W czerwcu lub lipcu nasz kolega Kuba Wojtczak zapytał nas, czy nie wiemy co znaczy napis na nagrobku
„Chyrowiak”?Odpowiedzieliśmy wówczas, że wiemy, że była to przedwojenna elitarna szkoła, że mamy jakieś materiały, ale gdzie???
Osobiście znamy dwóch „Chyrowiaków”, co znaczy że ówcześni chłopcy z terenów Wielkopolski pobierali tam również nauki.
Nadszedł czas, aby Kubie odpowiedzieć na wówczas zadane pytanie bardziej szczegółowo, i przedstawić posiadane materiały.
"Chyrów był w począwszy od lat osiemdziesiątych XIX wieku, aż do dwudziestolecia międzywojennego siedzibą renomowanego gimnazjum jezuickiego Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie mieszczącego się na terenie wsi Bąkowice. Ogromny czworoboczny budynek mógł pomieścić 600 uczniów. W pomieszczeniach Collegium mieściła się sala teatralna na 1000 osób, kaplica, jadalnia na 500 miejsc, muzeum przyrodnicze, w tym bogata kolekcja ptaków afrykańskich i azjatyckich fundacji hrabiów Dzieduszyckich. Absolwentami tego gimnazjum utworzonego w okresie Austro-Węgier w roku 1883 byli m.in. polscy politycy, wojskowi, artyści i ekonomiści m.in. Eugeniusz Kwiatkowski, Adam Styka, Jan Brzechwa, Kazimierz Junosza-Stępowski , Antoni Wiwulski, Jerzy Kirchmayer, pierwszy biskup gdański Edward O'Rourke, Aleksander Birkenmajer, Mieczysław Orłowicz, Kamil Giżycki. Jezuicka biblioteka kolegiacka była wówczas jedną z największych w całym województwie lwowskim licząc ponad 30 tys. woluminów.
Po upadku Polski od września 1939 Collegium jezuickie było siedzibą garnizonu Armii Czerwonej. W 1941 biblioteka została całkowicie zniszczona, a całość zakładu naukowego zamieniona na więzienie niemieckie. Jezuici opuścili Chyrów udając się najpierw do Krakowa, a następnie do Włoch. Po II wojnie światowej jezuicki konwikt i Collegium zostało zamienione na radzieckie koszary, a do 2004 koszary ukraińskie. 4 lutego 1996 przyklasztorna kaplica Collegium została wyświęcona jako greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja."
źródło - wikipedia. Zakład Naukowo-Wychowawczy O.O. Jezuitów pod wezwaniem św. Józefa
w Bąkowicach pod Chyrowem - widok z lotu ptaka
Uczeń w mundurku "Chyrowiaka"Program przedstawienia przygotowanego przez uczniów - niestety bardzo zniszczony.c.d.n., a w nim spis nauczycieli uczniów w roku 1935 i 1936.