Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

podatki w Wielkopolsce

23 lut 2018, 19:42

Ponieważ zbliża się nieuchronnie termin rozliczeń, podaję z rodzinnych zapisów jak to kiedyś było:

1: Inwentarz dóbr starostwa brzeskiego na Kujawach z r.1494 podaje, że w Radziejowie, w r.1494 Jakub Kunkel (Iacobus Kankol) płaci podatek od połowy ogrodu w mieście Radziejów przy drodze wiodącej do Zagorzyc [Zagonicze], natomiast w r.1499: Andrzej Kunkel (Andreas Kankl), płaci podatek jako właściciel dworu pod Radziejowem przy drodze wiodącej do Zagorzyc,.
[Studia i materiały do dziejów Wielkopolski i Pomorza, t.II, s.383nn] ;

2: Kwit z roku 1729 z dzierżawy wsi Sokołowo Budzyńskie:
Daię kwit na złotych 100 dico sto Panu Adamowi Kunklowi y ze wsi, iako mi zadosyć się stało vigore assignacji ze Skarbu Koronnego wydanej dwóch rath z łanu jednego w roku niniejszym Marcowi y Septembrowi na Regiment Pieszy Łanowy Jaśnie W. Mci Pana Wojewody Lubelskiego którego imieniem jego kwituję. Actum w Bukowcu die 20 10-bris Anno D-ni 1729.
/-/ Mielecki Porucznik manu propria.
[Aktykowano w Księdze Sądu Grodzkiego Poznańskiego 948 Relationes (protocollon) s.326-327]

Podatki były zawsze, ale czy ktoś wyjaśni dlaczego płaciliśmy akurat na regiment Wojewody Lubelskiego ?

Re: podatki w Wielkopolsce

24 lut 2018, 10:15

witam,

polecam lekture z innego Forum na ten temat

http://historyk.eu/wpis/organizacja-arm ... zaje-wojsk

Re: podatki w Wielkopolsce

13 lip 2018, 22:27

witam czy ten inwentarz jest gzdieś on-line?

Re: podatki w Wielkopolsce

14 lip 2018, 09:26

witam,

Nie ma on-line...
jako pomoce w temacie - polecam
https://ssh.apsl.edu.pl/baza/wydawn/ssh017/domagala.pdf
http://kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=17155
http://pther.net/PDF/Miscellanea/Miscel ... m%2018.pdf

Re: podatki w Wielkopolsce

16 lip 2018, 20:49

Dzięki pozdrawiam
Odpowiedz