Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
12 maja 2009, 23:10
Przed laty zrobiłam slajdy w Poznaniu -w miejscach w których mieszkał prze wojną mój Tata.Wstyd przyznać, ale zapomniałam co niektóre z nich przedstawiają. Tata znał to na pamięć, nie zapisałam, bo myślałam, że i ja zapamiętam na zawsze. Niestety. Czy gdybym pokazała te zdjęcia np przez
http://www.fotosik.pl to pomoglibyście nazwać te uliczki i miejsca? Szukałam sama tych miejsc w TuTej.pl, ale nie udało się.
z pozdrowieniami
13 maja 2009, 00:14
Bozeno -
Umiesc na Fotosiku, to bedzie prawdziwa frajda, przynajmniej dla mnie.
Pozdrawiam, Hania
13 maja 2009, 07:41
Droga Bożenko:) Poznań na przestrzeni kilkunastu lat bardzo się zmienił. Ciagle cos się buduje, przebudowuje, powstaja plomby w miejscach gdzie od zawsze nic nie było. Zmienia sie wygląd miasta a co gorsza i krajobraz (osobiście nie mogę przeboleć zasłonięcia widoku na katedrę od ul. Solnej przez ogromniaste monstrum z betonu i stali). Ale dawaj te fotki -dla mnie też będą przyjemnością. Spróbuję pomóc:) Te zdjęcia to tak ogólnie czy z konkretnej dzielnicy Poznania?
pozdrawiam:)
13 maja 2009, 08:10
umieść, umieść!!!
13 maja 2009, 10:21
Bożenko !
Poznań dla wielu z nas jest miastem naszych przodków i wszystkie ślady w postaci fotografii pozwalają w pewnym sensie przybliżyć miejsca w jakich oni żyli i pracowali. Kiedy tylko mam okazję przeglądać albumy rodzinne moich znajomych z Poznania to zwracam uwagę na fotografie miejsc, których już dzisiaj nie ma. Przypadkowo trafiłem na starą poznańską rodzinę z korzeniami bamberskimi i może w niedalekim czasie będę miał skany fotografii z Jeżyc na przełomie XIX i XX.
Jak najszybciej umieść swoje fotografie!!!
Poniżej fotografia ul. Małeckiego od ul. Kanałowej do ul. Gąsiorowskich - rok ok. 1948
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6c2 ... 2eec5.htmlPozdrawiam Piotr Dutkiewicz
13 maja 2009, 12:23
Witam wszystkich!
Linki do moich slajdów -tylko tych,co do których zapomniałam dokładnego miejsca foto. Te zdjęcia przeszły sporą obróbkę, bo ze slajdów (tam było spore ziarno, bo dawniej robiło się na ORWO , co dzisiaj jest prawie denne)przetworzyłam na fotografie cyfrową, a teraz-na dodatek -musiałam zmniejszyć wartość jpg, bo nie wchodziła na fotosik. Dlatego wybaczcie jakość. Zdjęcia ze Sródki i okolic.
1)
2)
3)
4)
5)
6)
13 maja 2009, 13:29
Witam!
Fotografie :
1- ul.Sieroca (100%) na kamienicy jest nawet tablica z nazwą ulicy,
2-Śródka (dzisiaj jest w tym miejscu most) tak myślę,
5- ul.Szkolna
Ciekawa jest fotografia nr 6. Szukam w myślach tego miejsca w Poznaniu.
Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz
13 maja 2009, 13:42
Hej,
Tak, 2 to na pewno Śródka, za syrenką to ul.Ostrówek.
3 wygląda mi na katedrę, natomiast 4 to kościół Św.Jana Jerozolimskiego - obecnie po wschodniej stronie ronda Śródka.
Może ta 6 to też Śródka? Takie mam przeczucie...
13 maja 2009, 13:57
Witam!
Ja raczej czuję klimat łazarski lub jeżycki. Na Śródce chyba nigdy nie kręciło się tyle osób. Dosyć gęsta zabudowa pasuje mi raczej do dwóch wcześniej wspomnianych dzielnic. Znam dosyć dobrze większość poznańskich "podwórek", ale w tym przypadku nic, zupełna pustka.
Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz
13 maja 2009, 14:08
Maćku!
Czy ta 6 to nie jest rzeczywiście Sródka tylko z drugiej strony? Tata mieszkał na Warszawskiej1, potem 2. To był dom należący do Hoffmanna, właściciela sklepu spożywczego umiejscowionego bodajże na rogu ulicy Warszawskiej. Czy teraz już nie ma tego domu? Jak tam byłam przed laty to część ulicy już była rozebrana, na ścianach pozostałych kamienic zostały "łaty" po dawniejszych domach.
Powiedz mi jeszcze o jednej ulicy-Piotra Tomickiego. Tą uliczką Tato biegł zawsze do Cybiny popływać. Śmiał się, że nazwano ją na cześć jego ojca-bo akurat też miał Piotr na imię.Nie mam żadnego zdjęcia stamtąd, a szkoda.
13 maja 2009, 15:06
Numery 1-5 zgadzam się z przedmówcami:) Co do 6 to trudno powiedzieć; wydaje mi się, że w formie zachowanej na zdjęciu miejsce to juz nie istnieje -typowe "przelotowe"podwórko na pewno już zostało zaplombowane i przebudowane. Podobne widziałam kiedyś na św. Wojciechu i na Jeżycach. Być może Bożenko jest to rzeczywiście Śródka. Wspomniana przez Ciebie ulica Tomickiego istnieje i istniała, choć dziś wydłużyła się w północną stronę. Twój Tata wspominał , że często przebiegał tę uliczkę by dotrzeć do Cybiny (wtedy jeszcze nie w formie Jeziora Maltańskiego). Nie pasuje mi tu jedno: Tato mieszkał na Warszawskiej a ul. Tomickiego dochodziła do tej ulicy od strony północnej; Cybina natomiast płynęła po stronie południowej ul. Warszawskiej a potem łukiem opływała Śródkę od strony zachodniej. Tato mieszkając na Warszawskiej chcąć dojść do Cybiny nie musiał iść ul. Tomickiego -to przeciwny kierunek. Ale to moje takie spostrzeżenie.........skoro Tato mówił -tak pewnie było!
pozdrowienia:)
13 maja 2009, 15:39
Witam.
Zdjęcie nr.6 przedstawia zachowane do dziś miejsce na Śródce na przeciw stacji benzynowej.Przy tym miejscu znajduje się przystanek autobusowy dla autobusów jadących w kierunku ulicy Garbary.To podwórko czy skwer służy dzisiaj na razie jako bezpłatny parking dla osób dojeżdżających do miasta i przesiadajacych się na tramwaj i autobus na Rondzie Śródka.W ciągu dnia zaparkowanych jest tam mnóstwo aut.Nie obowiązuje tam jeszcze płatna strefa parkowania!!!, do centrum blisko.Osoba robiąca to zdjęcie stała przodem do katedry , za plecami miała ulice Zawady i Podwale lub kościół Św.Jana Jerozolimskiego .
Pozdrawiam
Grzegorz
Ostatnio edytowano 13 maja 2009, 16:38 przez
ebryka1, łącznie edytowano 1 raz
13 maja 2009, 16:17
Dzięki za wypowiedzi.
co do ulicy Tomickiego.Ja coś pokręciłam. Pomieszałam dwie sprawy. Teraz zajrzałam do wspomnień Taty -cytuję:"...Dom stał bliziutko rzeki Cybiny; wychodziło się w kąpielówkach, boso i leciało się do rzeki. Tam była ładna polana, trawa, ludzi zawsze było pełno. Na Cybinie mostek był, tama i prywatny malutki młyn. Właściciel młyna miał piękną willę..."
Grzegorzu, czy ten dom to właśnie Warszawska?
13 maja 2009, 16:33
Witam.
Być może kiedyś to też była ulica Warszawska,tego nie wiem i nie pamiętam.Obecnie nazywa się S.Wyszyńskiego.Jest to prosty ciąg komunikacyjny w kierunku centrum miasta.Osobiście nie wierze,że za głębokiej komuny mogła się nazywać kard.Wyszyńskiego.
Pozdrawiam
Grzegorz
13 maja 2009, 18:36
No to Grzegorz rozwiązał problem:)
Bożenko, przed regulacją Warty (l.60-te XXw) i związaną z tym budową nowego mostu a potem trasy Warszawskiej, ulica Warszawska zaczynała się przy Rynku Śródeckim tzn. na skrzyzowaniu Cybińskiej z Bydgoską . Później jej początek przeniesiono na prawo (wschód) od wybudowanego Ronda Śródka. Dzisiejsza ulica Wyszyńskiego to wydzielony odcinek ulicy Estkowskiego na długości od mostu Chrobrego do Ronda Śródka. Ulica Estkowskiego natomiast powstała po wytyczeniu nowej trasy prowadzącej od Garbar przez nowy most Chrobrego i most Mieszka I do Ronda Śródka przedtem będąc niewielką uliczką znaną dzięki szkole , która stoi w tym miejscu do dzisiaj.
Jeżeli dom miał nr 1 lub 2 to stał na samym poczatku ulicy a stamtąd do Cybiny rzeczywiście "żabi skok"
)))
pozdrawiam:)
13 maja 2009, 20:43
Wszystko to jest dla mnie bardzo ciekawe. Powyciągałam stare zdjęcia-czarno białe, super ujęcia. Muszę je zeskanować, jestem przekonana, że wielu tych miejsc już nie ma.Mam też zdjęcia z cmentarza-zapomniałam z którego-wiele pięknych pomników nagrobnych.Pewnie jeszcze nie raz i nie dwa poproszę Was o pomoc. Teraz to wszystko opiszę jak należy.Rozłożyłam plan Poznania i sobie wędruję. Zazdroszczę Wam, że możecie to wszystko mieć na żywo.
Pozdawiam
13 maja 2009, 22:02
Bożeno, byłbym bardzo zainteresowany starymi zdjęciami Śródki oraz jej okolic, w tym także nieistniejącego już cmentarza. Jeśli mogłabyś coś jeszcze zeskanować, to byłbym wdzięczny.
13 maja 2009, 23:13
Maćku!
Ja mam zdjęć Śródki i okolic pełno-to przecież główne miejsce mego Taty. Nie pokazałam więcej, bo sporo tego i ciężko jest przesłać przez fotosik nie zmieniając rozdzielczości. Chcesz to prześlę ci na Twój e-mail. Zdjęcia czarno-białe-bardzo dobre-muszę zeskanować i zrobię to w najbliższym czasie. Te zdjęcia z cmentarza to są z istniejącego dużego , ale chyba nie z Miłostowa ani Junikowa.Wszystkie sprzed 25 lat.Współczesne też mam, ale te są dla was mniej interesujące, bo przecież jesteście tam na co dzień.
Może jeszcze dodam, że jeśli jest więcej chętnych je obejrzeć, to przez fotosik też niektóre prześlę.
14 maja 2009, 07:01
Z przyjemnością je obejrzę:)
pozdrawiam
14 maja 2009, 13:06
Bozeno - Bardzo chetnie obejrze, fotki to moj konik, zwlaszcza te stare bo maja niepowtarzalna atmosfere, ktorej ze swieczka szukac na nowych fotkach. Pozatym wszystko co z Poznania mnie interesuje.
Pozdrowienia, Hania
14 maja 2009, 20:22
Bożenko, oglądanie tych zdjęć daje mi wielką przyjemność. Narzekałaś, że stare slajdy, że ORWO, że "ziarnina"....One właśnie mają to coś co sprawia , że po prostu są piękne! To taka "sepia naszych czasów" -czasów, których jesteśmy świadomi, bo moglismy na Twoich zdjęciach być tymi przechodniami -choćby dziecmi wtedy......
Zdjęcie 1 to Wzgórze Przemysława, 2 -nie bardzo kojarzę te kamienicę zmylił mnie z tropu ten blok w tle... , 3 -oczywiście Katedra od tyłu, 4 -kościół NPM na Ostrowie sąsiad katedry, 5-katedra z drugiej strony Warty, 6- Śródka, charakterystyczna dwuskrzydłowa kamienica w sąsiedztwie kościoła św. Małgorzaty, 7-kościół św. Małgorzaty na Śródce.
pozdrawiam:))
15 maja 2009, 00:03
Och,bardzo się cieszę,Beatko, że zdjęcia się podobają.Do wszystkich tych miejsc mam od dzieciństwa sentymentalny stosunek zrodzony opowieściami mego Taty.On tam kochał każdy kamień.Potrafił nagle wsiąść do pociągu i pojechać na parę godzin, by pospacerować po tych uliczkach.Na tych zdjęciach też się przechadza.
....W kościele św.Małgorzaty służył latami do mszy , w Katedrze był u I Komunii Św. Ta charakterystyczna kamienica na Śródce to dawny Katolicki Dom Sierot w którym kilka lat przebywała młodsza siostra Taty.....
I tak mogłabym w nieskończoność, ale może lepiej już skończę........
Z pozdrowieniem
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.