Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 wrz 2024, 00:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lis 2008, 00:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 173
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Witajcie! Tak a propos spotkania rocznicowego w Gnieźnie i arcyciekawego wykładu Ani Stachowskiej. Okazało się, że czaszka z podziemi katedry we Fromborku jednak należała do Mikołaja Kopernika. Szwedzcy naukowcy wykorzystali materiał genetyczny (jak oni go w ogóle "wyłuskali"!) z ksiąg naszego astronoma, które znajdują się w Uppsali po niesławnym potopie. Po szczegóły odsyłam do linka:)
http://wiadomosci.onet.pl/1865860,11,item.html

Pozdrawiam,
Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2008, 07:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
A co na to Ania? Czy ogrom badań i pracy wielu naukowców kilku ostatnich lat pójdzie w zapomnienie, czy rozpoczęte projekty będą kontynuowane? A co, jeśli wyniki pracy Ani będą różniły się od tych, zaprezentowanych w artykule? 8)

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2008, 08:56 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Świetna wiadomość! Mam tylko nadzieję, że wyniki będą zgodne z rezultatem prac Ani. W przeciwnym wypadku trudno będzie dojść, gdzie w długim łańcuszku pokoleń zaginęło właściwe DNA. Ale z tym pozyskaniem DNA z księgi to mistrzostwo kryminalistyczne :P

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2008, 09:14 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
kufferka napisał(a):
A co, jeśli wyniki pracy Ani będą różniły się od tych, zaprezentowanych w artykule? 8)


Badanie linii żeńskiej ma chociaż tę przewagę, że "matka jest zawsze pewna". Choć pewnie mogą się zdarzyć przekłamania w księgach.
Trochę więcej na temat Kopernika na gazecie.pl:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... rnika.html

Potwierdzone: oto szczątki Mikołaja Kopernika
Ewa Korolczuk, Szwecja, 2008-11-20, ostatnia aktualizacja 2008-11-19 23:16, Współpraca Tomasz Kurs, Olsztyn, Źródło: Gazeta Wyborcza

Szwedzcy naukowcy potwierdzają - szczątki znalezione we Fromborku pod koniec 2005 roku należą do Mikołaja Kopernika. W tej historii jest jeden dobry pomysł, włosy Kopernika i stara książka

Goeran Henriksson, profesor astronomii z Uppsali, od wielu lat badał dzieła Kopernika. Z wielkim przejęciem opowiada, jak w roku 1972 zapukał do jego pokoju nieznany mężczyzna, który przedstawił się jako Paweł Czartoryski, badacz i członek Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przyjechał do Uppsali, aby sprawdzić, czy list znaleziony w księdze Johhanesa Stöfflera znajdującej się w zbiorach tamtejszej biblioteki napisany został przez Kopernika.

- Zdziwiłem się nieco tą nieoczekiwaną wizytą - wspomina prof. Henriksson - ale bardzo chciałem pomóc. Byłem wtedy astronomem odpowiedzialnym za biblioteczne zbiory. Prawdę powiedziawszy, obawiałem się zostawić nieznanego mi wówczas naukowca sam na sam z dziełami Kopernika, a więc pracowaliśmy obok siebie - dodaje.

Czartoryski potwierdził, że list został napisany za życia wielkiego astronoma, a styl pisma do złudzenia przypominał styl osoby, która robiła notatki w księdze Stöfflera. - A tylko Kopernik mógł je zrobić, bo dokładnie studiował księgę strona po stronie i był jej właścicielem przez 25 lat - podkreśla prof. Henriksson.

Minęło blisko 30 lat od spotkania z Czartoryskim, kiedy uwagę profesora przykuł pewien odczyt. W październiku 2006 r. w Uppsali prof. Jerzy Gąssowski, archeolog z Polski, opowiadał o badaniach nad szczątkami znalezionymi pod katedrą we Fromborku, które mogły należeć do Kopernika.

- Szanse, że tak jest, oceniłem na 97 proc. - mówi nam prof. Gąssowski, który kierował poszukiwaniami. Żeby postawić kropkę nad i, próbował znaleźć żyjących współcześnie krewnych astronoma i porównać DNA. Według tej metody trzeba odnaleźć linię genealogiczną od strony żeńskiej, bo kobiety przekazują sobie z pokolenia na pokolenie niezmienny materiał genetyczny. Jednak badania ugrzęzły. - Okazało się to bardzo trudne, do dzisiaj nie udało się nam wyjść dalej niż poza XVIII w. - mówi Gąssowski. Szukano też w tej samej katedrze grobu biskupa Łukasza Watzenrode, wuja astronoma.

Zainspirowany odczytem prof. Henriksson wpadł na pomysł, żeby materiał do porównań genetycznych - np. włosy - znaleźć w księdze Stöfflera, która należała do Kopernika. Zasugerowano mu, że podjąć się tego może Marie Allen, najlepsza specjalistka w tej dziedzinie w Szwecji, znana z podobnych badań nad szczątkami Świętej Brygidy pochowanej w szwedzkiej Vadstenie.

Kiedy po raz pierwszy zdradzał tej uczonej swoje plany, trzymał właśnie w ręku dzieło Stöfflera. - Podczas rozmowy otworzyłem księgę i w tej samej chwili znalazłem... włos! - opowiada z przejęciem. Po czym dwójka badaczy razem znalazła ich jeszcze kilka, w sumie 10. Jeden wklejony był w oprawę książki i, jak się okazało, należał do wydawcy, który księgę sklejał.

Marie Allen przywiozła z Polski ząb - fragment szczątków znalezionych w katedrze fromborskiej - i zabrała się do badań. Okazało się, że dwa włosy z książki mają identyczne DNA. - To dowód, że szczątki należą do Kopernika - mówi prof. Henriksson z Uppsali.

Na tę wiadomość prof. Gąssowki czekał od wielu miesięcy: - Początkowo sądziłem, że uda się to potwierdzić szybko. Potem pogodziłem się z myślą, że nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności.

Poszukiwania grobu Kopernika trwały od lat. Mikołaj Kopernik pochowany został bez rozgłosu, mimo że Frombork za jego życia należał do czołówki europejskiej w badaniach astronomicznych. Dopiero w 2005 r. naukowcy natrafili na prawdopodobny grób pod jednym z bocznych ołtarzy katedry fromborskiej przy ołtarzu Świętego Krzyża. Miejsce wskazał dr Jerzy Sikorski z Olsztyna. Z jego dociekań w archiwach wynikało, że należy szukać właśnie tutaj, a nie w pobliżu tablicy z epitafium poświęconym uczonemu. Tym ołtarzem Kopernik opiekował się za życia jako kanonik.

Archeolodzy poszli tym tropem, znaleźli tam w sumie 16 pochówków. Jednak tylko dwa dotyczyły starców, takich jak Kopernik, który dożył 70 lat. Na jednej trumnie zachowała się tabliczka, z której wynikało, że leży w niej kanonik Andrzej Gąsiorowski. Uznano więc, że prawdopodobnie tym drugim jest Mikołaj Kopernik. Teraz mamy już pewność.

- To wielkie wydarzenie dla Fromborka i Warmii, gdzie żył i pracował astronom. Co dalej z grobem Kopernika w Fromborku? - Na pewno w pobliżu ołtarza św. Krzyża powstanie piękny sarkofag, do którego złożymy szczątki wybitnego kanonika - mówi biskup pomocniczy diecezji warmińskiej Jacek Jezierski, który był jednym z entuzjastów poszukiwań grobu.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2008, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
Świetna wiadomość. Oby tylko wyższe priorytety nie spowodowały przerwania badań naszej Ani. I jeszcze... cały czas zastanawia mnie brak żuchwy przy czaszce....

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2010, 21:00 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Tak na prawdę to wydaje mi się że odkopane we Fromborku szczątki to raczej nie szczątki Mikołaja Kopernika.
Polecam http://archeowiesci.wordpress.com/2010/ ... #more-5273
100% pewności na tak lub nie nie będziemy mieli pewnie nigdy
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2010, 19:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 300
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
Badanie włosów jest bardzo skuteczne. Kilkanaście lat temu w podobny sposób zbadano włosy Napoleona z ostatnich miesięcy jego życia. Okazało się, że był regularnie podtruwany. Trucizna służyła do tępienia szczurów. Największym szokiem, dla badaczy było to, że Napoleon miał w ciele czternastokrotną dawkę tejże trucizny. Nie pamiętam nazwy tej substancji, ale ponoć miała właściwości konserwujące. Gdy po dziewiętnastu latach ekshumowano ciało cesarza, okazało się, że nie uległ rozkładowi. Pewnie do dziś jego ciało spoczywa w niezmienionym stanie.

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2010, 09:27 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
Takie właściwości ma arszenik i tym był podtruwany Napoleon.

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2010, 13:22 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2008, 12:35
Posty: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Witam
Wszystkie takie informacje należy czytać wraz z ich krytyczną interpretacją.
Dlatego, pytanie, czy znalezione we Fromborku są kośćmi astronoma , okaże się po ich porównaniu z innymi źródłami. Weryfikacja ,to coś, co sami robimy w czasie poszukiwań . Na razie jedynym elementem porównawczym jest kilka włosów z ksiąg przechowywanych w Szwecji .
Takie spotkania naukowców o różnych specjalnościach jak w Krakowie służyły przedstawieniu ,ich wątpliwości czy alternatywnych wyjaśnień i dają one nam(laikom) pewien wgląd w stan poszukiwań wokół znalezisk we Fromborku.
Badania genealogiczne w tym projekcie się chyba jeszcze nie zakończyły ,bo nie ma wywodu potomków rodziny Kopernika do współczesnych lat . Badania te są przykładem podniesienia rangi genealogii ,jako nauki pomocniczej historii i dla tego ta część tematów związanych z tym projektem,bardzo mnie najbardziej interesuje.
Pozdrawiam
Mariusz

PS. Napoleon jest najlepszym przykładem do porównań. W jego włosach znaleziono arszenik i z tego powodu wysunięto hipotezę czy hipotezy, które wydaje być dla niektórych jedynym słusznym wytłumaczeniem!!!, był podtruwany przez swoich najbliższych współpracowników!! Wydaje się to być sensowne, ale...kilka cytatów które podważają tę hipotezę "Przypuszcza się, że związki arsenu mogły znajdować się w barwnikach tapet, którymi były obite pomieszczenia lub w przyjmowanych przez Napoleona lekarstwach. " oraz " Dowodem były ślady arszeniku we włosach cesarza, jednak łatwo jest to wyjaśnić. W tamtych czasach używano arszeniku do produkcji kosmetyków, dlatego możliwe ze Bonaparte po prostu dbał o swój wygląd."

_________________
Mariusz Momont


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL