Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 17 cze 2024, 04:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 mar 2010, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Sorry ale mój komp nie otwiera zakładki "" Akt orginalny"".
A mogę się dowiedzieć jaki jest tam wpis ????
pozdro
Olek

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Ostatnio edytowano 14 mar 2010, 15:08 przez stan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Wg PP akt oryginalny znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. W duplikatach często są braki i inne błędy wynikające z przepisywania oryginału.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 22:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Właśnie udało mi się przełamać trudnośći techniczne na kompie i doszedłem do informacji o tym żę MATERIAŁ pochodzi z zasobów Arch. Arcyb. w Poznaniu.
Moje materiały(par.Kamieniec) pochodzą z starych wizyt w Arch Pan. i trzeba przyznać że róznice są jednak duże niędzy Orginałem a Duplikatem.Słuszałem że są lecz zawsze myślałem że to bardziej błędy w pisowni czy przekłamania. A tutaj różnica a raczej braki poważne, przynajmniej z dzisiejszej perspektywy poszukiwawczej . Przyznam że nigdy nie weryfikowałem danych między orginałem a duplkatem. Widzę że będzie trzeba.
Dziękuję za informacje.
pozdro
Olek
---------------------------
Posiadam informacje i poszukuje o parafii Łęki Wielkie aktach chrzty,śluby,zgony lata 1738-1829 i informacji o osobach Sibilak ,Sibila nie koniecznie z tej parafii.

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 12:45 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2009, 15:37
Posty: 271
Witam!
Czy istnieje podobny do "Poznań Projekt" projekt w województwie świętokrzyskim?

*Wojtek*


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 13:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Nic nie wiem o żadnym projekcie konkretnie zajmującym się woj. świętokrzyskim. Teren ten natomiast jest z pewnością w obszarze zainteresowań zespołu Geneteki (www.geneteka.genealodzy.pl) i pewnie już jakieś rezultaty mają.

kufferka napisał(a):
Wg PP akt oryginalny znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. W duplikatach często są braki i inne błędy wynikające z przepisywania oryginału.


W przeciwieństwie do Królestwa Kongresowego, gdzie obowiązywały przepisy ściśle regulujące format akt metrykalnych prowadzonych w parafiach, a duplikat był po prostu wiernym przepisaniem oryginalnej księgi parafialnej, w zaborze pruskim sytuacja wyglądała inaczej. Po pierwsze sam format ksiąg parafialnych miał postać stosunkowo dowolną, co łatwo zauważyć porównując jak wyglądały akta metrykalne różnych parafii nawet w jednej prowincji (my tu głównie zajmujemy się Poznańskiem, ale na Śląsku czy Pomorzu księgi wyglądają kompletnie inaczej), jak też w tej samej parafii na przestrzeni lat. Niektórzy księża używali ksiąg drukowanych z rubrykami, których zresztą niekoniecznie trzymali się ściśle. Inni po prostu spisywali akta w formie opisowej, na ogół zgodnie z jakąś swoją własną wypracowaną pragmatyką. Nawiasem mówiąc sam opis tego wszystkiego mógłby być materiałem przynajmniej na pracę magisterską. Koniec końców zaś, to jak księża księgi prowadzili, interesowało wyłącznie ich zwierzchników w diecezji, a nie władze państwowe (jak w Królestwie). Ten szczegół staje w poprzek przekonaniu/stereotypowi o pruskim porządku i kongresowym bałaganie :)

Natomiast prawo pruskie wymagało sporządzania corocznych duplikatów akt metrykalnych danej parafii i przesyłania tychże do sądu powiatowego. Duplikaty te sporządzano zazwyczaj na drukowanych arkuszach z rubrykami i w ogólnym rozrachunku gdy porównujemy duplikaty z różnych parafii, to wyglądają one w miarę podobnie, choć bywały nieliczne parafie, gdzie księża wciąż używali własnych, odmiennych formatów. Co istotne, w Królestwie w efekcie duplikat aktu jest wiernym odpisem z księgi oryginalnej, a w Poznańskiem niekoniecznie. W pewnych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie już same księgi parafialne prowadzono w układzie tabelarycznym, nie daje się dostrzec wielkich różnic między jednym, a drugim. Ale tam, gdzie prowadzono księgi w układzie narracyjno-opisowym, w rubryki duplikatu wpisywano informacje wyciągnięte z aktu, niekoniecznie w pełnej wersji. Do tego zdarzają się przekłamania przy przepisywaniu itp. W Poznan Project zaobserwowaliśmy przypadki, gdy w duplikatach pewnych małżeństw obecnych w księdze parafialnej w ogóle nie było, jak też nawet (rzadziej) przypadki odwrotne! To ostatnie mogło się zdarzyć, gdy odnośne małżeństwo zapisano na jakimś karteluszku włożonym/wklejonym w księgę parafialną, co się zdarzało - a ów karteluszek mógł w międzyczasie zaginąć.

Wreszcie dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, gdy terytorium parafii dzielone było granicami powiatów - wtedy zazwyczaj ksiądz sporządzał duplikaty osobno dla każdego sądu - a w nich ujmował tylko wpisy z części parafii podlegającej pod konkretny powiat. Zmieniało to rzecz jasna numerację akt w stosunku do tej z oryginalnej księgi.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2010, 07:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
DZIŚ UNACZEŚNIENIE BAZY
(jak mówią kartografowie, czyli aktualizacja).

Dodano aż jedenaście nowych parafii:

Tomice i Kicin [pow. Poznań]; Słopanowo [pow. Szamotuły]; Rogaszyce i Skrzebowa [pow. Ostrzeszów]; Sobótka i Czermin [pow. Pleszew]; Kiszewo [pow. Oborniki]; Ociąż, Wysocko Wielkie i Szczury [pow. Ostrów];

Uzupełnienia dla parafii:

Tulce, Krerowo, Targowagórka i Śnieciska [pow. Środa]; Lwówek [pow. Nowy Tomyśl]; Radzim-Maniewo [pow. Oborniki]; Ceradz Kościelny [pow. Poznań]; Graboszewo i Września [pow. Września]; Szczepanowo [pow. Mogilno]; Starydwor [pow. Międzyrzecz]; Pogrzybów [pow. Odolanów]; Grabów i Kobylagora [pow. Ostrzeszów]; Dalewo [pow. Kościan]
Z ewangelickich: Obrzycko [pow. Szamotuły]; Dębogóra [pow. Wieleń]

W klubie 10 tysięcy (zindeksowanych małżeństw) witam Olę Matczak zajmującą się głównie regionem ostrowskim. Serdecznie dziękuję Jej i wszystkim innym współpracownikom!

Życzę wielu nowych odkryć na Wielkanoc.
Pozdrawiam,

Łukasz Bielecki

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 516
Lokalizacja: Poznań
Każdy genealog, mający choć trochę doświadczwenia zgodzi się, że czymś bezcennym są indeksy ksiąg metrykalnych. Wśród ksiąg zachowanych w AAP jest księga zawierająca indeks ochrzczonych za lata 1810 - 1828. Bez wątpienia byłaby ona bezcenna, gdyby nie małe "ale": w księdze brakuje jednej, jakże ważnej informacji - jakiej parafii dotyczy ta księga. Indeks chrztów z niewiadomo jakiej parafii nie ma wartości.
I tu pojawia się nieprzewidywane wg mnie przez twórców bazy PP wykorzystanie tej bazy. Porównanie nazwisk występujących w tej księdze i w bazie PP umożliwiło zidentyfikowanie parafii. Umożliwiło udostępnienie w CAAP indeksu chrztów z Miejskiej Górki za lata 1810 - 1828.
Archiwum posiada jeszcze kilka takich niezidentyfikowanych ksiąg. Mam nadzieję, że metoda zastosowana do jednej księgi okaże się skuteczna także przy innych.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 07:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2541
Lokalizacja: Mnichowo
Zastanawiam się nad jeszcze jedna metodą ustalenia z jakiej parafii pochodzi dana księga. W księgach podawane są miejscowości w jakich zamieszkiwali urodziło się dziecko. Mając alfabetyczny wykaz tych miejscowości można łatwo ustalić parafię. Podobnie z księgami małżeństw i zgonów.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 08:06 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2461
wojciech napisał(a):
Zastanawiam się nad jeszcze jedna metodą ustalenia z jakiej parafii pochodzi dana księga. W księgach podawane są miejscowości w jakich zamieszkiwali urodziło się dziecko. Mając alfabetyczny wykaz tych miejscowości można łatwo ustalić parafię. Podobnie z księgami małżeństw i zgonów.
Wojtek

Wojtku, ale tutaj mowa o skorowidzach alfabetycznych, w których zwykle nazwy miejscowości pomijano.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 10:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2541
Lokalizacja: Mnichowo
Mea culpa :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 14:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Proszę o usunięcie komentarza
Para ta to prapradziadkowie mojego męża.Ich syn Franciszek ur.1888 w Dąbrowie zmarł w 1971r,pochowany w Nowym Tomyślu.Potomkowie mieszkają nadal w Nowym Tomyślu,ich wnuk to Jan ur.1929 (2008-02-16 21:49)
W parafi były dwie pary Stanisław Przybylak,żona Marianna Kaczmarek.Drugiej pary nie ma w Poznań Project,ślub odbył się 30.01.1881(na razie poza bazą danych).

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 07 lut 2010, 21:20
Posty: 22
Witam,

2009-01-29 16:44 dodałam komentarz odnośnie moich prapradziadków:
Valentinus Niedbalski (28) ojciec: Andreas Niedbalski, matka: Catharina
Josepha Biskupska (16) ojciec: Jacobus Biskupski, matka: Constantia .

Od tego czasu zebrałam nowe, interesujące informacje, dlatego chciałabym zmodyfikować swój wcześniejszy komentarz, bo znalazło się tam kilka nieścisłości, które "wyszły" w trakcie analizy dokumentów archiwalnych. Jak to zrobić?

Pozdrawiam
Beata M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Witaj!
Po prostu znajdź swój post i kliknij w opcję Edytuj (znajduje się w prawym dolnym rogu okienka postu) i zmień to, co chcesz, a potem wyślij.
Pozdrawiam
Józek
Ps. Możesz też zrobić to jako odpowiedź na post, jest taka opcja poniżej.

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Beatko.
Józiu chyba źle zrozumiał Twoje pytanie, i opisał zmiany w postach zamieszczonych na Forum WTG.
W Poznań Project niestety sami nic nie możemy zmieniać.
Musisz ten post zamieścić w temacie "Poznan Project" i poprosić Administratora czyli Łukasza Bieleckiego o usunięcie komentarza.
Podaj parafię i nazwiska oraz treść komentarza do usunięcia.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2010, 08:46 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Łukaszu

Spisałam kolejną parafię - Lutom - 235 ślubów.
To co znalazłam w Archiwum Państwowym i Archiwum Archidiecezjalnym jest tylko z lat 1820 do 1856 i niestety połowa bez rodziców.
Spisałam tak jak ksiądz zapisał - często widzę nazwiska z błędami.

Czy poprawić te błędy ?
Czy jest sens wstawiać do Project tylko tyle ?

Pozdrawiam Alicja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2010, 08:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Alu, dla niektórych to AŻ tyle!
:D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2010, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 584
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Jeżeli jesteś pewna danego błędu to można od razu zrobić korektę. Przeglądając nazwiska w Poznań Projekt mojej parafii również znalazłam sporo wpisów z błędnie odczytanym nazwiskiem.
Zrobiłam kilka sprostowań ale na tym poprzestałam bo zaśmieciłabym stronę swoimi komentarzami.

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2010, 09:26 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2461
alamoon napisał(a):
Spisałam tak jak ksiądz zapisał - często widzę nazwiska z błędami.

Czy poprawić te błędy ?

Do Poznań Project wprowadzamy formę oryginalną.

Cytuję za Łukaszem:

Zapisujemy imiona i nazwiska ściśle w pisowni występującej w akcie (w przypadku trudności z odczytaniem można dać pierwszeństwo formie, które brzmi "najwłaściwiej"). Nie zmieniamy pisowni nazwisk, nawet jeśli jest ona archaiczna, nieortograficzna, czy też dziś dana rodzina stosuje inną.
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/data/dolacz.php

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2010, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 584
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Masz rację Bartku jednak niektórzy księża nie przykładali się do czytelnego wpisu i na tym polega problem.
Wpisując dane do wyszukiwarki, jeżeli masz dwie pierwsze litery inne to siłą rzeczy nie znajdziesz potrzebnych informacji. Tak było w moim przypadku.
Jestem w 100% pewna, że moja korekta jest prawidłowa ale nazwiska znalazłam tylko i wyłącznie przypadkiem.

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2010, 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Witam po powrocie z Fatimy i Lourdes :)

Usunąłem dwa komentarze, o co prosiliście w ciągu ostatniego tygodnia.

Co do sposobu wpisywania danych w formatkę Projektu, to wiele razy pisałem, że zależy mi na ścisłym trzymaniu się pisowni nazwisk. Co do imion, to ich pisownia o tyle nie ma znaczenia, że imię pozostaje tym samym imieniem - i w większości przypadków nie ma wątpliwości o jakie imię chodziło. Przy nazwiskach proszę więc o podawanie w kolumnie "nazwisko" tej formy, którą wpisał ksiądz w akcie. W drodze wyjątku (ale naprawdę wyjątku, a nie rutynowego poprawiania), można do rubryki "inne nazwiska" wpisać znaną sobie formę "właściwszą" - z określeniem "vel" czy "alias". Na przykład wtedy, kiedy wiemy, że w ciągu całego życia dana osoba była znana pod jakimś inaczej brzmiącym nazwiskiem, a akurat tu jednorazowo wpisano nietypowo. Znam przypadek, kiedy delikwent nazywa się przez całe życie Tepper, Teper lub Toepfer - a w akcie ślubu w Projekcie (i oczywiście w oryginale też) jest Adalbertus Garczyński - czyżby dziwaczna próba przetłumaczenia nazwiska? - co ciekawe w Kostrzynie mieszkały w tym czasie rodziny autentycznych Garczyńskich. W akcie chrztu syna jest też raz "Wojciech Peter" - tu to już zwykła omyłka zapewne.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2010, 18:11 
Offline

Dołączył(a): 17 lut 2010, 02:17
Posty: 10
Witam serdecznie

Panie Łukaszu czy znana jest przybliżona data dodania do bazy spisów z parafii Kuczków na której bardzo mi zależy? :)
Pozdrawiam
Adria Kasprzak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2010, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
AdrianK napisał(a):
Witam serdecznie

Panie Łukaszu czy znana jest przybliżona data dodania do bazy spisów z parafii Kuczków na której bardzo mi zależy? :)
Pozdrawiam
Adria Kasprzak


Myślę że tej wiosny.
Ł

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2010, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 17 lut 2010, 02:17
Posty: 10
Dziękuje i Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2010, 07:44 
Offline

Dołączył(a): 18 wrz 2009, 00:06
Posty: 22
Witam po długiej nieobecności na forum.
Przeglądając Project Poznań, znalazłem taki wykaz:

Cytuj:
Parafia katolicka Obrzycko [Obersitzko], wpis 20 / 1871 zgodność: Pan młody: 79%
Lucas Bydełek (36)
Michalina Kaput (23) Dodatkowe informacje: viduus

Parafia katolicka Obrzycko [Obersitzko], wpis 13 / 1872 zgodność: Pan młody: 79%
Lucas Bydełek (36)
Michalina Kaput (23) Dodatkowe informacje: viduus


Zastanowiło mnie, czy ktoś przez omyłkę nie wpisał dwa razy tych samych osób, jak widać brali by ślub dwa razy, rok po roku.

Pozdrawiam
Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2010, 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Arturze, powtórzenia w aktach się zdarzają. Jedynie co mnie zastanawia to ta roczna różnica w zapisach. Indeksując nie weryfikujemy treści ani błędów. Staramy się możliwie najlepiej przenieść najistotniejsze informacje do bazy. Ostateczną odpowiedź może Tobie udzielić Eugeniusz Forma który opracował ten indeks. Podczas swojej pracy natrafiłem na zapis:



Parafia katolicka Krotoszyn [Krotoschin], wpis 20 / 1844 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 100%

Augustinus Gregorowicz (50)
Marianna Szczesna (40) ojciec: Felix Szczesny, matka: Antonina Dodatkowe informacje: viduum post fata Catharina Gerczynska

Parafia katolicka Krotoszyn [Krotoschin], wpis 22 / 1844 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 100%

Augustinus Gregorowicz (50) Marianna Szczesna (42) ojciec: Felix Szczesny, matka: Antonina Dodatkowe informacje: viduum post fata Constantia Gerczynska



Sprawdzałem to dokładnie. Wnioski wyciągniesz sam.

Pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2010, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Artur napisał(a):
Witam po długiej nieobecności na forum.
Przeglądając Project Poznań, znalazłem taki wykaz:

Cytuj:
Parafia katolicka Obrzycko [Obersitzko], wpis 20 / 1871 zgodność: Pan młody: 79%
Lucas Bydełek (36)
Michalina Kaput (23) Dodatkowe informacje: viduus

Parafia katolicka Obrzycko [Obersitzko], wpis 13 / 1872 zgodność: Pan młody: 79%
Lucas Bydełek (36)
Michalina Kaput (23) Dodatkowe informacje: viduus


Zastanowiło mnie, czy ktoś przez omyłkę nie wpisał dwa razy tych samych osób, jak widać brali by ślub dwa razy, rok po roku.

Pozdrawiam
Artur



Jak już nieraz pisałem, uprasza się usilnie, aby nie traktować wyników z wyszukiwarki Poznan Project jako samoistnego wyniku poszukiwań. Wszelkie dane z wyszukiwarki należy zweryfikować w aktach. Jest to jedynie "pomoc naukowa". W przytoczonym przypadku akt pierwszy (w 1871) znalazł się tam omyłkowo i został wykreślony. Zapewne ksiądz otworzył księgę na roku poprzednim, w miejscu gdzie on się zakończył (poprzedni wpis jest z końca listopada), a ponieważ na dole strony zostało jeszcze miejsce, więc dopisał najnowszy akt ślubu - już z czerwca 1872, po czym się zorientował, że rok 1872 jest już na kolejnych stronach, wykreślił błędny zapis i powtórzył go we właściwym miejscu. Co ciekawe, ten sam błąd przydarzył mu się raz jeszcze, bo po mylnym wpisie "20/1871" jest jeszcze jeden, też wykreślony i powtórzony w sierpniu 1872.

Indeksujący różnie traktują pojawiające się czasem zapisy wykreślone. Można by w komentarzu wpisać informację o wykreśleniu zapisu. Tym niemniej, a priori nie zalecam pomijania takich zapisów, bo to użytkownik wyszukiwarki ma ostatecznie zadecydować co zrobić z wynikami - i zweryfikować w księdze. Nie zaś osoba indeksująca - decydować o czym użytkownicy bazy się dowiedzą, a o czym nie. Czasem taki wykreślony zapis też może dla poszukujących być cenną wskazówką, spotyka się tam śluby odwołane, unieważnione, czy wpisane nie w tej parafii co trzeba - ale np. księgi z właściwej parafii może już nie być w archiwum...

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2010, 19:45 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Czy ktoś ma informacje, kiedy dane z parafi w Cerekwicy znajda się bazie PP?

Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2010, 21:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Nieprędko, o ile wiem nikt ich aktualnie nie opracowuje. Zachęcam do współpracy.
ŁB

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2010, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2010, 14:29
Posty: 1
Witam serdecznie
Jestem nowym gościem na forum, mam nadzieję że zagoszczę tu na dłuższy czas - cieszę się bardzo tą inicjatywą i pozdrawiam pomysłodawców Poznan Projekt.
Mam ważne pytanie dotyczące informacji znajdujących się na stronie PP. Przy informacji o poszczególnych parafiach wyświetla się informacja o dostępności poszczgólnych akt w odp. archiwach. Podane są też sygnatury (?) mikrofilmów. Gdzie znajdują się te mikrofilmy ? Nie znalazłem danych o mikrofilmach na stronach np Arch Panst. w Poznaniu. Serdecznie pozdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2010, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 247
Na stronie http://szukajwarchiwach.pl wpisując nazwę miejscowości, w której była parafia oraz zaznaczając wyszukiwanie w Archiwum w Poznaniu (i ewentualnie zaznaczając wyszukiwanie w kategorii: "urzędy stanu cywilnego i akta metrykalne" żeby nie trzeba było przekopywać wyników wyszukiwania), po kliknięciu wyniku wyskakują dane dotyczące całego zespołu. W tej ostatniej zakładce jednostki (czasem dopiero po wybraniu odpowiedniej serii) po kliknięciu w daną jednostkę - na samym dole są też podane numery mikrofilmów (oczywiście jeśli dane akta są zmikrofilmowane).
Natomiast Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu ma też swoją bazę:
http://www.aap.poznan.pl/bazy/ksiegi.php

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2010, 21:24 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam.
Najprostszy sposób poszukiwania to "baza pradziad" http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php wpisać tylko parafię i nastąpi wyszukanie wszystkich rodzaji akt czy to urodzenia,małzeństw ,zgonów a pod więcej będą podane dokładne namiary na Archiwum.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: parafia Książ
PostNapisane: 22 kwi 2010, 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2010, 12:10
Posty: 122
Lokalizacja: Książ Wielkopolski
Witam,
Mam pytanie czy przewiduje się wprowadzenie parafii Książ Wielkopolski, w zasobach bazy widzę że są dla tej parafii wprowadzone lata 1881-1885 z dopiskiem brak wcześniejszych ksiąg.

Pozdrawiam
Tomek

admin: Proszę o umieszczanie pytań o Poznań Project w tym wątku, a nie tworzenie nowych

_________________
Pozdrawiam
Tomek
-------------------------------
http://tomasz-jankowski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2010, 21:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Tomixj napisał(a):
Witam,
Mam pytanie czy przewiduje się wprowadzenie parafii Książ Wielkopolski, w zasobach bazy widzę że są dla tej parafii wprowadzone lata 1881-1885 z dopiskiem brak wcześniejszych ksiąg.


Czyli chyba sprawa jest jasna?
Łukasz

Hm... chyba teraz dopiero zrozumiałem sens wypowiedzi pytającego. Dopisek o braku wcześniejszych ksiąg nie oznacza, że brak ich jeszcze w bazie, tylko że W OGÓLE NIE ISTNIEJĄ WCZEŚNIEJSZE KSIĘGI ŚLUBÓW Z KSIĄŻA - a więc nie ma materiału do wykonania indeksu. W każdym razie nie ma tych ksiąg w katalogu żadnego znanego mi archiwum. Może gdzieś się jeszcze indziej kryją? W każdym razie póki się nie odnajdą, w bazie nie będzie nic więcej dla Książa...

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2010, 06:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
tragos napisał(a):
Witam serdecznie
Jestem nowym gościem na forum, mam nadzieję że zagoszczę tu na dłuższy czas - cieszę się bardzo tą inicjatywą i pozdrawiam pomysłodawców Poznan Projekt.
Mam ważne pytanie dotyczące informacji znajdujących się na stronie PP. Przy informacji o poszczególnych parafiach wyświetla się informacja o dostępności poszczgólnych akt w odp. archiwach. Podane są też sygnatury (?) mikrofilmów. Gdzie znajdują się te mikrofilmy ? Nie znalazłem danych o mikrofilmach na stronach np Arch Panst. w Poznaniu. Serdecznie pozdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź


W tej zakładce otrzymujemy informację o numerach mikrofilmów w katalogu Mormonów - patrz www.familysearch.org
Oczywiście Mormoni robili te mikrofilmy każdorazowo w jakimś archiwum, polskim czy niemieckim, dlatego dla większości z nas ważniejsza jest lokalizacja oryginałów ksiąg, to podane jest wyżej w tej samej zakładce. Na ogół (nie zawsze, są wyjątki), archiwum to dysponuje dodatkowo tymi samymi mikrofilmami, które można na miejscu obejrzeć, nie musząc że tak powiem, korzystać z bibliotek mormońskich, których nadal w Polsce jest jeszcze bardzo niewiele, o ile wiem mniej niż trzy.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2010, 06:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2337
Lokalizacja: Gniezno
Prośba o skasowanie komentarza

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 02 maja 2010, 22:39 przez kabat, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2010, 19:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Skasowałem powyżej podane komentarze.
ŁB

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2010, 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Dziś dawno oczekiwana aktualizacja bazy :)

Nowe parafie:
Dłużyna [pow. Śmigiel]; Lutom [pow. Międzychód]; Kuczków [pow. Pleszew]

Uzupełnienia w parafiach:
Rogoźno, Długa Goślina, Kiszewo, Rożnowo i Parkowo [pow. Oborniki]; Tulce [pow. Środa]; Bydgoszcz; Czempiń [pow. Kościan], Kucharki i Kuchary [pow. Pleszew]; Odolanów; Wszembórz [pow. Września]; Obra i Siedlec [pow. Babimost]; Chomętowo [pow. Szubin]; Borzęciczki [pow. Koźmin]; Płonkowo [pow. Inowrocław]

oraz ewangelicka par. Chodzież

Życzę wielu nowych odkryć i pozdrawiam,

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2010, 18:35 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2010, 12:23
Posty: 273
Bardzo bym prosiła o usuniecie komentarza pod małżeństwem Michał Piotr i Anna Kowalczyk o następującej treści " Jeśli ktoś wie czy to małżeństwo miało syna Jakuba proszony o infornacje " wpis z 2009-04-16 z góry bardzo dziękuje Renata Piotr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2010, 19:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Dziś kolejna aktualizacja bazy.

Nowa parafia:
Długie Stare [pow. Leszno]

Uzupełnienia: Wyrzysk; Śrem; Ludomy [pow. Oborniki]; Mórka [pow. Śrem]

Pozdrawiam,

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2010, 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2337
Lokalizacja: Gniezno
Proszę o usunięcie komentarza do wpisu z dnia 2008-09-11 07:59
Parafia katolicka Kołdrąb, wpis 1 / 1838 zgodność: Pan młody: 100%

Andreas Linette (22)
Marianna Westphal (19)
[ ten nie uzywany link jest szkodliwy http://kabacinskileszek..ovh.org jest szkodliwy]
poprawny i bezpieczny link podam po skasowaniu

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2010, 21:57 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Dzień dobry!

Może ktoś się orientuje dlaczego poniższe parafie "podwójnie" zapisały ślub:

Parafia katolicka Radzim-Maniewo, wpis 9 / 1885 zgodność: Pan młody: 51%
Joannes Dądajewski (23) ojciec: Jacobus Dądajewski, matka: Marianna Woźniak
Stanislava Matuszak (23) ojciec: Franciscus Matuszak, matka: Marianna Rybak


Parafia katolicka Objezierze, wpis 32 / 1885 zgodność: Pan młody: 51%
Joannes Dądajewski (23)
Stanislava Matuszak (23)

Miejscowości te oddalone są o niecałe 10 km...
Może ktoś zna odpowiedz.

Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2010, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Mógł być jeden administrator dla tych parafii, w jednej udzielał ślubu i tam zapisał do księgi, w drugiej był proboszczem i też wpisał. W jednym zapisie, lub przy obydwu, będzie adnotacja o miejscu ślubu.
Mogło się też zdarzyć, że ślub odbył się w parafii pana młodego, ale proboszcz panny młodej miał zgłoszony ślub, więc też zapisał (również z adnotacją, że ślub odbył się w innej parafii).
Rada: sprawdź obydwa wpisy, a zagadka się wyjaśni.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2010, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Witam,

Zbliżamy się do pół miliona wpisów w bazie projektu :)
Na przełomie maja i czerwca będę miał trochę czasu, więc jakby ktoś miał jakieś indeksy do przysłania, to z radością przyjmę - i może wkrótce przekroczymy tę okrągłą liczbę?

Podziękowania i najlepsze życzenia dla wszystkich ochotników!

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Witam
W lipcu będę przeglądać śluby z parafii Stęszew,mogę zindeksować lata 1820-30.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2337
Lokalizacja: Gniezno
Warto, ale gdzie bedą umieszczone, Łukasz nie dopuszał cząstkowych danych.
Jeśli zindeksujesz to i tak nie zobaczymy.
Pewnie ponownie wyjchodzę przed szereg , w tym temacie już nie raz dostałem po łapkach.
Indeksuj tylko gdzie zobaczymy.
Zakładam że tych danych nikt jeszcze nie indeksował.
Tak samo problem z poprawkami.
Bo cząstkowo, też nie są przyjmowane i umieszczone w Projekcie.
Sokolniki /Gniezno ma braki i na pewno błędy, ma na to skany U.S
To co mogłem komentuje, ale co zrobić jak jest np. pominięty wpis [patrz wyżej ]

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 17:18 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
kabat napisał(a):
Łukasz nie dopuszał cząstkowych danych.


Nie jestem ekspertem i nie powinienem się odzywać przed Łukaszem,
ale ja indeksowałem po kawałku i to nie raz wyrwane lata.
Nigdy nie spotkałem się z czymś takim o czym Pan pisze.
Bo myślę, że nie można wymagać aby ktoś zaraz indeksował cały okres...
Cieszmy się z tego że ktoś w ogóle to robi.

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Też nie wiem o co chodzi. Wprowadzam dane dla różnych zakresów lat, czasem nawet kilkuletnich, byle kompletnych tzn. wszystkie śluby z danego roku (o ile istnieją i da się odczytać).
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2010, 17:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2337
Lokalizacja: Gniezno
Powiem tak i kończe moją wypowiedz
...cytaty z korespondencji, o sekretarkach i pracy jak trzeba w wkładać chyba coś powinna mówić i Przypomnieć Tobie Łukaszu...
Po co zamieszczać cytaty z korespondencji jeśl albo będa naciski by usunąć, bądz same zginą.
Postawa dobra i radykalna zmiana na plus
Oświadczenie że takie będa zamieszczane zbyt późne, ale dobre na przyszłość
Miałem w Gnieźnie Niechanowo z tych lat co nie były zindeksowane 1818 -1835, nie miałem czasu na cały ten okres ale pomny dawnych uwag nie przepisywałem cząstkowo wybranego rocznika.
Tak samo św. Wawrzyniec bo po co jeśli czytam uwagi z korespondencji [patrz wyżej] , i nie będe przekonywał że ma zmiar coś zawłaszczyć.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2010, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 09 cze 2010, 20:54
Posty: 61
Witaj Łukaszu !!!!!!
Jeśli pozwolisz --- mam takie pytanie. W WTG Gniazdo znalazłam śluby kilku krewnych i proszę mi napisać kiedy można się spodziewać indeksów urodzin i zgonów .Serdecznie pozdrawiam .Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2010, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Elzbieta - Poznan Project jest indeksowaniem malzenstw z tego co wiem i nie podchodza pod ten projekt dane urodzin czy zgonow. Nie o to chodzi. Jesli znalazlas daty slubow swoich krewnych w Poznan Project to teraz juz musisz sama szukac tych urodzin i zgonow. Pomoc Poznan Project wlasnie polega na tym, ze daje niejako "poczatek" dla poszukiwan i dzieki za ciezka prace wszystkich, ktorzy poswiecili swoj czas i energie na indeksowanie a Lukaszowi za piecze nad programem.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL