Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 wrz 2024, 00:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 wrz 2014, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 401
Lokalizacja: Puszczykowo
Witam,
Chciałbym zapytać czy często zdarzało się aby urzędnik podpisał się zamiast zgłaszającego (ale nie swoim lecz jego nazwiskiem) w aktach urodzenia/zgonu? W poszukiwaniach przodków przez bazę BaSIA trafiłem bowiem na dokument (a nawet dwa), w którym wyraźnie widać że podpis pod aktem (jakoby osoby zgłaszającej) jest złożony dokładnie tym samym charakterem pisma co widoczne na górze dokumentu imię i nazwisko zgłaszającego. Wspomniany akt dotyczący prawdopodobnie* pierwszego dziecka mojego prapradziadka pochodzi ze wsi Mchy z roku 1874, a urzędnik nazywał się Perkowski (może ktoś spotkał się już wcześniej z taką jego „niestandardową” pomocą).

* Piszę prawdopodobnie gdyż rozpoczynając na początku ubiegłego roku przygodę z genealogią wiedziałem tylko że mój pradziadek miał dwoje rodzeństwa, a jego rodzice (Stanisław Bartczak i Maria zd Zalewska) brali ślub własnie w Mchach. Szukając w BaSI znalazłem siedmioro innych dzieci Stanisława i Marii, które jednak wszystkie zmarły przed ukończeniem pierwszego roku życia (wszystkie urodzone przed znaną trójką). „Najnowszą” że tak powiem córkę znalazłem wczoraj w dodanych niedawno do BaSI księgach z roku 1878.
W aktach urodzeń, które jak zakładam dotyczą kolejnych dzieci tej samej pary też nie ma ciągłości jeśli chodzi o kwestię podpisu. Pomijając już wspomniany akt z 1874 roku, przy następnym dziecku (1876) są jedynie trzy krzyżyki, ale już przy kolejnym (1877) jest dość niewprawnie napisane nazwisko. W czterech późniejszych (1897, 1882, 1884 i 1892) jest już imię i nazwisko („na oko” pisane tą samą ręką). Taki ciąg wydaje się logiczny, ale właśnie w akcie z 1878 znów są krzyżyki, a skoro prapradziadek już raz się podpisał do dlaczego później nie? Oczywiście tą „anomalię” można wyeliminować zakładając że akt urodzenia z 1877 dotyczy syna innego Stanisława Bartczaka i innej Marii (Marianny/Maryanny) Bartczak zd Zalewskiej (co pewnie też jest możliwe gdyż ten akt dotyczy Obredy, a wszystkie przed nim i większość tych po nim – Sebastianowa). Prawdy pewnie już nie poznam...
Zajmując się poszukiwaniami dopiero od kilkunastu miesięcy co chwilę trafiam na coś co mnie zaskakuje lub zadziwia, a nie mając jak zweryfikować znalezionych informacji ani z kim ich skonsultować mogę jedynie zakładać że dotyczą one mych przodków. Z drugiej strony znalazłem też już sporo informacji dających się sprawdzić i/lub potwierdzić więc się nie zniechęcam...

Pozdrawiam
Grzegorz

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2014, 04:59 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
gregB napisał(a):
Witam,
Chciałbym zapytać czy często zdarzało się aby urzędnik podpisał się zamiast zgłaszającego (ale nie swoim lecz jego nazwiskiem) w aktach urodzenia/zgonu? W poszukiwaniach przodków przez bazę BaSIA trafiłem bowiem na dokument (a nawet dwa), w którym wyraźnie widać że podpis pod aktem (jakoby osoby zgłaszającej) jest złożony dokładnie tym samym charakterem pisma co widoczne na górze dokumentu imię i nazwisko zgłaszającego. Wspomniany akt dotyczący prawdopodobnie* pierwszego dziecka mojego prapradziadka pochodzi ze wsi Mchy z roku 1874, a urzędnik nazywał się Perkowski (może ktoś spotkał się już wcześniej z taką jego „niestandardową” pomocą).

To nic niezwykłego - akt z 1874 roku pochodzi z wtóropisu (Neben-Register).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2014, 21:46 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 401
Lokalizacja: Puszczykowo
Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam
Grzegorz

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2016, 19:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
gregB napisał(a):
W aktach urodzeń, które jak zakładam dotyczą kolejnych dzieci tej samej pary też nie ma ciągłości jeśli chodzi o kwestię podpisu. Pomijając już wspomniany akt z 1874 roku, przy następnym dziecku (1876) są jedynie trzy krzyżyki, ale już przy kolejnym (1877) jest dość niewprawnie napisane nazwisko. W czterech późniejszych (1897, 1882, 1884 i 1892) jest już imię i nazwisko („na oko” pisane tą samą ręką). Taki ciąg wydaje się logiczny, ale właśnie w akcie z 1878 znów są krzyżyki, a skoro prapradziadek już raz się podpisał do dlaczego później nie? Oczywiście tą „anomalię” można wyeliminować zakładając że akt urodzenia z 1877 dotyczy syna innego Stanisława Bartczaka i innej Marii (Marianny/Maryanny) Bartczak zd Zalewskiej (co pewnie też jest możliwe gdyż ten akt dotyczy Obredy, a wszystkie przed nim i większość tych po nim – Sebastianowa). Prawdy pewnie już nie poznam...
Pozdrawiam
Grzegorz

Grzegorzu !
Są Bartczaki w księdze meldunkowej Starkówca o którą pytałeś ...
Ich droga : ze Starkówca do Klęki i powrót do Starkówca, następnie ze Starkówca do Lubrza.
Podaj poprzez PV adres email, to wyślemy zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL