Goniec Wielkopolski. Poznań 31.05.1925*P
amiątkowa książka Inwalidy. Związek Inwalidów Wojennych Rzeczp. Polskiej w Poznaniu (Zarząd wojewódzki) przystępuje do wydania księgi pamiątkowej Inwalidy Wojen. Pamiętnik zawierać będzie w streszczeniu okres 5- cioletniej działalności Organizacji Inw. w województwie pozn., zbiór najważniejszych ustaw z dziedziny opieki nad inwalidami, rozporządzenia i dział beletrystyczny. Ukończenia książki spodziewać się można przed zjazdem inwalidów woj. który odbędzie się w sierpniu br. w Poznaniu. Oprócz członków zarządu Zw. Inw. Woj. pozyskano do współpracy szereg osób, związanych ideowo z ruchem inwalidzkim.
Książka jubileuszowa Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań 1925r.
Ustawa inwalidzka z dn.18.3.1921r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i ich rodzin oraz o zaopatrzeniu rodzin po poległych i zmarłych, których śmierć znajduje się w związku przyczynowym ze służbą wojskową. (od str.247)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 6&from=FBCCzłowiek - jego prawa i odpowiedzialność (pod redakcją Robert Krzysztof Tabaszewski)
https://books.google.pl/books?id=aiEjBQ ... 21&f=falseUwaga: W co najmniej kilkunastu numerach "Kuriera Poznańskiego" lata 1920-1924 znaleźć można informacje o pomocy wdowom i sierotom po poległych. Niestety nie wynotowałam, ale dociekliwi mogą tych informacji poszukać.
Goniec Wielkopolski. Poznań 05.06.1925*
Kto może pobierać zasiłek wojskowy. Ustawa o zasiłkach wojskowych została uregulowana przez rozporządzenie Rady Obrony Państwa z 20 lipca 20 r., które przyznawało prawo do zasiłków rodzinom wszystkich wojskowych. Obecny projekt wniesiony do Sejmu i uchwalony w pierwszem czytaniu, zwęża je, uznając za uprawnionych do zasiłków tylko rodziny, których żywiciel został wezwany z powodu mobilizacji, albo na nadzwyczajne ćwiczenia, względnie służy jak ochotnik. Projekt natomiast rozszerza pojęcie rodziny. Dotąd należeli do niej żona, dzieci, rodzice - obecnie zaliczani są do rodziny: żona, dzieci, (ślubne, nieślubne, adoptowane), pasierbowie, rodzice (matka nieślubna), rodzeństwo (tylko ślubne), dziadek i babka (ślubni). Projekt jest oparty na porównaniu analogicznych ustaw b. państw zaborczych.
Goniec Wielkopolski. Poznań 27.08.1925*Zasiłki dla rodzin osób powołanych na ćwiczenia wojskowe. W miarę wystarczalności przekazanych tymczasowo przez Województwo funduszów wypłacać będzie Magistrat stoł. miasta Poznania rodzinom powołanych na ćwiczenia wojskowe zasiłki względnie zaliczki na zasiłki. Wnioski o zasiłek (na specjalnych formularzach, których do starcza Magistrat), oddawać należy w biurze II Magistratu przy placu Sapieżyńskim nr l0a, parter, pok. 5. - Do wniosku dołączyć należy następujące dokumenty. 1) poświadczenie powołania na ćwiczenia wojskowe, wystawione przez odnośną formację wojskową wzgl. Powiatową Komendę Uzupełnień; 2) zaświadczenie od pracodawcy, u którego powołany przed odejściem do ćwiczeń był zatrudniony, ile w ostatnim czacie zarabiał dziennie, tygodniowo lub miesięcznie i że w czasie powołania na ćwiczenia rodzina powołanego nie pobiera od pracodawcy żadnych świadczeń gotówkowych lub w naturze.