Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
15 paź 2012, 18:34
Od 30 lat nie daje mi spokoju ostatnie zdanie mojej Cioci Zofii Lubińskiej, która powiedziała ,że" z siostrami były skautkami i jako łączniczki przenosiły rozkazy do Masadynskiego"
Umowiłam się z Nią na spisanie opowieści na 15 czerwca, niestety zmarła 13 i tak historia ta nie ujrzy już światła dziennego:(
Czy ktoś z Was ma jakieś informacje, słyszał może o takiej działalności harcerek, ma moze jakieś spisy??
15 paź 2012, 20:00
Przed wybuchem powstania istniały tzw. drużyny "Pogotowia"
"Pogotowie" było "czynne" od 8,11.1918r do początku 1921r.
Pogotowie dzieliło się na 3 sekcje, wzgl. zastępy:
1-zdolni do noszenia broni - przechodzili przeszkolenie dodatkowe w zakresie władania bronią [kar. Mauser 98 czasami km syst. Maxim 08]. Szkolenie prowadzili żołnierze-Polacy którzy wrócili z frontu.
2-sanitariusze - po odbytym kursie sanit. w P-niu, w zakładzie im.Gąsiorowskich, otrzymywali dyplom. Absolwenci kursu szkolili członków drużyn sanitarnych.
3- gońcy - tworzyli 3 grupy, przydzielano im nast. funkcje:
a- przenoszenie rozkazów i amunicji
b- zwiad i łączność
c- utrzymanie łączności.
Każda drużyna łączności składała się z 3 do 4 zastępów.
Gońcy pełnili swe funkcje w P-niu i na prowincji.
Do Pogotowia należała młodzież [harcerze , skauci,]
18 paź 2012, 09:51
Yardzie, dziękuję za odpowiedź.
Mnie interesują harcerki vel skautki.
Moje Ciotki mieszkały na św. Marcinie,a z tego co wiem Masadynski z harcerzami zajął bastion Grollmana.Na św. Marcinie funkcjonowało w hotelu Royal(chyba nie pokręciłam nazwy) dowództwo powstania.
Powstańcami byli też ich bracia Bolesław i Marian Lubińscy,ale w spisachpowstanców są nieobecni:(, podobnie jak mój dziadek Władysław Czekalski.
18 paź 2012, 14:30
Magdaleno - cos mi sie kojarzy nazwisko Marian Lubinski, czy nie byl on ksiedzem w parafii
Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu bardzo dawno temu ?
Pozdrowienia
18 paź 2012, 18:03
Haniu, Marian Lubiński był rytownikiem.
Na Rynku Łazarskim na przeciw stoisk z kwiatami miał sklep jubilerski.Był współzałożycielem Rytosztuki.
18 paź 2012, 20:26
Mnie interesuje nazwisko Masadyński.Brat mojego dziadka Jan Krajka ożenił się z Leokadią Masadyńską przed 1898 rokiem.Był nauczycielem.Rodzina Leokadii podobno uznała to za mezalians.O Masadyńskich znalazłam tylko informację na wbc,że mieli warsztat kaflarski.Szukam innych wiadomości o Masadyńskich z Poznania.
Przepraszam,może zbaczam z wątku.Gdzie mogę poczytać o Masadyńskich?
18 paź 2012, 20:42
Mój dziadek należał do "Sokoła". W czasie Powstania był gońcem, m.in w Bazarze i przy dow. Powstania. Z tego co opowiadał pamiętam że wraz z dwoma braćmi brał udział w zajęciu bastionu Grollman.
W dokumentach które posiadam z C.A.Woj. brak nazwiska Masadynski.
18 paź 2012, 20:55
Yardzie, poszukam źrodła moich wiadomości dot. bastionu Grollmana i harcerzy.
18 paź 2012, 21:02
Biję się w piersi, moja wina, moja głupota,wybacz:)pokręciłam,ale tak to jest gdy równoczesnie zajmuje się ktoś(czyt. ja MB) wieloma sprawami, az wierzyc mi sie nie chce,że Rolną pokręciłam z Grollman.
Wyszło na to ,że jak w przysłowiu wiem,że dzwony biją,ale nie wiem w którym kościele:(
Koryguję więc informację
"...19 i 20 maja odbył się zlot drużyn wielkopolskich w Wierzenicy, na którym ogłoszono rozporządzenie władz niemieckich o rozwiązaniu polskiego skautingu na terenie Rzeszy Niemieckiej. W następstwie tego, drużyny skautowe przechodzą do konspiracji. 27 grudnia wybucha Powstanie Wielkopolskie, w którym skauci biorą udział - starsi w szeregach powstańczych, młodzi (poniżej 18 lat) pełnią służbę gońców a harcerki służbę sanitarną. Dh Antoni Wysocki był naczelnikiem Straży Ludowej na Wildzie. W dniu 27 grudnia przyprowadził przed "Bazar" kompanię Straży Ludowej (100 ludzi), która później uczestniczyła w zdobyciu gmachu Prezydium Policji niemieckiej (ul. Ratajczaka). Następnego dnia 28 grudnia zdobyte zostały koszary saperów na Wildzie (ul. Rolna), które zaraz obsadzili dwiema kompaniami Straży Ludowej Franciszek Masadyński i Antoni Wysocki. W dniu 6 stycznia 1919 r. dh Antoni Wysocki bierze udział w szturmie na ostatnią placówkę niemiecką w Poznaniu lotnisko w Ławicy. Dh Antoni Wysocki za udział w Powstaniu Wielkopolskim mianowany został porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych..."
20 paź 2012, 04:13
Dziekuje Magdo za odpowiedz, co prawda parafia Matki Boskiej Bolesnej i Rynek Lazarski to jeden
fyrtel ale osoba nie ta sama
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.