie, a wcześniej w Orpiszewie. Urodził się w Zuschenhammer w 1845 roku.
Ludwika, córka Aleksandra była jego drugą żoną.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 21:41 
Offline

Dołączył(a): 30 paź 2009, 18:22
Posty: 26
Lokalizacja: Poznań
Parafia Szymanowice
Rok 1897 akt urodzenia nr 111
Kilian Ertel (ur. 08.07.1897 Ciemierów) rodzice: Zygmunt Ertel (39 lat) i Wiktoria Jastrzębska (29 lat)
rodzice chrzestni: Aleksander Ertel (Żerków) i Józefa Wiertuszewska? (Robaków)

Rok 1913 akt małżeństwa 34
Antoni Maeusel - Marianna Ertel (nie posiadam wypisanych rodziców)

Rok 1919 akt małżeństwa 54
Wiktor Nowak - Janina Ertel (nie posiadam wypisanych rodziców)


Parafia Kretków
Rok 1854 akt urodzenia 29
Walerian Teofil Burzyński (ur. 28.04.1854 Kretków) rodzice: Józef Burzyński i Marianna Magdalena Wiesing?
rodzice chrzestni: Aleksander Ertel i Wilhelma Schuttler

Rok 1855 akt małżeństwa 10
Konstanty Witosławski - Julianna Zakrzewicz
Inne osoby w akcie:
Antoni Witosławski (Przybysław) i Aleksander Ertel (Antonin)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz

Poszukuję: Brzeziński,Borowski,Burchacki,Juszczak(Tomice,Szymanowice-gm.Gizałki-pow.pleszewski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2013, 00:00 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 513
Lokalizacja: Poznań
princy napisał(a):
Parafia Szymanowice
Rok 1897 akt urodzenia nr 111
Kilian Ertel (ur. 08.07.1897 Ciemierów) rodzice: Zygmunt Ertel (39 lat) i Wiktoria Jastrzębska (29 lat)
rodzice chrzestni: Aleksander Ertel (Żerków) i Józefa Wiertuszewska? (Robaków)

Rok 1913 akt małżeństwa 34
Antoni Maeusel - Marianna Ertel (nie posiadam wypisanych rodziców)
...


Antoni Maeusel był synem Karla Maeusel i Ludwiki Ertel. Marianna Ertel była córką Zygmunta Ertla.
Zygmunt Ertel był synem Aleksandra, bratem Ludwiki.
Nie mam dowodów na tożsamość Zygmunta, syna Aleksandra i Zygmunta ojca Marianny, ale zapis urodzenia Kiliana jest znaczącym argumentem za tożsamością. Zygmunt syn Aleksandra urodził się w roku 1858. W roku 1897 miał 39 lat.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2013, 22:58 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2012, 20:26
Posty: 54
Lokalizacja: Żerków
Cytuj:

Uzupełnienie i korekta.
Ślub Aleksandra Ertla i Antoniny Michałowskiej miał miejsce 22.02.1852.
Urodził się prawdopodobnie w 1829 roku w Poznaniu.


Właśnie to mnie najbardziej intryguje. Gdy brał ślub był już nauczycielem w Antoninie. Nie mam pojęcia skąd pochodził.

Skąd natomiast ta myśl, że urodził się w Poznaniu??

Zygmunt (ur. 23 lipca 1858 w Antoninie) też był nauczycielem, choć nie w Antoninie.
Wczoraj rozmawiałem z wnuczką Zygmunta, emerytowaną nauczycielką z Pszczewa.
Co prawda o Aleksandrze Ertelu - swoim pradziadku nic mi nie powiedziała, ale okazało się, że jest nie tylko prawnuczką A. Ertela z Antonina,
ale także wnuczką ostatniego przed II wojną nauczyciela szkoły w Antoninie - Franciszka Stopy.

Serdecznie dziękuję za informacje i pozdrawiam

RomanG

_________________
W kręgu zainteresowań parafie: Pogorzelica, Czeszewo, Dębno, Solec, Żerków, Wilkowyja oraz nazwiska: Gałązka, Zaworski, Moszyk, Grześkowiak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 01:06 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 513
Lokalizacja: Poznań
RomanG napisał(a):
...
Zygmunt (ur. 23 lipca 1858 w Antoninie) też był nauczycielem, choć nie w Antoninie.
Wczoraj rozmawiałem z wnuczką Zygmunta, emerytowaną nauczycielką z Pszczewa.
...


Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie:

Przyrodni brat mojego pradziadka, Antoni Aleksander Maeusel, syn Ludwiki Ertel, poślubił w roku 1913 w Szymanowicach Mariannę Ertel, córkę Zygmunta. Tak wynika z adnotacji w księdze ochrzczonych. Nie ma tam informacji o matce Marianny.
Nie mam też żadnej informacji o Zygmuncie, synu Aleksandra, poza jego aktem chrztu - ur. 23 czerwca 1858 (nie mam możliwości sprawdzenia "junii" czy "julii").
Przypuszczam, że jest to ten sam Zygmunt, ale nie mam dowodów. Chętnie też dopisałbym do drzewa jego żonę i dzieci.

Czy rozmowa z wnuczką Zygmunta może uzupełnić ten fragment mojego drzewa?

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 23:27 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2014, 22:36
Posty: 1
Czy ktoś z państwa wie cokolwiek o rodzicach Aleksandra Ertla lub Małgorzaty Michałowskiej ? Jestem bardzo ciekawa. Mam siedem pokoleń rodziny Ertlów, ale stanęłam na Aleksandrze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 10:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 cze 2013, 20:45
Posty: 33
Witam.

Moja 5xprababcia Rozalia/Rozyna nosiła panieńskie nazwisko Ertel. Rodzina ta mieszkała na przełomie XVIII i XIX wieku w Bninie koło Kórnika. W 1798 roku Rozalia bierze ślub z Chryzostomem Pieczyńskim. W aktach parafii ewangelickiej w Bninie nazwisko Ertel pojawia się wielokrotnie. Z czasów bardziej współczesnych - odnalazłem akt małżeństwa Alfonsa Mariana Maeusela, którego matka nosiła panieńskie nazwisko Ertel, z Zofią Pieczyńską. Ślub odbył się w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrów Wielkopolski (USC) - akt małżeństwa, rok 1909

Alfons Marian Maeusel (23 lat) , rodzice: Karl Maeusel , Ludwika Ertel
Sophia Pieczynska (23 lat) , rodzice: Stanislaus Pieczynski , Nepomucena Heinze ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Josef Bogusławski
Thomas Bartkiewicz


Być może to tylko zbieg okoliczności, ale nie można wykluczyć, że rodziny Ertel i Pieczyńskich z Bnina oraz Ostrowa, są ze sobą w jakiś sposób powiązane.

Pozdrawiam,
Norbert

_________________
Białkowski, Owczarzak, Orlewicz, Matelski, Pieczyński, Ruciński, Grząślewicz, Przybylski, Ewicz, Grześkowiak, Idaszak, Łażewski, Kuberacki, Bartkowiak, Szymanowski, Smolarkiewicz, Lewandowski, Kopankiewicz - Kórnik, Bnin, Kleszczewo, Mądre, Krerowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2024, 22:42 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 513
Lokalizacja: Poznań
Postanowiłem wskrzesić ten wątek, gdyż zdecydowanie wzrosła moja wiedza od tamtego czasu.

1. Napisałem przed laty, że Aleksander prawdopodobnie urodził się w Poznaniu. W moim drzewie Ertlowie pojawiają się w dwóch miejscach i wszystko wskazywało, że Aleksander łączy te dwie gałęzie. Dziś opuściłbym słowo "prawdopodobnie". Koronny argument znalazłem w opracowani Dobrosławy Guci "Stypendyści Towarzystwa Naukowej Pomocy..." gdzie Aleksander Ertel z Poznania figuruje jako stypendysta w zawodzie nauczyciela.

2. RomanG wspomina rozmowę z prawnuczką A. Ertla i wnuczką Franciszka Stopy. Na marginesie aktu urodzenia Henryka, syna Zygmunta Ertla jest uwaga o ślubie z "Zofią Stopianką". Zofia Stopa, córka Franciszka urodziła się w Antoninie w 1914 roku.

3. Rodzicami Aleksandra są Ignacy Ertel, czeladnik murarski i Marianna Dziekanowska zm. 1855 w Poznaniu.

4. Co do zbieżności Ertel - Pieczyński. Wymagałoby to sprawdzenia. Przeciw jest religia: Ignacy Ertel był katolikiem. Pytanie: jaki był status społeczny Ertlów z Bnina? Ignacy jako czeladnik miał niski status (był oskarżony o nielegalne murowanie kawałka płotu bez zgody mistrza). Jeśli chodzi o Pieczyńskich - dziadkowie Zofii Pieczyńskiej brali ślub w Środzie - do Bnina niedaleko. Ertlowie z Ostrowa to tak naprawdę Ertlowie z Poznania.

I na zakończenie mała ciekawostka: badając gałąź Stopów pobiłem dotychczasowy rekord mojego drzewa (a może raczej zagajnika) genealogicznego. Dotąd miałem trzy śluby między rodzeństwem. Ojciec Franciszka Stopy, Stanisław, jego brat Marcin i dwie siostry Franciszka i Konstancja żenią się z Eufrozyną, Marianną, Marcelim i Franciszkiem, dziećmi Rocha Michałowskiego.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL