TARNOWO , 62-025 KOSTRZYN
Wieś Tarnowo położona jest 3 km na północ od Kostrzyna. Od Poznania oddalona jest 24 km w kierunku wschodnim. Wieś stanowi wielkoobszarowe gospodarstwo rolne. Wyróżnić można trzy zespoły architektoniczne istniejące w kształtach zbliżonych do obecnych już ponad 150 lat. Są to: część rezydencjonalna – tworzy park krajobrazowy 3.92 ha z końca XIX wieku z fragmentami ładnego ogrodzenia, oraz pałac, podwórze folwarczne oraz kolonia mieszkalna, która rozciąga się na północ od drogi, która łączy folwark z drogą Pobiedziska-Kostrzyn. W założeniach swoich jest to kompozycja zwarta z osią, którą stanowi wspomniana wcześniej droga. W ostatnich latach przystąpiono do rozbudowy koloni mieszkalnej wzdłuż polnej drogi prowadzącej na północ od folwarku.
Tarnowo ,Nazwa wsi wzmiankowana po raz pierwszy w 1302r. oznacza „osiedle wśród tarniny” (cierni). W średniowieczu wieś należała do rodu Grzymałów. W XV wieku należała do Tarnowskich, Kurnatowskich a od schyłku XVIII wieku do lat 70– tych XIX wieku pozostawała w rękach rodziny Suchorzewskich. W połowie XIX wieku powstał dwór, wybudowany zapewne przez Suchorzewskich, wraz z założeniem parkowym niegdyś w stylu angielskim. Park natomiast założony został przez Sokolnickich. Od momentu założenia park nie uległ przekształceniom przestrzennym. Po wojnie do roku 1946 w dworze kwaterowali żołnierze radzieccy, a następnie pomieszczenia dworskie zajęły miejscowe rodziny.
Majątek aż do dwudziestolecia międzywojennego należał do Sokolnickich. Ostatnim posiadaczem przed 1939 r. był Franciszek Namysł, kupiec poznański. Po II wojnie światowej majątek przejął Skarb Państwa.
W pobliżu wsi, po prawej stronie drogi z Kostrzyna do Pobiedzisk, znajduje się zabytkowa kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem pochodząca z 1764r.
http://www.kostrzyn.wlkp.pl/asp/prl/2.4.4.1.htmhttp://www.kostrzyn.wlkp.pl/asp/pl_star ... 2&strona=1Ela
Ostatnio edytowano 22 kwi 2012, 20:35 przez
Ela z Pojezierza, łącznie edytowano 3 razy