Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

ZMIANA NAZWISKA

23 sty 2025, 20:07

witam

zauważyłem, że u jednego z moich przodków (w linii męskiej) nastąpiła zmiana nazwiska
na podstawie Aktu Komisarza Rządu Miasta Stołecznego Warszawy

Zastanawia mnie przyczyna

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/de/ ... ka/3335290

skan nr 130 i 131 i 132

pozdrawiam Jacek Ł.

Re: ZMIANA NAZWISKA

24 sty 2025, 08:04

Być może nastąpiło to na wniosek samego zainteresowanego

Re: ZMIANA NAZWISKA

24 sty 2025, 09:39

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Być może nastąpiło to na wniosek samego zainteresowanego


Raczej na pewno na wniosek zainteresowanego, przynajmniej od strony formalnej, bo czasem mogła grać rolę opinia innych ludzi. Anegdoty o panach zmieniających nazwiska na życzenie narzeczonej są znane.

W Polsce mamy - na poziomie psychologii języka - do czynienia z pewnym takim dorozumianym założeniem, że głównie nazwiska kończące się na -ski/-cki, może też -icz są nazwiskami w pełni. Dodałbym do tego końcówki typu -ak i -uk. Pozostałe nazwiska historycznie pozostawiały zawsze niepewność, czy to nazwisko, czy raczej przezwisko, dlatego mamy do czynienia z dodawaniem powyższych końcówek w ciągu głównie XIX i początku XX stulecia, zarówno w sposób formalny, jak i nieformalny, przez stosowanie, aż się utrwali.

Rozpowszechniona ludowa legenda jest taka, że nazwiska na -ski są szlacheckie, ale genealodzy świetnie wiedzą, że to nieprawda (tzn. prawda tylko w jedną stronę, gros szlachty takie nazwiska nosiła).

Wszystko to powodowało, że zwłaszcza osoby noszące nazwiska rzeczownikowe od czasu do czasu bywały pod pewną presją, by zmodyfikować nazwisko na takie "pełnowartościowe" z punktu widzenia psychologii języka.

Re: ZMIANA NAZWISKA

24 sty 2025, 10:34

Jacku

Pozwolę się wtrącić z dwoma uwagami .
U moich przodków występuje 26 zmian nazwiska .

Stąd wysnułem wniosek ,że były rody ,które przywiązywały dużą wagę do nazwiska ,ale były takie ,które w ogóle do nazwiska nie przywiązywały żadnej wagi .

Onego czasu próbowałem wyjaśnić powody zmiany nazwiska moich przodków .
W kilku przypadkach mi się udało.

No najlepiej byłoby się zapytać przodka o powód . Ale już nie żyją więc nie ma jak.

Przy okazji nadmienię iż w III Najjaśniejszej nazwisko nie jest własnością rodu ale dobrem państwowym i to Państwo decyduje jak na przykład takie nazwisko może brzmieć ,odmieniać się i tak dalej .Nie można nazwiska zastrzec .
Decyduje o tym Sejmowa Komisja Językowa

Z takich śmieszniejszych działalności III Najjaśniejszej jest ustawa o pisowni nazwisk małżeństw polsko-węgierskich .III Najjaśniejsza uwielbia zajmować się nazwiskami rodaków.

Pozdrawiam rzeczownikowym nazwiskiem

Ryszard Welka

-------
odmienia się jak -belka

Pragnę wyrazić współczucie przyszłym genealogom w 2100 roku . Bowiem za Chiny nie dojdą jak się nazywał przodek
o nazwisku obcego pochodzenia.
Są takie nazwiska , które w matematyce nazywają się "nieprzechodnie " czyli do odczytania tylko w mianowniku . Ale władza nie pozwala zapisywać nazwiska tylko w mianowniku ale ma być odmieniane nieprzechodnie . Takie nazwisko juz jest nie do odtworzenia.Posługiwanie się nielegalnym zapisem nazwiska jest przestępstwem całe szczęście tak zwanym " bezsankcyjnym " - ale zawszeć.

Re: ZMIANA NAZWISKA

24 sty 2025, 23:13

Linetty Libettej na nazwisko Linette przodka z Francji
https://www.leszekkabacinskikabat.com/f ... wnia01.jpg
Odpowiedz