Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
10 paź 2018, 12:53
W Księdze Chrztów parafii Święciechowa roku 1830, pomiędzy pozycjami 31 a 32, znajduje się zapis chrztu Zygmunta Michała Aleksego Jana Józefa Skórzewskiego (1828-1901), II ordynata na Czerniejewie-Radomicach, członka pruskiej Izby Panów, podróżnika i pamiętnikarza [Słownik PSB]. Jego ojcem był Rajmund Józef Jan hr. Skórzewski h. Drogosław, ur. w 1791 roku w Nekli, matką Marianna Balbina Seweryna Lipska h. Grabie.
https://drive.google.com/open?id=1ky5bcVy2KrQ5D_nrO1b83nOsrrUXZ2Nr
12 paź 2018, 08:37
Witaj Grzegorzu !
Dane o tych koligacjach na stronie Pana dr.Minakowskiego PSW google Rajmund Skórzewski Marianna Lipska
oraz mój wpis na stronie Projekt Poznań
Dziadkiem Zygmunta był mój Antenat Michał Drogosław Skórzewski 1707-1789 podkomorzy poznański oz.1745 Ludwika h.Leliwa Hutten-Czapska
1709-1799
Pozdrawiam i Dziekuję za akt chrztu
Mirek K.Paliszewski
12 paź 2018, 09:01
Witam !
Dane o ślubie Zygmunta hr.Skórzewskiego i Marianny hr.Potulickiej umieściłem na stronie Projekt Poznań
Mirek K.Paliszewski
12 paź 2018, 18:52
W genealogii Minakowskiego widzę nieścisłość, jest tam napisane że Zygmunt hr. Skórzewski urodził się w Czerniejewie, z aktu zaś chrztu wynika że ów urodził się w Komorzu [Komorze Przybysławskie, gm. Żerkow, dawniej Komorce] a pierwszy chrzest (z wody?) nastąpił w pobliskim kościele parafialnym pogorzelickim [Pogorzelica, dawniej Pogorzelice].
Prawdopodobnie pradziadek, generał Lipski, chciał mieć pewność poprawności ceremonii sakramentu chrztu, który odbył się dwa lata wcześniej (w kościele?) i zorganizował dla swojego prawnuka chrzest w pałacu w Trzebinach [Treben].
Czy wcześniej mógł być udzielony w kościele chrzest "z wody" ?
12 paź 2018, 20:29
Chrzest z wody musiał być odnotowany w księgach najbliższej parafii. Ceremonia chrztu mogła odbyć się nawet kilka lat później (wtedy wpisywano datę urodzenia), w zupełnie innej parafii. Przy chrzcie w wody chrzestną była akuszerka, ona też zgłaszała ten chrzest i jakaś przypadkowa osoba (np. starzec z przytułku), przy ceremonii są inni chrzestni, ale wymieniona jest również pierwotna chrzestna. Chrztu z wody nie udzielano w kościele, ale zaraz po urodzeniu dziecka w miejscu urodzenia, widocznie "na oko" oceniono, że dziecko nie dożyje do chrztu w kościele. Ceremonii chrztów jest wiele w par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, Skórzewskich również.
13 paź 2018, 09:59
Gregorius napisał(a):W genealogii Minakowskiego widzę nieścisłość, jest tam napisane że Zygmunt hr. Skórzewski urodził się w Czerniejewie, z aktu zaś chrztu wynika że ów urodził się w Komorzu [Komorze Przybysławskie, gm. Żerkow, dawniej Komorce] a pierwszy chrzest (z wody?) nastąpił w pobliskim kościele parafialnym pogorzelickim [Pogorzelica, dawniej Pogorzelice].
Prawdopodobnie pradziadek, generał Lipski, chciał mieć pewność poprawności ceremonii sakramentu chrztu, który odbył się dwa lata wcześniej (w kościele?) i zorganizował dla swojego prawnuka chrzest w pałacu w Trzebinach [Treben].
Czy wcześniej mógł być udzielony w kościele chrzest "z wody" ?
Dziecko urodziło się 19 września 1828r natomiast zostało ochrzczone z wody w dniu 28 października. Wobec tego ochrzcił go ksiądż w kościele.. Być może dziecko zachorowało, a byli gdzieś w drodze itp... W dniu 30 maja 1830r ochrzczono go ponownie z pełnym ceremoniałem nadając mu pięć imion już w pałacu. Jednak na potwierdzenie tego wpisu potrzebny jest pierwszy chrzest z wody z pewnością odnotowany w parafii pogorzelickiej. Często się bowiem zdarzało, że na pierwszym chrzcie nadano dziecku tylko jedno imię lub dwa.
Sytuacja taka często spotykana była wśród chrztów szlacheckich. Dla przykładu podam iż np. Izydor Zdzisław Szczawiński ur. w 1841r został także ochrzczony z wody, natomiast oficjalny chrzest nastąpił w 1842r. We wszystkich opracowaniach podawano mu rok urodzenia z oficjalnego chrztu , nie zaś rzeczywisty rok urodzenia.
Pozdrawiam,
Mirka G.
13 paź 2018, 12:51
Dziękuję Mirko i Henryku za wszystkie wnioski i sugestie. Generał Lipski musiał być osobą bardzo poukładaną i pod koniec swego życia podopinał wszystkie duchowe i materialne zaszłości swojej rodziny do końca.
Dzieło jego życia to piękny pałac w Czerniejewie, który odziedziczyła wnuczka Jana Lipskiego, Marianna, żona Rajmunda Józefa Skórzewskiego, matka Zygmunta, którego chrzest tu opisujemy.
Generał Lipski zmarł w Trzebinach 2 kwietnia 1832 roku :
https://drive.google.com/open?id=1FC_HjPQaPMoEFdn-cyrdmKiIErN2Lh_j
22 sty 2023, 13:15
Lipscy i Skórzewscy w pamiętnikach X. Pocharda:
https://exulpatriae.web.amu.edu.pl/czer ... bMKwM7r7NEKs. Claude Antoine Pochard (1766-1833) – duchowny katolicki z diecezji Besançon; w momencie, gdy rewolucja we Francji nabrała antykatolickiego rozpędu, udał się na emigrację, najpierw do Szwajcarii, a następnie do Wielkopolski, gdzie przebywał w latach 1796-1833 i pracował jako guwerner pięciu synów starosty gnieźnieńskiego Józefa Skórzewskiego i Heleny z Lipskich [https://exulpatriae.web.amu.edu.pl/o-projekcie/].
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.