Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
05 lut 2014, 08:49
Ciekawy artykuł i pewnie warto będzie obejrzeć ten album, gdy już się ukaże.
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... oznan.htmlA świat poznańskich Żydów nie jest na szczęście tak całkiem zapomniany, a to dzięki Kartotece. Jest np. karta rodziny, o której mowa:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkanyCo prawda byli to poznaniacy dość niedawnej datacji, ale dotyczyło to znacznej większości międzywojennych poznańskich Żydów, gdyż ci dawniejsi z reguły po I Wojnie Światowej wyjechali do Niemiec.
09 lut 2014, 12:27
A świat poznańskich Żydów nie jest na szczęście tak całkiem zapomniany, a to dzięki Kartotece. Jest np. karta rodziny, o której mowa:
W roku 1901 na wielkim wiecu Żydów poznańskich, znany działacz polityczny, Jaffe, powiedział do zebranych:
"Zwracam uwagę na stanowisko, jakie my, Żydzi zajmujemy na pruskim wschodzie. Przed prawie tysiącem lat przodkowie nasi przed grozą prześladowań przywędrowali z Zachodu do Polski. Nigdy nie wyparli się sprawy niemieckiej, po niemiecku mówili, mówili niemczyzną swej francuskiej i szwabskiej ojczyzny, kiedy ojcowie niejednego, co nas odsądza od niemczyzny, głęboko jeszcze tkwili w słowiańszczyźnie.
A kiedy ten tu kraj przyłączono do Prus, wtedy to ojcowie nasi przejęli na swoje barki wielką część kulturalnego dzieła. Jeżeli miasta poznańskie stały się głównie warowniami niemszczyzny, to właśnie ojcowie nasi spełnili w tym kierunku dobrą, a może najlepszą część pracy. Tysiącami polonizowali się chrześcijańscy Niemcy, lecz żaden Żyd tego nie zrobił i nie zerwał związku swego z niemiecką ideą. Nie tylko więc stoimy na naszym prawie, ale stoimy też na szmacie ziemi, którą pomogliśmy zniemczyć, a na to dziś głównie kładziemy nacisk."
Cytat "Raport Nowaka"
17 lut 2014, 19:38
Witam
W XVI-sto wiecznej "Kronice wielce szczęśliwego króla Dom Manuela" autorstwa Damiao de Gois, w rozdziale XLIV
znajdziecie Państwo opis, jak to w drodze do Indii, Vasco da Gama spotkał w okolicach Goa, Żyda z Poznania.
Tamtejszy władca na wieść o przybyciu Portugalczyków wysłał do Vasco da Gamy posłańca
" ... ofiarowując mu żywność, pieniądze i inne rzeczy, które mogły mu być potrzebne, Jednakże wysłannik tak się plątał w wyjaśnieniach, że Vasco da Gama, podejrzewając, że jest szpiegiem, uwięził go i poddał torturze; zeznał wówczas, że Sabaio wysłał go, aby zorientował się, jacy ludzie znajdowali się na nawach i czy można było ich zaatakować, pokonać i uczynić żołnierzami. Przedtem wyznał Vasco da Gamie w języku włoskim którym dobrze władał, że jest chrześcijaninem a w te strony został przywieziony w dzieciństwie i mimo pozorów, że jest Maurem, w sercu wyznawał wiarę Chrystusową. Lecz poddany nowej torturze zeznał prawdę, że jest Żydem pochodzącym z królestwa Polski, z miasta Poznania, gdzie ja sam byłem dwa razy, wysłany w interesach przez króla D. Joao III, którego by Bóg miał w swej chwale. Poznań jest stolicą Wielkopolski, dużym miastem, we wszystko bardzo dobrze zaopatrzonym i otoczonym murami.
Gdy Vasco da Gama dowiedział się, co Sabao uknuł przeciw niemu, przygotował nawy i rozwinął żagle, udając się w drogę do Melinde i zabierając owego Żyda, doświadczonego w sprawach Indii oraz innych regionów. Przywiózł go potem do Lizbony, gdzie się ochrzcił i nazwano go Gasparem da Gama; D. Manuel posługiwał się nim w wielu interesach handlowych w Indii, uczynił go rycerzem swego dworu i dawał mu nagrody oraz pensje z czego żył w dostatku."
Pozdrawiam
Jacek
17 lip 2014, 09:51
Słyszałem ciekawą audycję o poznańskich żydach. Ukazała się książka "Fira. Poznańscy Żydzi, opowieść o życiu" zawierająca ok. 700 zdjęć. O książce, poznańskich żydach na stronie:
http://www.fira1915.pl/pl/Tam też wiele zdjęć przedwojennego Poznania. Z informacji na stronie:
Książka-album oraz zamieszczone w tym dziale materiały tworzą integralną całość.
Można je czytać i oglądać niezależnie od siebie – choć jednocześnie,
poprzez umieszczone w książce oraz w internecie te same numery,
oba media są ze sobą wzajemnie skomunikowane i uzupełniają się.
Podzieliwszy je na 55 odrębnych części, udostępniamy tutaj ponad
400 fotografii z albumów Firy Mełamedzon-Salańskiej (z dodatkiem materiałów
z poznańskich archiwów) oraz tę część jej wspomnień, która nie znalazła się
w druku. Jednocześnie na stronach książki, przy odpowiednich partiach tekstu
i zdjęć, umieściliśmy 54 numery, które odsyłają czytelnika pod taki sam numer
w internecie. Znajduje się tutaj dodatkowy materiał uzupełniający to,
co opublikowane zostało drukiem. Wyjątkiem jest numer 55 – dostępny
jedynie dla odwiedzających stronę www.fira1915.pl.
Upubliczniamy w ten sposób prawie cały zasób poznańskich fotografii
ze zbioru Firy Mełamedzon-Salańskiej, jak też liczne fotografie Żydów
z Warszawy, Brzezin, Białej koło Bielska, Lwowa i innych miast Polski.
W ogromnej większości publikowane są one po raz pierwszy.
21 maja 2017, 21:16
Nowością w "Nocy muzeów" są wycieczki śladami Poznańskich Żydów. W dniu wczorajszym tj. 20 maja 2017 r. odbyła się pierwsza . Przewodnikiem jest Pan Andrzej Nizioł współautor ksiązki, wspomnień Firy Mełamedzon-Salańskiej. Drugim współautorem jest Pani Ksenia Kosakowska.
Kolejne wycieczki odbędą się:
27.06.2017
11 i 24.06.2017
9 i 26.07,2017
6 i 30.08.2017
10 i 17.09.2017
Więcej informacji na temat wycieczek na bieżąco na FB
https://www.facebook.com/Fira1915-27069 ... 3/?fref=tsFira1915
oraz na stronie
www.fira1915.plkrysia
21 maja 2017, 21:39
temat pokrewny
Jak nie macie gdzie pójść lub macie rozterkę co wybrać na dany dzień, to proponuje program ATRE z napisami polskimi.
Ja w tym muzeum będę 03.06.2017 roku.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Dostępny od 24 kwietnia 2017 godz. 00:00 do 22 lipca 2017 godz. 23:59
Muzeum POLIN to przepiękna (zarówno pod względem misji jak i architektury) instytucja. To muzeum historyczne ukazujące 1000 lat dziejów polskich Żydów, to miejsce spotkań wszystkich, którzy chcą poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, oraz stawić czoła ksenofobii i uprzedzeniom.
http://www.arte.tv/pl/videos/060189-000 ... 5BPolin%5D
03 lip 2017, 06:57
Warszawa 2017 Polin Muzeum Historii Żydów Polskich
https://www.youtube.com/watch?v=yDS067AXy8U&t=56sGniezno, Poznań, oraz ciekawa mapa zamieszkania żydów w Polsce i wielkopolsce w XVIII w.