Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Gniezno, powstanie i świat, którego już nie ma...

23 wrz 2018, 08:18

Kiedy mówi się o Powstaniu Wielkopolskim, w mediach najczęściej pojawia się zgrana, wyświechtana narracja nawiązująca, jak co roku zresztą, do Paderewskiego, Poznania, Bazaru i Franciszka Ratajczaka. Zazwyczaj podawane są te same, rzadko nawet redagowane na nowo dane i najczęściej sprawa na tym się kończy.
A przecież ten największy, zakończony sukcesem polski zryw wyzwoleńczy, choć w Poznaniu się zaczął, na Poznaniu się nie skończył! Powstanie Wielkopolskie to także Jarocin, Pleszew, Środa, Kórnik, Śrem, Września i wiele, wiele innych miast... I każde z tych miast ma swoją powstańczą legendę, swoją opowieść, swój własny zapis odwagi, determinacji i szczerego patriotyzmu.
Gniezno również.

Miłośników historii i literatury, piewców Powstania Wielkopolskiego, a także wszystkich, którzy mają ochotę przespacerować się ulicami Gniezna sprzed stu lat, zapraszam na spotkanie autorskie i promocję książki pt. "Honor Lontrusa".

Jesień roku 1918 była szczególna. W Europie kotłowało się jak w tyglu, a Polska nareszcie, po 123 latach niewoli, miała szansę odzyskać niepodległość. Jeszcze tylko Niemcy trwały na dawnych polskich ziemiach, gniotąc podkutym butem Wielkopolskę i Śląsk.
Z wolna jednak i tutaj budziła się nadzieja. Na ulicach wielkopolskich miast formowały się oddziały Straży Obywatelskiej i drużyny skautów. Ludzie podnosili głowy, gotowi walczyć o wolność…

Dla Antka Góry, trzynastoletniego sieroty i lontrusa wychowywanego przez babcię, ta jesień nie różniła się od poprzednich. Wagaruje, biega z procą po ulicach Gniezna i walczy w bitwach z podobnymi sobie obdartusami. Polityka w ogóle go nie interesuje.
Do czasu.
Pewnego dnia wpada na ślad podejrzanych typów, którzy pod osłoną nocy wchodzą do tuneli pod miastem. Jaki mają cel? Ukrywają skarb? A może to sabotażyści?
Antek nie może wobec tego faktu pozostać obojętnym.


Obrazek


Przygoda, odwaga, przyjaźń... Dawne, nieistniejące już Gniezno, świat zasad i honoru. I powstańcza legenda.

Zapraszam w czwartek, 27 września do Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, przy ul. Łubieńskiego 11, o godzinie 17.00.

(Prawdę mówiąc nie za bardzo wiedziałem, gdzie umieścić ten wątek, ale myślę, że administratorzy i moderatorzy forum nie będą mieli mi za złe.)

Re: Gniezno, powstanie i świat, którego już nie ma...

27 wrz 2018, 21:57

Szkoda że przeoczyłem.
Szkoda że na FB nie było ogłoszenia.
Zobacz Gniezno Historia Genealogia
https://www.facebook.com/groups/1437525526560297/
lub
http://www.leszekkabacinskikabat.com/youtube.html
Zapraszam.

Re: Gniezno, powstanie i świat, którego już nie ma...

28 wrz 2018, 08:23

Byłem na promocji. Ciekawie zapowiadająca się książka. Jedna z bardzo niewielu pozycji literackich, ktróej akcja toczy się na terenie Gniezna w trakcie Powstania WIelkopolskiego.
Fikcja połączona z ówczesną rzeczywistością przybliża w sposób dotąd nieznany atmosferę tamtego czasu.
Polecam.

WOjtek

Re: Gniezno, powstanie i świat, którego już nie ma...

29 wrz 2018, 10:17

kabat napisał(a):Szkoda że przeoczyłem.
Szkoda że na FB nie było ogłoszenia.

No faktycznie, trochę nie dopiąłem tej promocji w mediach społecznościowych. Jednak nic straconego. Przecież książka już lada chwila będzie dostępna we wszystkich księgarniach.
https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-mlodziezy/honor-lontrusa
Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gnieźnie zobowiązał się za jakiś czas zorganizować spotkanie z Czytelnikami. I to będzie bardzo ciekawe spotkanie, bo przecież rozmowa z osobami już znającymi treść jest niezwykle ekscytująca.

wojciech napisał(a):Byłem na promocji. Ciekawie zapowiadająca się książka. Jedna z bardzo niewielu pozycji literackich, ktróej akcja toczy się na terenie Gniezna w trakcie Powstania Wielkopolskiego.
Fikcja połączona z ówczesną rzeczywistością przybliża w sposób dotąd nieznany atmosferę tamtego czasu.
Polecam.

Bardzo mi miło i dziękuję za obecność.
Pozdrawiam
Odpowiedz