Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 cze 2019, 17:54

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 558 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 cze 2019, 04:55 

Cytuj:
Zastosowanie nieistniejących dat w rejestracji metrykalnej miewa czasem i współcześnie konsekwencje. Wiele lat temu czytałem o osobie, która miała w dowodzie datę urodzenia 29 lutego w roku nieprzestępnym. Przy okazji jej udziału w wyborach, komisja zakwestionowała ten dowód, nie mogła ta pani zagłosować i do tego musiała dokument wymienić. Nie pamiętam jednak, czy błędna data wynikała z błędnego wpisu w oryginalnym rejestrze, czy z błędnego utworzenia zapisu w dowodzie osobistym. Zastanawiam się, jak prawnie wybrnięto by z pomyłki tego pierwszego rodzaju.

Takich 'dwudziestychdziewiątych' też mam kilka. Dziękuję Ci za wyjaśnienie ale nadal będę szukał źródeł mojej notatki. Zrobiłem ją wiele lat temu kiedy dopiero zaczynałem i inaczej podchodziłem do sprawy źródeł.

Kiedy człowiek osiąga dorosłość? Kiedy wie, że ma rację, ale daje sobie spokój z udowadnianiem na siłę ludziom, że są w błędzie.
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

PostNapisane: 13 cze 2019, 19:47 

Co do 30 lutego kiedyś trafiłam na taki artykuł w Kurierze Poznańskim
(kliknij na zdjęcie)

Obrazek

Poszukuję: Bukowiec k. Nowego Tomyśla:Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Środa:Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański (Swarzędz), Roszak (Swarzędz,Czerlejno), Biskup (Poznań, Kościan, Rogoźno), Danielewicz (Kościan)

PostNapisane: 13 cze 2019, 22:28 

Przebudzenie Nr 2 z dn. 9 stycznia 1936 r.
Organ Związku Robotników Rolnych i Leśnych ZZP.

Obrazek

Minęły 84 lata od śmierci Rocha Stręka, więc można napisać.
W LM znajduje się następująca adnotacja księdza:

R. Stręk poszedł do lasku wyszakowskiego po choinkę na Boże Narodzenie
i tam został przez zastępcę leśnika zastrzelony rozkaz dała dziedziczka
Wyszakowa Unrugowa primo voto Rembowska.

Zdarzenie miało miejsce 19 grudnia 1935 r.
Roch Stręk to dziadek mojej koleżanki, z którą przez okres 5. lat siedziałam w jednej ławce w średzkiej Rolibudzie.
Bywałyśmy w naszych rodzinnych domach, ale nigdy nie słyszałam tej historii.

Źródło: Maciej Rembowski Moje Wspomnienia Poznań 2018

Obrazek

PostNapisane: 14 cze 2019, 08:29 

Nie odwazylabym sie napisac/oglosic tego nigdzie nawet po 85 latach gdyby wnuczka
zabitego to byla moja dawna, bliska kolezanka, czy sasiadka czy znajoma czy krewna itd..
Poprostu bardzo nie wypada..... i pewnych rzeczy nie nalezy ruszac z szacunku dla rodziny.
Skoro tajemnica, ze dziadek poszedl ukrasc choinke nie wyszla z rodziny przez tyle lat,
znaczy, ze nie chcieli aby informacja zostala publiczna przez dalsze pokolenia i
przekazywana z ust do ust.
Moze sie wstydzili, ze dziadek poszedl krasc choinke.....tak, kiedys ludzie mieli wstyd.
Co za roznica czy kradnie sie drobnostke, choinke, portfel czy samochod, kradziez to kradziez
a zlodziej pozostaje zlodziejem bez wzgledu na wielkosc czy wartosc przedmiotu.
Widocznie kradziono w dobrach Rembowskiej duzo choinek /skoro ktos ich pilnowal/
az postanowila wydac takie a nie inne zarzadzenie/rozkaz, dzialala w prawie....
widac kara kulki ze strzelby nie wszystkich odstraszala a smierc za choinke nie byla
absolutnie z winy hrabiny.

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam

PostNapisane: 14 cze 2019, 08:47 

Haniu, ja również nie odważyłabym się pisać o wielu sprawach, o których Ty pisałaś.
Sprawa jest jawna, pisano o niej w prasie, więc o co chodzi?
Może rodzina była biedna, a ojciec chciał, aby dzieci miały choinkę na gwiazdkę.
Jak na kobietę, trzeba być bardzo "odważną", aby ludzkie życie postawić na równi z wartością choinki.
Od osądzania ludzkich czynów i wydawania wyroków były i są sądy.

PostNapisane: 14 cze 2019, 09:49 

OMG :lol: Cokolwiek "masz na mnie" :lol: niech cie cieszy, daje zadowolenie i radosc.

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam

PostNapisane: 14 cze 2019, 10:04 

Hania napisał(a):
OMG :lol: Cokolwiek "masz na mnie" :lol: niech cie cieszy, daje zadowolenie i radosc.

Haniu, ja nic na Ciebie nie mam !!!

Napisałam
DankaW napisał(a):
Haniu, ja również nie odważyłabym się pisać o wielu sprawach, o których Ty pisałaś. ...

Każda z nas jest inna, Ty piszesz o "tym", a ja o "tamtym".
Ton i forma wypowiedzi jest różna, ponieważ my same się od siebie różnimy.
To wszystko.

PostNapisane: 15 cze 2019, 07:27 

Hania napisał(a):
Nie odwazylabym sie napisac/oglosic tego nigdzie nawet po 85 latach gdyby wnuczka
zabitego to byla moja dawna, bliska kolezanka, czy sasiadka czy znajoma czy krewna itd..
Poprostu bardzo nie wypada..... i pewnych rzeczy nie nalezy ruszac z szacunku dla rodziny.
Skoro tajemnica, ze dziadek poszedl ukrasc choinke nie wyszla z rodziny przez tyle lat,
znaczy, ze nie chcieli aby informacja zostala publiczna przez dalsze pokolenia i
przekazywana z ust do ust.
Moze sie wstydzili, ze dziadek poszedl krasc choinke.....tak, kiedys ludzie mieli wstyd.
Co za roznica czy kradnie sie drobnostke, choinke, portfel czy samochod, kradziez to kradziez
a zlodziej pozostaje zlodziejem bez wzgledu na wielkosc czy wartosc przedmiotu.
Widocznie kradziono w dobrach Rembowskiej duzo choinek /skoro ktos ich pilnowal/
az postanowila wydac takie a nie inne zarzadzenie/rozkaz, dzialala w prawie....
widac kara kulki ze strzelby nie wszystkich odstraszala a smierc za choinke nie byla
absolutnie z winy hrabiny.

Powyższy wpis Hani był okazją do bardzo długiej rozmowy z koleżanką. Wspomnieniom z młodości nie było końca, jednak rozmowę zdominował temat dziadka.
Sprawa jest jawna, wcale nie trzymana w jakiejś tajemnicy rodzinnej. Koleżanka jest bardzo zadowolona, ponieważ nikt z wnuków dotychczas nie wiedział, kto do dziadka strzelał, i że dziadek zginął z czyjegoś polecenia.
Jestem bardzo zadowolona, że poprzez mój wpis potomni poszerzyli wiedzę o tym wydarzeniu.
Gdybym nie trafiła na artykuł, sprawa by chyba nigdy nie została ujawniona, kto by7 do tego wracał?
Życie, to nie droga wyścielona tylko płatkami róż. W każdej rodzinie są dobre i złe wydarzenia.

Edycja.

Nie jestem zorientowana, o jaką kwotę dziś chodzi, ale jeśli kradzież jest poniżej tej kwoty, to nawet policja nie wszczyna śledztwa, ze względu na małą szkodliwość czynu i który nie jest wówczas uważany za przestępstwo..
Jest, - trochę piszą tutaj.. Dziś byłoby to pewnie całe duże drzewo razem z karpą.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 558 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 1