Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 kwi 2019, 02:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
...ale tego to juz pojac nie moge. ...

Ani ja.
Dziś chciałam sprawdzić par. Margonin, lata 1600+, 1700+ i około 1800.
Wszystko pod kluczem.
Żeby ktoś nie podszył się pod praprapradziadka i nie wyłudził kredytu?

I tak po całej Wielkopolsce.
Jaki to ma związek z RODO?...
Wygląda na syndrom Schadenfreude...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
https://www.familysearch.org/search/catalog/search/

Z mojego ( wschodnio-wielkopolskiego ) rejonu zauważyłem dość ciekawą prawidłowość. Wszystkie, albo prawie wszystkie, do końca nie sprawdzałem, zdjęcia z Archiwum Państwowego są pod szpulką, natomiast z Archiwum Diecezjalnego pod kluczykiem.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 09:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Tak po krótkim przemyśleniu. Może jest to spowodowane dostępnością tychże na naszych stronach genealogicznych?

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
krambud napisał(a):
... Może jest to spowodowane dostępnością tychże na naszych stronach genealogicznych?
Jeśli tak by było, to byłaby to bardzo głupia motywacja.

A tak konkretnie (skoro to przywołujesz, Rafale), to jakie skany, gdzie zamieszczone, masz na myśli? - jakieś przykłady...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 12:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Skoro księgi są własnością AAP, to ta instytucja ma prawo decydować o tym, czy księgi są dostępne w necie, czy też nie. AAP prowadzi również działalność komercyjną, płaci podatki (kasa fiskalna), musi utrzymać pracowników i budynek, więc jeśli wszystko zostanie udostępnione w necie, to może zamknąć swoje podwoje, bo nie będzie miało żadnych wpływów. Nie sądzę, żeby była to rentowna instytucja, więc niech ma choć trochę kasy z naszych wizyt.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Henryk Krzyżan napisał(a):
Skoro księgi są własnością AAP, to ta instytucja ma prawo decydować o tym, czy księgi są dostępne w necie, czy też nie. AAP prowadzi również działalność komercyjną, płaci podatki (kasa fiskalna), musi utrzymać pracowników i budynek, więc jeśli wszystko zostanie udostępnione w necie, to może zamknąć swoje podwoje, bo nie będzie miało żadnych wpływów. Nie sądzę, żeby była to rentowna instytucja, więc niech ma choć trochę kasy z naszych wizyt.

Henryku rozumiem ze kasa jest tutaj najwazniejsza. Nikt inny nie widzi tego inaczej.
Co do rentownosci to Archiwum Panstwowe udostepnia w internecie jak najwiecej swoich zasobow. A wiec zupelnie inne rozumowanie rentownosci. Nie trzeba miec ludzi, pomieszczen i sprzetu do ogladania materialow.
Ale prosze zwroc uwage gdzie ta szpula byla robiona - Warszawa. A wiec jest wlasnoscia Warszawy. I tutaj jest cos czego nie rozumiem. Skoro AAP na wszystkie filmy robione w AAP zaklada kluczyki to jeszcze przelkne. Ale dlaczego zaklada kluczyk na film robiony w Warszawie? Przeciez ten przepis nie jest ogolnopolski tylko wewnetrzny AAP. Inne AA sa dostepne.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 17:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Krzysztofie, nikt nie wysyłał tych ksiąg do Warszawy, ale zdjęcia były robione na miejscu w AAP lub w parafiach. Z pewnością KK zrobił jakieś zastrzeżenia dotyczące udostępniania tych filmów. W APP też jest kilka mikrofilmów ksiąg kościelnych, ale wątpię, żeby udostępnili je w necie. Co innego na miejscu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2019, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Moim zrozumieniem jest, ze mikrofilmowano w Warszawie. Moze przez jakies zawirowania tam wlasnie ksiega trafila chociaz z terenow Wielkopolskich. A wiec teraz jak nazwac do kogo nalezy i jakie przepisy obowiazuja?
Moim zdaniem wlascicielem ksiegi jest AAP, wlascicielem zdjec jest Warszawa. Blokada jest na zdjecia robione w Poznaniu a nie na ksiegi z Poznania. To duza roznica.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2019, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
np. Grzegorzew, Brudzew Kolski i Dobrów.
Zdjęcia z Archiwum Państwowego pod szpulką, kiedyś były pod kluczykiem.
Zdjęcia z Archiwum Diecezjalnego pod kluczykiem.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2019, 12:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Czy dokumenty z wielkopolskich USC od 1874 roku też podlegają RODO i są własnością kościoła?
Dziś chciałem przejrzeć skany z USC Szamotuły i Wronki, których nie ma w SZwA i okazało się, że mają kluczyk.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Do dzisiaj myślałem, że to własność Archiwum Państwowego.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2019, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Dzinuch napisał(a):
Czy dokumenty z wielkopolskich USC od 1874 roku też podlegają RODO i są własnością kościoła?
Dziś chciałem przejrzeć skany z USC Szamotuły i Wronki, których nie ma w SZwA i okazało się, że mają kluczyk.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Do dzisiaj myślałem, że to własność Archiwum Państwowego.


Na podlinkowanych stronach wyraźnie napisano że mikrofilmy dotyczą ksiąg z Archiwum Państwowego więc pytanie raczej tam powinno być skierowane (albo do LDS).

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2019, 14:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Cytuj:
Czy dokumenty z wielkopolskich USC od 1874 roku też podlegają RODO i są własnością kościoła?
Dziś chciałem przejrzeć skany z USC Szamotuły i Wronki, których nie ma w SZwA i okazało się, że mają kluczyk.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Do dzisiaj myślałem, że to własność Archiwum Państwowego.

Filmy podlegające restrykcjom RODO mają symbol rolki lub też nie mają żadnego oznaczenia. Restrykcją objęty jest cały film, jeśli jest nawet jeden rocznik podlegający restrykcji, mimo że pozostałe księgi nie są nim objęte. Te z kluczykiem są dostępne w centrach mormońskich na ich komputerach. Księgi USC od 1874 roku są własnością Archiwum Państwowego.
W mojej ocenie dyrekcja nie zgadza się na pełen dostęp mikrofilmów przez mormonów gdyż prowadzi własny projekt "Szukaj w Archiwach". Za jakiś czas te księgi powinny pojawić się na szukaczu, zeskanowane z mikrofilmów robionych przez mormonów znajdujących się w archiwum, lub też bezpośrednio z ksiąg. Tak że w naszych warunkach albo cierpliwość albo w drogę do centrum...

Pozdrawiam,

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2019, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Panie Tadeuszu
Gdyby chodziło o Wronki z tych lat to służę ale księgami parafialnymi .
Te są trochę inne no ale jak się nie ma co się lubi .

Mam tam wielu przodków i mam całe Wronki.

ps

Tam zawsze był kluczyk niezależnie od RODO czy nie RODO .
RODO ta dyrektywa nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek zdjęciami ale określa politykę koncesjonowania baz danych i ich auditu państwowego .
RODO nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek ochroną danych moich czy kogokolwiek .To koncesjonowanie baz a nie danych .Moje dane nie są ani lepiej ani gorzej chronione --bo w Polsce wcale nie są chronione .Nie należy w Polsce mylić nazw właściwych ustaw z ich prawdziwymi naturami .

Prawo obywatela unii Europejskiej do ochrony danych osobowych jest zapisane w "Karta praw pdstawowych obywatela UE ".Jak wiadomo Polska nigdy nie podpisała tego aktu i n.b nie mamy takich praw.
W wielu innych miejscach są umieszczone filmy s archiwum państwowego jak te z Łodzi czy z Olsztyna i nigdy nie miały kluczyków i nie mają .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2019, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Można się skontaktować z bliskimi bibliotekami i zasugerować by dołączyły do programu stowarzyszonych bibliotek FamilySearch - wystarczy co najmniej jeden komputer ze stałym zewnętrznym IP:
https://www.familysearch.org/blog/en/fa ... ry-how-to/
Po dodaniu IP biblioteki większość "kluczyków" powinna być dostępna do obejrzenia.
Nie wiem czemu jeszcze nikt nie skorzystał z tej ścieżki...


Z ciekawostek: kiedyś przejrzałem na FamilySearch dużą część skanów ze Śmiłowa - były publicznie dostępne. Teraz są same rolki :)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2019, 18:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Wydaje się, że Archiwa Państwowe wymogly na FS blokadę tych filmów właśnie dlatego, że same chcą ten materiał udostępniać na SzwA. Tylko oczywiście jeszcze nie wszystko weszło.

Notabene nie wiem, czy zauważyliście, ale przynajmniej na niektórych filmach ikonki "aparatu" zaczęły linkować do faktycznego miejsca na mikrofilmie, gdzie dana księga się znajduje, a nie do samego początku jak do tej pory, np.:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Przykład - pierwsza księga to chrzty i ona się znajduje pod koniec mikrofilmu.

Łukasz


Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Nie chce bic piany ale tego to juz pojac nie moge. Bede bardzo wdzieczny za logiczne wytlumaczenie. Tu moge ogladac tam nie moge. Te same filmy od Mormonow.

Obrazek

Obrazek

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2019, 19:45 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Po prostu FS robi porządek w swoich mikrofilmach. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 24 wrz 2019, 22:52 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2019, 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Łukasz Bielecki napisał(a):
Notabene nie wiem, czy zauważyliście, ale przynajmniej na niektórych filmach ikonki "aparatu" zaczęły linkować do faktycznego miejsca na mikrofilmie, gdzie dana księga się znajduje, a nie do samego początku jak do tej pory, np.:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Przykład - pierwsza księga to chrzty i ona się znajduje pod koniec mikrofilmu. Łukasz

Swietny pomysl.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2021, 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Jak się Wam RODO'uje?
https://www.youtube.com/watch?v=-x87YedihWo

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL