Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 17 lis 2024, 08:59

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 maja 2015, 14:01 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 190
Przepraszam, jeśli taki wątek już się pojawił, ale zastanawiałem się jakie mogły być źródła dochodu żon zmobilizowanych żołnierzy oraz wdów po poległych.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2015, 16:12 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 17:56
Posty: 16
Nie wiem czy moja odpowiedź coś Tobie pomoże. Mojemu dziadkowi, który miał wtedy 5 lat przyznano rentę po zmarłym na wojnie ojcu. Renta ta wynosiła 38,4 marki rocznie i miała być wypłacana w ratach miesięcznych po 3,20 marki. Nie były to chyba duże pieniądze. Pojedynczy numer Kurjera Poznańskiego kosztował wówczas 0,1 marki.

Tomasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2015, 20:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Goniec Wielkopolski. Poznań 31.05.1925

*Pamiątkowa książka Inwalidy.
Związek Inwalidów Wojennych Rzeczp. Polskiej w Poznaniu (Zarząd wojewódzki) przystępuje do wydania księgi pamiątkowej Inwalidy Wojen. Pamiętnik zawierać będzie w streszczeniu okres 5- cioletniej działalności Organizacji Inw. w województwie pozn., zbiór najważniejszych ustaw z dziedziny opieki nad inwalidami, rozporządzenia i dział beletrystyczny. Ukończenia książki spodziewać się można przed zjazdem inwalidów woj. który odbędzie się w sierpniu br. w Poznaniu. Oprócz członków zarządu Zw. Inw. Woj. pozyskano do współpracy szereg osób, związanych ideowo z ruchem inwalidzkim.

Książka jubileuszowa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań 1925r.
Ustawa inwalidzka z dn.18.3.1921r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i ich rodzin oraz o zaopatrzeniu rodzin po poległych i zmarłych, których śmierć znajduje się w związku przyczynowym ze służbą wojskową. (od str.247)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 6&from=FBC


Człowiek - jego prawa i odpowiedzialność (pod redakcją Robert Krzysztof Tabaszewski)
https://books.google.pl/books?id=aiEjBQ ... 21&f=false

Uwaga: W co najmniej kilkunastu numerach "Kuriera Poznańskiego" lata 1920-1924 znaleźć można informacje o pomocy wdowom i sierotom po poległych. Niestety nie wynotowałam, ale dociekliwi mogą tych informacji poszukać.

Goniec Wielkopolski. Poznań 05.06.1925

*Kto może pobierać zasiłek wojskowy. Ustawa o zasiłkach wojskowych została uregulowana przez rozporządzenie Rady Obrony Państwa z 20 lipca 20 r., które przyznawało prawo do zasiłków rodzinom wszystkich wojskowych. Obecny projekt wniesiony do Sejmu i uchwalony w pierwszem czytaniu, zwęża je, uznając za uprawnionych do zasiłków tylko rodziny, których żywiciel został wezwany z powodu mobilizacji, albo na nadzwyczajne ćwiczenia, względnie służy jak ochotnik. Projekt natomiast rozszerza pojęcie rodziny. Dotąd należeli do niej żona, dzieci, rodzice - obecnie zaliczani są do rodziny: żona, dzieci, (ślubne, nieślubne, adoptowane), pasierbowie, rodzice (matka nieślubna), rodzeństwo (tylko ślubne), dziadek i babka (ślubni). Projekt jest oparty na porównaniu analogicznych ustaw b. państw zaborczych.

Goniec Wielkopolski. Poznań 27.08.1925

*Zasiłki dla rodzin osób powołanych na ćwiczenia wojskowe. W miarę wystarczalności przekazanych tymczasowo przez Województwo funduszów wypłacać będzie Magistrat stoł. miasta Poznania rodzinom powołanych na ćwiczenia wojskowe zasiłki względnie zaliczki na zasiłki. Wnioski o zasiłek (na specjalnych formularzach, których do starcza Magistrat), oddawać należy w biurze II Magistratu przy placu Sapieżyńskim nr l0a, parter, pok. 5. - Do wniosku dołączyć należy następujące dokumenty. 1) poświadczenie powołania na ćwiczenia wojskowe, wystawione przez odnośną formację wojskową wzgl. Powiatową Komendę Uzupełnień; 2) zaświadczenie od pracodawcy, u którego powołany przed odejściem do ćwiczeń był zatrudniony, ile w ostatnim czacie zarabiał dziennie, tygodniowo lub miesięcznie i że w czasie powołania na ćwiczenia rodzina powołanego nie pobiera od pracodawcy żadnych świadczeń gotówkowych lub w naturze.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2015, 10:04 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 190
Genowefo - dziękuję za podpowiedzi.
Tomaszu - faktycznie przeliczając rentę na cenę gazety była to niewielka kwota.
Czy może ktoś ma inne informacje, z czego mogły się utrzymywać kobiety (jako żony zmobilizowanych żołnierzy lub jako wdowy po poległych na wojnie).

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL