Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Trąmpczyńscy
PostNapisane: 06 paź 2011, 11:29 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Poszukuję wszelkich informacji o przodkach właściciela Ćmachowa Macieja Trąmpczyńskiego (zm. przed 1788), męża Marianny z Raczyńskich (zm. 1802). Przeglądałem Teki Dworzaczka - w tym czasie żyło kilku Maciejów Trąmpczyńskich i nie jestem pewien, który z nich był mężem Marianny Raczyńskiej. Bardzo proszę o pomoc i wskazówki.

Pozdrawiam
Eryk J. G.


Ostatnio edytowano 24 sie 2012, 13:04 przez Eryk Jan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 21:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Eryku,

nie chcę Cię martwić ale jak nie znajdą się tu jacyś specjaliści od wielkopolskiej szlachty, to czeka Cię solidna kwerenda w archiwum :)

Przejrzałam sobie Teki Dworzaczka pod kątem o którym piszesz.
Z tego co widzę, ok. 1774 roku Maciej Otto Trąmpczyński poślubił Mariannę Raczyńską, córkę Józefa, pisarza granicznego wschowskiego (zm. w 1769) i Katarzyny z Grabowskich. W 1775 roku rodzi się syn w Ćmachowie, następnie w 1778 roku córka i wtedy Trąmpczyńscy wymienieni są w akcie jako posesorowie Ćmachowa.
W 1776 roku dobra te sprzedał Kazimierz Raczyński wraz z żoną Teresą z Moszczeńskich (dziedziczką Ćmachowa) za sumę 150.000 złp. Łukaszowi Bnińskiemu.
Ćmachowo przynajmniej od początku XVIII wieku należało do Moszczeńskich, jednakże jedna z Trąmpczyńskich wyszła za Moszczeńskigo, wieć wszystko obracało się w kręgu rodzinnym.
Trąmpczyńscy w Ćmachowie wymienieni są przynajmniej w 1651 roku kiedy Ambroży sprzedaje bratu Janowi te dobra.

WIele nie pomogłam ale masz kilka możliwości:
- czekać na pomoc innych,
- możesz starać się ustalić parafię, gdzie został zawarty ślub Marianny i Macieja (i czy zachowały się księgi),
- możesz też poszukać trochę w książkach o Trąmpczyńskich - to znana rodzina (mam kilka w domu, mogę poszperać),
- możesz dowiedzieć się czy są jakieś publikacje regionalne, ew. poszukać informacji w książkach o Raczyńskich (poprzez osobę Teresy).

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 14:12 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Asiu,

bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie moimi przodkami. Swoją drogą, bardzo ciekawią mnie dzieje rodu Raczyńskich (o dziwo, ich genealogia nadal ma luki) - wspomniana przez Ciebie Teresa z Moszczeńskich (która urodziła się właśnie w Ćmachowie) jest moją krewną - była córką Stefana Dominika Moszczeńskiego i Justyny z Raczyńskich, a jej córka Michalina wyszła za generała Filipa Nereusza Raczyńskiego, którego była stryjeczną bratanicą.

Nie wiedziałem, że Ćmachowo sprzedał Kazimierz Raczyński (który był pewnie krewnym Trąmpczyńskich i Moszczeńskich). Znam część przodków Teresy z Moszczeńskich Raczyńskiej, ale nie ma wśród nich Trąmpczyńskich.

Czy dobrze myślę, że nawet gdybym odszukał akt małżeństwa dziadków Marianny i Macieja Trąmpczyńskich, to jest spore prawdopodobieństwo, że nie poznam rodziców pana młodego?

Przeszukiwałem był już wcześniej WBC, ale nie znalazłem żadnej książki o przodkach Trąmpczyńskich, w której byłyby informacje o Mariannie i Macieju Trąmpczyńskich - co zdaje mi się dosyć dziwne, zważywszy, że zarówno Raczyńscy, jak i Trąmpczyńscy, to rody raczej znane. Byłbym oczywiście wdzięczny, gdybyś znalazła troszeczkę czasu na poszperanie w książkach o Trąmpczyńskich, które masz; wspaniale byłoby, gdyby udało mi się poznać rodziców Macieja Trąmpczyńskiego bez konieczności kwerendy archiwalnej.

Raz jeszcze dziękując, serdecznie pozdrawiam
Eryk J. G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Trampczynscy to zawila rodzina do rozebrania. Czesto pisani Trapczynscy i tez tego warto szukac. Ponizej sa dowody z Tek. Niestety duzo Mackow i wlasciwie bez solidnego rozebrania tej rodziny na czasci pierwsze to ciezko sie jest polapac ktory Maciej jest kim. Badz cierliwy no i prosze daj znac co znalazles.


1775.2/11. \REGESTY\METRYKI\M1.X#272 (Biezdrowo) 1775.2/11. (Cmachowo), * 30/10. Marcin Mikołaj, s. M. Macieja Otto Trąpczyńskiego i Marjanny z Raczyńskich -- X. Jan Tomasz Morawski i Gv. Marjanna Gutowska ciotka jego

1778.19/2. \REGESTY\METRYKI\M1.X#275 (Biezdrowo) 1778.19/2. (Cmachowo) Juljanna Antonina, c. M. Macieja Otto Trąpczyńskiego i Marjanny z Raczyńskich, poses. Cmachowa -- M. Ignacy Powalski z ż. M. Franc. z Raczyńskich

1789 \REGESTY\KSIEGI\P_IN1718.X#9849 (Nr. 1375) Marcin Bieńkowski chorąży w. kor., s. o. Ignacego, dziedzic d. Gutowy W. i M. i Bierzglino, Katarzynie, Józefie, Antoninie i Magdalenie pannom Trąpczyńskim, małol., cc. ol. Mac. z Marjanny Raczyńskiej, 2-o v. swojej żony, zap. s. 30. 000 złp. posagową swej żony, odebraną od Myciel. wdy inowrocł. (f. 452)

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
Sporo wiadomości o Trąmpczyńskich z XV-XVI wieku znajduje śię w Słowniku Historyczno-Geograficznym Ziem Polskich w Średniowieczu:

http://www.slownik.ihpan.edu.pl/

W oknie wyszukiwania wystarczy wpisać nazwisko, niżej zaznaczyć, że przeszukiwany ma być cały tekst i pojawi się kilkadziesiąt informacji o przedstawicielach tej rodziny zamieszkujących w okolicy Lubasz i nie tylko. W prawy dolnym rogu należy następnie "klikać" na przycisk "następny" i pojawiają się kolejne miejscowości.

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 21:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Eryk Jan napisał(a):
Asiu,

bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie moimi przodkami. Swoją drogą, bardzo ciekawią mnie dzieje rodu Raczyńskich (o dziwo, ich genealogia nadal ma luki) - wspomniana przez Ciebie Teresa z Moszczeńskich (która urodziła się właśnie w Ćmachowie) jest moją krewną - była córką Stefana Dominika Moszczeńskiego i Justyny z Raczyńskich, a jej córka Michalina wyszła za generała Filipa Nereusza Raczyńskiego, którego była stryjeczną bratanicą.


Nie ma za co dziękować, w zasadzie nic chyba nowego nie wniosłam do Twoich poszukiwań.
Ale szlachta wielkopolska zawsze mnie bardzo interesowała i kiedyś na jej temat czytałam wszystko, co wpadło mi w ręce. Teraz to już i czasu brak, a poza tym tyle pozycji ukazuje się, że trudno na bieżąco wszystko śledzić.
A tak w ogóle, to lubię takie zagadki, bardzo mnie wciągają :)
Historia Filipa Nereusza i jego żony Michaliny jest znana. Zresztą Michalina uznawana przez potomnych za piekną, uwielbiała miasto ze wszystkimi jego rozrywkami i od swego surowego lubiącego wieś męża po prostu uciekała. Żyła krótko, intensywnie, młodo zmarła, ale zdążyła jeszcze dać Filipowi synów. A dla podtrzymania rodu najważniejsze :)

Eryk Jan napisał(a):
Nie wiedziałem, że Ćmachowo sprzedał Kazimierz Raczyński (który był pewnie krewnym Trąmpczyńskich i Moszczeńskich). Znam część przodków Teresy z Moszczeńskich Raczyńskiej, ale nie ma wśród nich Trąmpczyńskich.


O Ćmachowie wyczytałam w Tekach Dworzaczka.
Co do przodków Teresy - jesteś pewien, że nie ma wśród nich Trąmpczynskich? :wink:

Teresa była córką Justyny Raczyńskiej i Stefana Moszczeńskiego.
Stefan, kasztelan santocki i Bolesław, łowczy kaliski byli synami Aleksandra Moszczeńskiego i Teresy Cieleckiej.
Ów Aleksander był synem Wojciecha i Anny Trąmpczyńskiej.

Idąc dalej tym tropem, ale patrząc z drugiej strony:

Wojciech Trąmpczyński miał siostrę Annę Ciesielską (zmarłą bezpotomnie). Żonaty z Magdaleną Przeborowską miał trzy córki i pięciu synów.
Córki: 1) Anna Trąmpczyńska poślubiła Jerzego Żółtowskiego, 2) Zofia wyszła za mąż za Andrzeja Święcickiego, a 3) Domicela była żoną Dobrogosta Pogorzelskiego.
Synowie: 1) Ambroży (ten, który sprzedał Ćmachowo w 1651 roku bratu Janowi) miał syna Wojciecha, który ożeniony z Anną Niegolewską miał Pawła, Dominika i Marcina (zakonnika) oraz córkę Franciszkę, żonę Adam Pawłowskiego. 2) Marcin miał córkę Annę Trąmpczyńską zamężną za Wojciechem Moszczeńskim, z którym miała ona synów Ambrożego i Aleksandra Moszczeńskich (od niego pochodzi własnie Teresa). 3) Dobiesław (prawdopodobnie żonaty, bezpotomny), 4) Prokop zmarł bezpotomnie oraz 5) Jan, który miał córkę Katarzynę, żonę Tomasza Moszczeńskiego.


Eryk Jan napisał(a):
Czy dobrze myślę, że nawet gdybym odszukał akt małżeństwa dziadków Marianny i Macieja Trąmpczyńskich, to jest spore prawdopodobieństwo, że nie poznam rodziców pana młodego?


Generalnie sam dobrze wiesz Eryku, jak wyglądały wielkopolskie akty. Teoretycznie akty magnaterii spisywane były z większą dbałością o szczegóły. Ale w praktyce może być różnie. Musisz zastanowić się gdzie poszukać, wytypować sobie dwie, trzy parafie, zobaczyć czy zachowały się akta i spróbować poszukać.

Eryk Jan napisał(a):
Przeszukiwałem był już wcześniej WBC, ale nie znalazłem żadnej książki o przodkach Trąmpczyńskich, w której byłyby informacje o Mariannie i Macieju Trąmpczyńskich - co zdaje mi się dosyć dziwne, zważywszy, że zarówno Raczyńscy, jak i Trąmpczyńscy, to rody raczej znane.


Raczyńscy zapewne tak, ale nie Trąmpczyńscy. Raczyńscy to magnateria, arystokracja z tej wyższej półki i chociaż Kazimierz wystarał się dopiero pod koniec XVIII wieku o tytuł hrabiowski, to potęgę rodu protoplaści budowali już wcześniej.
A o Trąmpczyńskich znalazłam taką wzmiankę:
"Ciekaw jestem, czy w przyszłości ktoś spróbuje odtworzyć rodowód i dzieje szlacheckiej rodziny Trąmpczyńskich herbu Topór. Będzie to bardzo trudne przedsięwzięcie!. Trąmpczyńscy byli bowiem bardzo ruchliwi przestrzennie, silnie rozrodzeni, nieraz zawierali małżeństwa w obrębie własnej rodziny (zdarzało się, że panowie Trąmpczyńscy żenili się z pannami lub wdowami o tym samym nazwisku)".
"Ruchliwość przestrzenna, majątkowa i społeczna Trąmpczyńskich wystąpiła silnie w XIX wieku. Nabywali majątki i je sprzedawali. Ma ogół źle gospodarowali, w związku z czym kurczyły się posiadane przez tę rodzinę dobra ziemsnkie. Pojawili się wśród nich dzierżawcy i administratorzy majątków".
Znalazłam też informację, że Trąmpczyńscy, wywodzący się z Trąmpczyna w ówczesnym powiecie słupeckim pieczętują się herbem Dryja. Natomiast Trąmpczyńscy, którzy pochodzą z poznańskich Trąbek, pieczętują się herbem Topór i używają przydomka Otto.
Źródlo: Z. Kaczmarek, Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) oraz A. Kwilecki, Ziemiaństwo wielkopolskie. Między wsią a miastem.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Asiu, Trapczyn wies jest na drodze Wrzesnia Konin na poludnie od autostrady A2. To pewnie slupecki powiat jak piszesz.

Jak mnie sie wydaje to tez Otto Trampczynscy/Trapczynscy tam mieszkali a wiec h. Traby

Teki Dw.
Stanisł. Otta Trąmpczyński wsie: Trąmpczyn, Nowawieś, Łazy, Ossiny p. kon. Maciejowi Debrzyńskiemu, s. o. Wojc. D. za 20.000 złp. wyd. (f. 1174) Anna z Słonczyc ż. zezn.

Wojc. i Wład. Ottowie Trąmpczyńscy, ss. o. Stan., i dóbr ojc. spadkob., działy Władysław młodszy - całe wsie Trąmpczyn, Nowawieś, Łazy, Osiny i młyn Drzęzgi w p. kon. Wojciech, starszy - wsie Osiecza, Barłogi, Podbiele i Szetlewo W. pewne cz. w p. kon. (p. 101). Ich siostra rodz. Anna Tr., żona Jana Los Golińskiego w pos 14. 000 zł., panna Konstancja siostra rodz. pos. 6. 000 zł., Ich brat rodz. ol. Marcin T.

Andrzej, Jan, Władysław, Ottowie Trąmpczyńscy, ss. ol. Wład. z Anny z Bojanowa, działy dat. w Trąmpczynie 6/X r. b. Matka pani opr. dóbr: Trąmpczyn, Nowawieś, Łazy, Osiny i młyn zw. Drzęzgi w p. koniń., 2-o v. Jana Łoś Golińskiego burg zs. koniń. wdowa; działy zostały dokonane już 1692 w wig. sw. Jakuba ale dopiero teraz realizują to, zaspokoiwszy matkę z dożyw. (p. 87)

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 13:03 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam .nie wiem czy pomogę.
Łukomski h. Szeliga z Łukomia w Pow.Konin grodzkie konin.kalisz. Poznań.
Marcin Łukomski dziedzic Łukomia żona Anna Trampczyńska za którą w posagu brat jej Andrzej w roku 1496 zapisał 15 grz.
W roku 1475-wzmianka o Mikołaju z Trampczyna. Następna 1611 roku Tomasz Trampczynski i Zofia Łukomska małż. dożyw. Tomasza ojciec Mikołaj Otto.Z ostatnich jest zapis z 1786 roku Ksawery Franciszek Łukomski żona Kunegunda Sokolnicka,córka Nepomucyna i Teresy z Trąmpczyńskich. Teki Dw.
Wsie obecnie Trąmbczyn ,Nowa Wieś, Łazy, Osiny, Podbiel, Szetlewek, znajdują się w Gminie Zagórów.

Zbyszek Krawczyński wnuk tego nazwiska.


Poszukuje;
Akt Walenty Łukomski i
Antonina Stężalska
okolice Pleszewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 21:13 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Wstepnie o Trąmpczyńskich,do uzupełnienia
i skorygowania
prosze zobaczyć moje wpisy w Projekt Poznań
ma racje Krzysztof, Który pisze "Trąmbczyńscy
Rodzina trudna do rozebrania" sam popełniłem
wiele omyłek

Odnośnie Macieja,zapewne tak było;

-Maciej h.Topór Otto-Trąmpczyński +przed 1787
1769 dz.Bieganina,posesor Ćmachowa par.
Biezdrowo
[syn Jana +przed 1749 oż.ca 1721 z Rozalia
h.Sas Pruski Garczyńska
2v Rozalii 26.11.1749 Poznań Maciej Laskowski
Syn Andrzeja i Konstancji Dąbrowskiej
Mają Bonifacego Jana Nepomucena * przed
14.05.1751 Poznań]
x 1v ca 1765 Katarzyna h.Łodzia Kurnatowska
z Bieganina par.Raszków
x 2v 1774 zapis dożywocia
Marianna h.Nałęcz Raczyńska *1754 +13.04.1802
Gutowy poch.w Lądzie
[Córka Józefa +10.09.1769 Białężyn poch.
u Franciszkanów w Obornikach pisarza grodziego
wschowskiego
oz.z Katarzyna Grabowską]
Ich Potomstwo :
- Marcin Mikołaj *30.10.1775 Ćmachowo +?
- Julianna Antonina *przed 19.02.1778 Ćmachowo
+zapewnie 15.12.1786 Otusz par.Niepruszewo
- Katarzyna *1779 +?
x02.02.1796 Września Kazimierz Bieńkowski
/Rodzice do ustalenia/
- Eleonora *1786 +15.04.1787 Otusz
-Józefa
-Antonina
-Magdalena

2v Marianny Raczyńskiej 14.02.1789
Marcin h.Korwin Bieńkowski *1760 Iłowiec
+1819
[syn Ignacego *1727 +po 1761
i Katarzyny Poklateckiej +1775
3v Katarzyny Józef h.Lis Starzeński +1785
kasztelan gnieźnieński
Józef Starzeński jest moim Antenatem,Potomstwo
z 1v z Glinką]

Marcin Bieńkowski podkomorzy JKM-ci,
ma w wyniku podziałów Grzebienisko
a 25.06.1789 kupuje od Ignacego Wyskoty
Zakrzewskiego kasztelana lędzkiego d.Gutowy
i Bierzglino,które potem wracają do Zakrzewskich
tam rodzi się Konstanty Zakrzewski poeta
Wyskota Zakrzewscy moi Antenaci

Marcin Bieńkowski i Marianna Mają 5 Dzieci,
Które niestety wcześnie umierają

Pozdrawiam serdecznie,myśle,że dużo nie
namieszałem

Mirek K.Paliszewski Wschowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2012, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Przepraszam najmocniej, że piszę z opóźnieniem; naprawdę bardzo dziękuję za pomoc i wszystkie cenne wskazówki (Asiu, dziękuję za informację o Teresie z Moszczeńskich Raczyńskiej - nie wiedziałem, że też miała Trąmpczyńskich za przodków! )

Rzeczywiście takie zagadki są bardzo zajmujące, a genealogia Trąmpczyńskich istotnie jest dosyć skomplikowana i łatwo się w niej pogubić.


mirke napisał(a):
Witam !
Wstepnie o Trąmpczyńskich,do uzupełnienia
i skorygowania
prosze zobaczyć moje wpisy w Projekt Poznań
ma racje Krzysztof, Który pisze "Trąmbczyńscy
Rodzina trudna do rozebrania" sam popełniłem
wiele omyłek



Dziękuję bardzo za informacje! Czy mógłbym jednak spytać, skąd wiadomo, że rodzicami Macieja Trąmpczyńskiego byli Jan i Rozalia z Garczyńskich Trąmpczyńscy? Drzewo według Tek Dworzaczka (http://www.bkpan.poznan.pl/htbins/osoby.pl?00484364) przypisuje tej parze syna Macieja, ale chyba innego Macieja, bo zmarłego przed 1742. Mój przodek Maciej Trąmpczyński miał z żoną Marianną Raczyńską dzieci w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Według tamtego drzewa Maciej, syn Jana i Rozalii, ożenił się z Rozalią z Gawłowskich i miał synów Józefa, Zygmunta i Ignacego (zamieszczam link do informacji o Macieju Trąmpczyńskim, mężu Marianny z Raczyńskich - http://www.bkpan.poznan.pl/htbins/osoby.pl?00100309 ). Czy możliwe, żeby w tym drzewie wkradł się błąd? Rozalia z Garczyńskich urodziła się w 1712 roku, jej syn Maciej musiałby więc urodzić się najwcześniej około 1722 roku, znaczyłoby to, że zmarł mając najwyżej 20 lat; wydaje się chyba mało prawdopodobne, żeby zdążył się ożenić i zostać ojcem trójki dzieci. Sam już nie wiem, dlaczego ten Maciej jest podany jako syn Jana i Rozalii, wydaje mi się, że ten Maciej jest chyba podany w złym pokoleniu.

Jeżeli Jan i Rozalia byli rodzicami Macieja, męża Marianny Raczyńskiej, to pomyślałem, że Jan był prawdopodobnie synem Jana Otta-Trąmpczyńskiego i Anny ze Szkudli Szkudlskiej, a świadkiem na jego ślubie został jego brat Walenty.

6177 (Kucharki)
1729. m 12/I. i 19/II. (K.) G. Jan Trambczyński x Garczyńska -- GD. Walenty Otto T., Bogusław Szkudlski, Andrzej Szkudlski, Zygmunt Pretwicz

Tu jednak znów coś zdaje się nie pasować, bo pierwsze dziecko Jana i Anny to Walentyn Maciej (ur. 1687, Kucharki), a ostatnie to Julianna Konstancja Zuzanna (ur. 1730, Kucharki). To raczej niemożliwe, żeby Anna ze Szkudlskich Trąmpczyńskich rodziła przez 43 lata, znaczyłoby to, że przy ostatnim porodzie miała prawdopodobnie przeszło 60 lat!

Pozdrawiam
Eryk Jan


Ostatnio edytowano 01 sty 2013, 21:58 przez Eryk Jan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2012, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2012, 18:52
Posty: 6
Od pewnego czasu interesuję się rodziną Trąmpczyńskich i zbieram informacje dotyczące mego pradziadka Henryka (ok.1848-1911) i uwiarygodnienia jego historii, która całkowicie zmieniła jego życie.
Przy okazji znalazłam takie informacje dotyczące Macieja T. "Ambroży Trąmpczyński pożycza miastu Poznań kwotę 10.000 złp. Umowę zawarto w dn. 21 lipca 1660 r. w Poznaniu, którą podpisali burmistrz Marcin Walentynowicz, dwóch szafarzy miejskich oraz zainteresowany Ambroży i Jan Trąmpczyński [brat?]. Do czasu zwrotu pożyczki zainteresowany miał prawo użytkować folwarki miejskie w Wildzie, Sołaczu i Boninie. Być może jego syn, także Ambroży jest dziedzicem miasta Lwówka i potwierdza szewcom nadane prawa statutowe. Pod dokumentem podpisali się: Ambroży, Wojciech i Maciej Trąmpczyńscy oraz Adam z Wierzbna Pawłowski, 24.III.1699 r. żródło:Archiwum Państwowe w Poznaniu, za pośrednictwem Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej [2010 r.] i „Cechy miasta Lwówek 1522-1783”, Archiwum Państwowe w Poznaniu, nr zesp. 1337, sygn. 9.
MariaZofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2012, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Witam,

Stanisław Otto Trąmpczyński miecznik kaliski, sędzia surrogator grodzki gnieźnieński, dziedzic Ruchocina i Mielżyna.

*Wojtek*


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2012, 10:26 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Witam!
zapewne nic nowego nie wniosę w Pana poszukiwaniach, ale znalazłam w Wielkiej Genealogii Minakowskiego taki ślad;
Tadeusz Szymon Seweryn Pągowski h. Pobóg (ID: dw.17692), 1798–1866 (r.: Seweryn i Marianna Korytowska) × Justyna Otto-Trąmpczyńska h. Topór oraz w Bazie Basia akt ślubu zawarty w roku 1837 w Kaźmierz zapewne ten sam co powyżej: Tadeusz Pagowski 30l. Justyna Trąmpczyńska 24 l. r.Wojciech Trąmczyński dziedzic Sokolnik Marianna Nieżychowska.
Z ostatnich jest zapis z 1786 roku Ksawery Franciszek Łukomski żona Kunegunda Sokolnicka,córka Nepomucyna i Teresy z Trąmpczyńskich. Teki Dw.
Teresa Trąmpczyńska córka Stanisława Otto-Trąmpczyńskiego w moim drzewie przodek bezpośredni (7 pokoleń).
pozdrawiam i życzę wytrwałości
Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2012, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2012, 18:52
Posty: 6
Chcę dorzucić kilka informacji dotyczących Raczyńskich.
Rodzina Narcyzy Żmichowskiej (pisarki) 1819-1876 - pochodziła z Poznańskiego – był to już czas zaborów. Jej babka Maria Franciszka Raczyńska wyszła za mąż za nieznanego z imienia Kiedrzyńskiego, z którym miała sześcioro dzieci: Wiktorię, Ksawerego, Józefa, Kazimierza i Feliksa. Ze skąpych danych biograficznych tej rodziny wnioskować można, że wiodło się im dobrze. Wiktoria otrzymała staranne wychowanie na pensji, starsi synowie ukończyli szkoły w Niemczech. Wiktoria Kiedrzyńska (ur. ok. 1780 r. Poznańskie – zm. 7.03.1819 r. w Warszawie) – młodość spędziła w Poznaniu, gdzie uczęszczała na pensję (nie wymienioną z nazwy we wspomnieniach). Była piękna, zdolna, dobrze wychowana i wykształcona jak na ówczesne czasy. Wyszła młodo za mąż za Jana Żmichowskiego - stryjecznego brata swego wuja - Józefa Żmichowskiego ożenionego z Teklą Raczyńską (siostra matki Wiktorii). Jan Żmichowski brał udział w wojnach kościuszkowskich, a następnie pracował jako podsędek w Rawiczu. Mieszkał tam z rodziną szereg lat do 1818 r. Rodzice Wiktorii, prawdopodobnie mieszkali w powiecie Nakło. Z „Tek Dworzaczka” dowiadujemy się, że Jan Żmichowski mł. zwarł ślub z Wiktorią Kiedrzyńską w dn. 5 maja 1801 r. w Kcyni, i że byli to miejscowi właściciele ziemscy pochodzący ze wsi Turzyn. Jan prawdopodobnie pochodził z Kalisza bo mam informację że Jan Żmichowski st. ur. ok. 1769 r. (zapewne ojciec Jana Żmichowskiego mł. męża Wiktorii), był sędzią powiatowym w Kaliszu i w latach 1821-1822 należał do miejscowej Loży Wolnomularskiej. Czy Kiedrzyński – mąż Tekli Raczyńskiej miał rodzeństwo, być może, w herbarzu Bonieckiego wymieniani są różni Kiedrzyńscy z interesującego nas okresu, ale trudno ich powiązać w rodziny.
Wiktoria Kiedrzyńska z Janem Żmichowskim miała dziesięcioro dzieci. Pierwsze dziecko o imieniu Narcyza zmarło w niemowlęctwie. Następne to Wiktoria (Lewińska), Kornelia (Glogerowa), Erazm (nie ożenił się), Hiacynt (zmarł w młodości), Lilia (Zaleska), Hortensja (Duninowa), Wanda (Redlowa) Jan (zm. 1843r. bezżennie) i ostatnia córka ponownie nazwana Narcyzą, przy urodzeniu której zmarła Wiktoria z Kiedrzyńskich Żmichowska. Żródło: Narcyza Żmichowska, Julia Baranowska, Ścieżki przez życie. Wspomnienia. Opr. Mieczysława Romankówna, wstęp Zofii Kossak (z 1959r.). Zakład Narodowy im. Ossolińskich – wydawnictwo Wrocław 2006 (Skarby Biblioteki Narodowej)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2012, 18:28 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2012, 18:52
Posty: 6
Zbieram także dane dotyczące rodziny Trąmpczyńskich. Poszukuję potomków HENRYKA TRĄMPCZYŃSKIEGO(posesora Bnina i Prusinowa) i jego żony PAULINY Z PĄGOWSKICH (ślub 28.10.1873 r. w Kwilczu). Paulina Pągowska była córką Tadeusza Pągowskiego z Kurnatowic i Justyny Trąmpczyńskiej (1805-1885 Kórnik), zmarła w dn.26.04.1915 r. pochowana w Siemianicach. Po śmierci Pauliny, nekrolog w "Dzienniku Poznańskim" podpisali Henryk Trąmpczyński dzieci i wnuki. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 13:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Wpis zamieściłam już w wątku dotyczącym uzupełnień Wielcy i Potomkowie S....
ale dot. rodzony Trąmpczyńskich, więc zamieszczam go również tutaj.

Antoni Trąmpczyński (ID: sw.34556)
żona (ślub: około 1770): Bona Pstrokońska
___________________________________
Brak w bazie syna.

Parafia Sośnica, LB 1764 r.

Hieronim Michał Walenty
ur. dnia 30-09-1764
miejsce ur. Fabianów, pow. Pleszew
rodzice: GG. DD. Antoni Trąmpczyński i Bona Pstrokońska

Zastanawiam się, czy podwajać te wpisy ?.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL