Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Alpfons Witold Reinold Hugo Wakczynski

27 maja 2016, 15:01

Witam,

podczas swoich badań genealogicznych napotkałem na ciekawą osobę, kuzyna mojego przodka, tj.:

Alfonsa Witolda Reinolda Hugona Wakczyńskiego i jego rodzinę, wg aktu ślubu urodzonego ok. 1834 r. w Ostrowie (Posen), syna Bartłomieja i Karoliny z domu Gruttner. (Tego aktu nie udało się odnaleźć).

Alfons Witold (Reinold) Hugo Wakczyński lat 36, dnia 19.08.1868 r. w Gorlitz/Zgorzelec poślubił Anna Klarę Emilię Dammann lat 24. W akcie ślubu Pan Alfons jest wzmiankowany jako mistrz wolnomularzy, najstarszy, prawowity syn Bartłomieja – za życia mistrza leśnictwa z Kowal w prowincji poznańskiej. Natomiast Anna jest córką Franza Damman, kupca i jest jego najstarszą córką. 15 lipca 1869 w Gorlitz Zgorzelec na świat przychodzi syn Alfonsa i Anny, tj.: Hugo Franz Carl Wakczyński. Alfons wzmiankowany jako mistrz wolnomularzy. Przy akcie chrztu 15.08.1869 jako świadkowie uczestniczą:

- Pan Franz Dammann, tutejszy kupiec,
- Pan Karl Dammann, tutejszy kupiec,
- Pan Edward Wakczyński, kupiec z Sr…?
- Jgfr Paula Richter z Berthelsdorf bei Lauban,
- Pani dyrektor poczty Anna Dammann urodzona Bars z Liegnitz,
- Pani Karolina Wakczyńska urodzona Grutttner z L…?

Z powyższego wynika, że przy chrzcie uczestniczył brat Alfonsa, tj. Edward Hermann Adolf Oskar Wakczyński i ich matka Karolina Wakczyńska z domu Gruttner. Zatem rodzina Wakczyńkich od Bartłomieja przybyła na tereny Niemiec, być może po jego śmierci w okresie 1847-1868.


Melania Paulina Anna Wackczynski urodzona 21.09.1874 w Berlinie. „Urodzona o godzinie 21:30 ojciec Alfons – mistrz wolnomularski, matka Anna zmarła. Chrzest w domu pod adresem: Stalitzerstr? 45, 8 listopada 1875?, przez Księdza Steinabach. Chrzestni i świadkowie: inspektor Königk, pan Brüggemann, pan von Skopnik? Hauptmann (stopień wojskowy) Schüler, stolarz Born.


Max Wachczyński, urodzony 23.04.1873 r. w Berlinie zmarły 11.10.1874 r. w Berlinie, pogrzeb 12.10.1874 w Berlinie. Syn Alfonsa Witolda Hugona Wachczyńskiego.

22 września 1874 roku zmarła żona Alfonsa, tj. Anna Damman urodzona 25.04.1844 r. Pogrzeb odbył się 25.09.1874 w parafii St. Thomas w Berlinie. Biorąc pod uwagę narodziny jej córki Melanii 21.09.1874, Anna Damman zmarła zapewne po jej porodzie w wyniku powikłań. „Zmarła żona mistrza wolnomularskiego lat 30 i 4 miesiące, urodz. 25.04.1844, pozostawiła wdowca i 4 nieletnich dzieci, zmarła 22.09. nad ranem o 1:30 przyczyna – wykrwawienie po porodzie, 25.09. pogrzeb”. Jak widać wyżej wkrótce po śmierci matki umiera jej syn Max Wachczyński i pozostaje 3 dzieci. Na dzień dzisiejszy nie znamy 3 żyjącego dziecka.

Alfons Witold Hugo Wakczyński (Wakcinski, Wachczyński, Wackczynsky) zmarł 30.04.1896 r. w Haselbach pod numerem 18, a jego drugą małżonką była Karolina urodzona Ketels. W akcie zgonu Alfonsa jest wzmiankowana jako żona właściciela kopalń, Alfons lat 63, religii protestanckiej, urodzony w Ostrowie, w poznańskiej dzielnicy rządowej, syn zmarłego zarządcy dóbr z Ostrowa. Zmarł o 2 godzinie po południu w swoim domu w Haselbach pod numerem 18, 29.04.1896 r. Właściciel kopalni w Bischofsheim a.d. Rhön w Bawarii. Zatem Alfons zawarł związek małżeński z Karoliną Ketels w latach 1874-1896.
Z archiwum niemieckich gazet z dnia 1.03.1883 "Der Hofenhaimer Anzeiger", na stronie 3 klika słów poświęcono Alphonsowi Witholdowi Reinholdowi Hugonowi Wakcinsky:

„Würzburg 8 marzec, Pan, właściciel kopalni Wakcinsky, który prowadzi znana kopalnie w Bauersberg przy Bischofsheim, przedstawiał na dniach produkty i dawał o nich wykład w „klubie Rhön“ w Fuldzie. W związku z tym, ze niewystarczające polaczenia kolejowe stoją na przeszkodzie większemu wydobyciu węgla, pan Wakcinsky zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania gliny ogniotrwałej. Wyprodukował z niej bardzo dobre naczynia kuchenne o jasnym odcieniu, dachówki o pięknym czerwonym kolorze. Glina [ Thon] nadaje sie również wyśmienicie do tworzenia plastycznych dzieł sztuki, co potwierdza przedstawiona statua Venus z Amorkem siedząca na delfinie, która z najpiękniejszej włoskiej terakoty nie mogłaby być ładniej wykonana . Ponadto glina jak i węgiel, razem czy osobno, wykorzystuje sie je do produkcji farb, z czego dotychczas jedynie czarny z drewnopodobnych kawałków gliny w fabrykach farb używane jest.”

Hugo Franz Carl Wakczyński syn Alfonsa była także mistrzem wolnomularskim i mistrzem piwowarstwa. „W dnia 06.12.1902 w Naila b/Hof, Bayern, w Niemczech, poślubił wdowę Sofię Wilhelmine Krook z domu Henriksson, bez zawodu tożsamości uznanej na podstawie zapowiedzi, protestanckiej religii, urodzona 01.06.1862 w Willmanstrand w Finlandii, zamieszkała Lappvesi? W Finlandii, córka zmarłych karczmarzy (gospoda) Wilhelm Ferdinand i Bottez, Bettez Louise Henriksson, ostatnia z domu Balthasar, oboje ostatnie miejsce zamieszkania Willmanstrand, świadkowie: właściciel browaru Heinrisch Heckel lat 29 i kupiec Hermann Weisert lat 41. Hugo niezamężny piwowar, tożsamości znanej, religii protestanckiej, urodz. 04.07.1869 w Gorlitz – Prusy, zamieszkały w Naila w domu nr 254, syn zmarłego mistrza wolnomularskiego ostatnio zamieszkałego w Bischofsheim a.d. Rhön i jego zmarłej żony Anny Clary Emilii Dammann zamieszkałej w Berlinie.”

Dnia 24.10.1917 w Dreźnie zmarła żona Hugona. „Stawił się tożsamości uznanej na podstawie świadectwa ślubu, księgowy Hugo Franz Karl Wakczyński, zamieszkały Dresden Bürgerwiese 19 (jedna z piękniejszych dzielnic Drezna) i zgłosił, że jego żona Sophie Wilhelmine Wakczyńska, zamężna Krook z domu Henriksoon, lat 55 ewangelicko – luterańskiego wyznania, zamieszkała przy nim, urodzona Willmanstrand Finlandia, córka hotelarza Wilhelma Henriksoon i jego żony Bettez nazwiska rodowego niewiadoma, oboje wcześniej zamieszkali i zmarli w Lauristala przy Willmanstrand, zmarła w jego mieszkaniu 24.10.1917 przed południem o 7:30.”

Hugo zmarł w 1922 roku w Dreźnie.„10.10.1922 Zarząd szpitala opiekuńczego ośrodka zgłosił, że księgowy Pan Hugo Franz Karl Wakczyński lat 53, zam. Löbtauerstr. 31 Dresden, urodzony w Gorlitz, wdowiec, zmarł pod tym adresem 10.10. o godzinie 6:15.”

Córką Hugona i Sophii była Ingeborg urodzona 29.08.1904 r. – USC Metz we Francji. „02.09.1904 r. stawił się mistrz browarski Hugo Wakczyński, zam. Devant-les-Ponts 82, ewangelickiej religii, i podał, że Sophie Wilhelmine Wakczyński z domu Henrichsoon, jego żona ewangelickiej religii, zamieszkała przy nim w Devant-les-Ponts w jego mieszkaniu 29.08.1904 r. po południu o 10 urodziła dziewczynkę, której nadano imię Ingeborg.” Dawniej była to niemiecka Lotaryngia.

Na portalu internetowym: http://www.beerfinland.com/suomen_panim ... nranta.htm znajdujemy wiadomość, że produkcję piwa w browarze "Lauritsala" rozpoczęto w 1856, a zakończono w 1900. Założycielem browaru był Florian Scharf z niemieckiej Bawarii. Sytuacja gospodarcza nie była bardzo dobra, ponieważ liczba osób odwiedzających Saimaa Canal spadła. W 1868 nieruchomości i browar sprzedano Johanowi F. Hackman z Viborg. Kilku mistrzów piwowarstwa zostało zatrudnionych przez Hackmana, w 1895 roku zatrudniono głównego mistrza Hugona Franza Karla Wakczyńskiego z Niemiec. W roku 1897 Hugo opuścił browar i odszedł. Z niemieckich dokumentów uzyskanych przeze mnie z innych miast Niemiec i Francji wiemy, że żona Hugona, tj.: Sofia Krook z domu Henriksson i jej rodzina pochodziła z Lauritsala (obecnie należące do miasta Lappeenranta). Przypuszczalnie Hugo i rodzina Henriksoonów musieli się dobrze znać. Matka Sofii z pochodzenia była Niemką (urodz. Balthasar), więc mieli bardzo dobrą znajomość niemieckiego. Również datę opuszczenia Finlandii przez Hugona 1897 można wiązać ze śmiercią jego ojca, tj.: Alfonsa Witolda (Reinolda) Hugona Wakczyńskigo zmarłego w 1896 w Bischofsheim a.d.Rhön - właściciela kopalni w Bawarii, wynalazcy, księgowego i mistrza niemieckich wolnomularzy w Berlinie. Zapewne Hugo został "zwerbowany" do pracy w Finlandii na terenie niemieckiej Bawarii wśród znajomych jego ojca Alfonsa. Ważnym akcentem w całej tej sprawie, jest to, że świadkiem na ślubie Hugona była właściciel browaru Heinrisch Heckel lat 29.



Edward Hermann Adolf Oskar Wakczyński urodzony w Ostrowie Wielkopolskim w 1836 r., syn Bartłomieja i Karoliny Gruttner.
„Urodzony 22.04.1836 r. o godzinie 6 po południu, z prawego łoża w Ostrowie, ochrzczony 18 Maja imionami Edward Hermann Adolf Oskar, przez księdza Wypiejewskiego, syn Bartłomieja Wakczyńskiego katolika, strzelca i Karoliny Gruttner ewangeliczki, chrzestni Karol Frask chirurg powiatowy i Brygida Mibbitzowa kupcowa, oboje z Ostrowa.”



Edward, dnia 29.09.1865 r. poślubił w Jerusalem, Berlin Stadt, Brandenburg, Prussia Clarie Marie Auguste Schwarzenberg. Z aktu ślubu dowiadujemy się, że Edward ma nieślubne dziecko, które trzeba zalegalizować, ale nie wiadomo, czy jest to dziecko z panną młodą. Panna młoda Clara to ślubna córka Wilhelma Schwarzenberga Ekonoma zmarłego w Magdeburgu, lat 31/2. Pan Edward kupiec syn Bartłomieja, syn zmarłego rybaka w Ostrowie. Adres zamieszkania Friedrichstr. 220 Berlin, lat 29.

Dzieci Edwarda i Clary:

Mina Klara Elisabetha Wakczyński urodzona 13 lipca 1868 przed południem o godz. 9:45. Chrzest 27.09., świadkowie: pan Wakczyński, pan Nickel-Nischke? Pani Wakczyńska, pani Boy, panienka Maria Schwarzenberg. SANKT MARIEN, BERLIN STADT, BRANDENBURG, PRUSSIA.

Anna Marie Caroline Wakczyński urodzona 13 lipca 1866 o godz. 7 rano, chrzest 14.10., świadkowie: pan Salinger , pan Srock, pani Boy i panienka Nickel. SANKT JAKOBI ,BERLIN STADT, BRANDENBURG, PRUSSIA.

Hedwig Anna Melanie Wakczyński urodzona 13 lipca 1865 o godzinie 12.30 nad ranem, chrzest 29.10., świadkowie: pani Wakczynska , panienka Melanie Wakczyńska , panienka Schwarzenberg. SANKT JAKOBI ,BERLIN STADT, BRANDENBURG, PRUSSIA.
Jak widać wszystkie córki urodzone 13 lipca. Nie wiadomo co się stało z nieślubnym dzieckiem Edwarda.

Krystyna Karolina Maria Melania Praxeda Wakczyńska „urodzona 25.06.1834 r. w Ostrowie o godzinie 6 rano, ochrzczona 21 lipca przez księdza Żgalińskiego imionami Krystyna Karolina Maria Melania Praxeda, córka z prawego łoża Bartłomieja katolika, strzelca w Babach i Karoliny Gruttner ewangeliczki. Chrzestni: Pan Karol von Graeve (Grave) dziedzic Borku i Panna Praxeda Śmiełowska z Ostrowa.”

Dalsze jej losy nie są znane, świadkowała w metrykach rodziny na terenie Niemiec, co przemawia za tym, że też wyemigrowała z Ostrowa.


Podsumowując Alfons i jego rodzina pochodzili od naszego wspólnego przodka t.j.: Macieja Wakczyńskiego urodz. ok 1756 r. i jego małżonki Anny Mikołajewskiej, ślub ok. 1784 r. Wg metryk Maciej był wzmiankowany jako Piwowar i Komisarz w Granowie, Buk-u, zapewne w tychże okolicach poślubił Annę. W wielu metrykach byli wzmiankowani jako Generosi, zastępcy wójta, pisarze dworscy. Ciekawą informacje przekazała żyjąca rodzina w Australii, że w rodzinie mówiło się o królewskim pochodzeniu Wakczyńskich.


Alfons w XIX w. był znaną osobistością w Berlinie i Bawarii. Był właścicielem kopalni, wynalazł w XIX w. patenty do pił elektromechanicznych, ognioodporne naczynia, farby do butów, projektował budynki w Berlinie. Synowi przekazał wiedzę na temat produkcji piwa, Hugo przekazał swój mistrzowski fach w tej dziedzinie w Finlandii, Francji - Metz, Dreźnie i Bawarii.

http://www.zvab.com/buch-suchen/titel/p ... mit-2-abb/


https://www.deutsche-digitale-bibliothe ... QVAIYNSKQ4


http://www.stadtentwicklung.berlin.de/d ... p?select=W

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 6/abstract



Paweł W.
Odpowiedz