Hmm... Jestem pewna (z dokumentów późniejszych), że Michał i Marianna mieli dwójkę dzieci (zapewne więcej i będę ich szukać, zaczęłam od tej dwójki, bo jestem pewna rodziców); Stanisława i Małgorzatę, oboje ur. ok. 1777 r w Bininie- tak wynika z wpisów dot. późniejszych małżeństw (wiek pana/panny młodej). Mam skany ksiąg z Ostrorogu, ich odszyfrowywanie idzie mi bardzo mozolnie, wydaje mi się (nie znam łaciny, ale imiona w miarę odszyfrowuję), że tylko te wpisy pasują i w tych latach innej pary o tych danych nie znalazłam, a tym bardziej z takimi imionami dzieci. Z wpisu historycznego ze strony Ostrorogu dot. miejscowości Binino wynika, że:
"Około 1840 roku, gdy Binino należało do Anieli hr. Kwileckiej z Dobrojewa, wieś składała się z folwarku oraz siedemnastu gospodarstw należących do: (1) Józefa Kęsego; (2) Jakuba i Katarzyny Kęsych; (3) Walentego Kęsego; (4) Jana Perza; (5) Jana Greczki; (6) Jana Ławidaka ?; (7) Tomasza Ka..?; (8) Jakuba Kubisa; (9) Chryzostoma Gumnego; (10) Marcina Kałka ?; (11) Wawrzyna Ko..?; (12) Wawrzyna Ma..?; (13) Andrzeja Mikołajczaka; (14) Franciszka Babiaczyka; (15) Michała Kęsego; (16) Chryzostoma Rena; (17) Marcina Hałego." Dane dot. roku 1840, ale myślę, że wielkościowo niewielkie różnice zaszły - mała miejscowość, więc liczę na to, że się nie pomyliłam. W latach 1753-1800 nazwisko Kęsy występuje bardzo rzadko, wnioskuję, że później to są już potomkowie od jednego przodka, ale nie jestem w stanie tego udowodnić. Niestety w księdze urodzeń jest zapis, iż "6 III 1753 spaliło się probostwo i księgi metrykalne. Nowe księgi od 14 VII 1753", a on rodził się raczej ok. 1750, także dalej (do rodziców Michała) raczej nie dotrę, ale chcę uporządkować co się da...i może jakimś cudem trafić na wzmiankę o rodzicach Michała... Skłaniam się ku temu, że faktycznie to syn lub wnuk włodarza (dziękuję za ten trop!)- chociażby po tym, ilu Kęsych miało gospodarstwa w folwarku. Wiem, że sam Michał później prowadził gospodarstwo w Bobulczewie (tak wynika z aktu małżeństwa Stanisława z 1918 r.).
Przypuszczalnie to jest kolejny syn (ale kilkanaście lat później i już miejscowość oddalona o kilka kilometrów, więc muszę dokładnie zweryfikować):
https://postimg.cc/4mJ3BV66 Dziękuję serdecznie za tłumaczenie!