Witam,
Znalazłem dziś informację, że w APP znajduje się Kartoteka procesów o czary o nazwie "Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy SS Wydział Archiwalny - – komórka do spraw badań procesów o czary".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kartoteka ... 3w_o_czaryCzyżby Niemcy wierzyli w czary
Zainteresowało mnie to m.in. dlatego, że jeszcze w okresie międzywojennym moja prababka zamieszkałe w Młodasku uchodziła za czarownicę, wywodzącą się ze starej rodziny czarownic. Z opowiadań mojej mamy wiem, że miała czarne włosy i czarne przenikliwe oczy, w które ciotki nie kazały jej patrzeć, żeby jej nie "ociotowała".
Okazuje się, że w roku 1771 odbywały się jeszcze takie procesy, również w Sękowie.
http://oledry.pl/ke-goldmann-najstarsze ... kich-1926/http://oledry.pl/goldmann-ke-dwa-proces ... wnic-1924/Czy takie procesy były częste w Wielkopolsce?
Wiem tylko, że pierwszy w Polsce proces o czary był na (lub w) Chwaliszewie, wtedy samodzielnym mieście, w roku 1511.
"W 1511 władze Chwaliszewa, po raz pierwszy w Polsce, spaliły na stosie czarownicę. Była to kobieta podejrzewana przez mieszkańców miasta o psucie piwa piwowarom, a kupcom i szynkarzom odbytów."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chwalisze ... a%C5%84%29Tutaj trochę informacji o procesach:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,87http://historia.org.pl/2012/11/06/schyl ... -polskich/http://rcin.org.pl/Content/36446/WA303_ ... stling.pdfhttps://magivanga.wordpress.com/2012/11 ... -w-polsce/http://poznanskiehistorie.blogspot.com/ ... roncy.htmlhttp://www.dawnytczew.pl/pl/okolice-tcz ... ewach.htmlhttp://www.mbp.konin.pl/index.php/klecz ... sy-o-czary