Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 maja 2024, 12:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 maja 2024, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1053
W genealodzy.pl a także na projekcie poznań są przypadki - gdzie mężczyznę wpisano jako kobietę nazwiskiem w formie żeńskiej.

np Franciszek Smorawska .

Wynika to z drobnego błędu w Excelu włączenia autouzupełnienia i wtedy całe indeksy wpisane są jako :

Franciszek Smorawska i Helena Smardz

Podobnie jest z kobietami :

Jan Nowak i Anna Kowalski

Ale taki błąd może być zamierzony gdyż wiele osób i słusznie wpisuje nazwiska rodowe w formie męskiej co ułatwia poszukiwania.

Poszukując trzeba wziąć pod uwagę taki błąd .

Mało tego

Nie wyłacznie autouzupełnienia powoduje błędy z imionach męskich .

Na genealodzy.pl Franciszek Joanna Smorawska i Józef Łucja Smul.



Pozdrawiam

Ryszard Welka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2024, 16:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3735
Pojedyncze kwiatki, gdzie ksiądz wpisał nazwisko ślubującego w formie żeńskiej zdarzało mi się widzieć w aktach, zapewne omyłki, trudno konkretnie je dziś wyjaśnić.

Znany w genealogii powód, dla którego mężczyźni nosili nazwisko w formie żeńskiej zupełnie oficjalnie, ale raczej nie tu, tylko w Niemczech, Francji bądź Stanach jest taki: jeśli wyemigrowała wdowa lub panna z małym chłopcem, to bywało, że oficjalnie ustalono dla niego to właśnie noszone przez nią nazwisko czyli np. Kowalska. Wtedy on i jego potomkowie też je w tej formie nosili.

Przypadki, gdy w indeksach panny noszą formę męską nazwiska to nie tylko pokłosie czasu, gdy wyszukiwarki były mało elastyczne i np. twórcy Geneteki wręcz zalecali wpisywanie nazwisk kobiet w formie męskiej. Księża czy urzędnicy Niemcy od II poł. XIX wieku nieraz w ten sposób wpisywali nazwiska naszych przodkiń, może w Wielkopolsce niezbyt często, ale już na Pomorzu Gdańskim w wielu USC zupełnie systematycznie. Wtedy zazwyczaj do indeksów też przepisuje się w tej wersji.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2024, 02:54 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1053
Oczywiście Panie Łukaszu

Ale ja piszę o bardziej przyziemnych wpisach .

Projekt Poznań

Wpis Wieleń 4/1804

Kazimierz Rybakowa

i
Magdalena Gozdzikówna
=====================================
Wpis genealodzy.pl

Chodzież 1821 rok
urodzenia

urodził się

Maciej Karolina Ciesielski
ojciec Andrzej
matka Agnieszka Włodarczanka
=========================

Chodzi o to ,że szukający może kilka lat szukać takiego wpisu .
Pozdrawiam

Ryszard Welka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2024, 08:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3735
A tak, oczywiście.
To zapewne wina autouzupełniania.

W procesie obróbki indeksu przy wstawianiu do bazy, w Poznan Project jest etap sprawdzania poprawności imion jeśli chodzi o płeć. Wtedy wychwycone zostanie błędne wpisanie "Józefa" zamiast "Józef" czy odwrotnie. Ale oczywiście autouzupełnianie może spowodować też zamianę np. Macieja na Marcina czy coś w tym rodzaju - i tego już nie wychwycimy.

Stąd apel do indeksujących o kontrolowanie tego, czy autouzupełnianie wprowadza to, co faktycznie chcieliśmy tam wpisać. W poradach dla indeksujących w Poznan Project poświęciłem temu zagadnieniu cały akapit.

Coś tam pomaga korekta indeksu dokonywana przed drugą osobę, ale większość osób na forum woli podsyłać pojedyncze wychwycone błędy. Zawsze nawoływałem, aby osoby zajmujące się już i tak poszczególnymi parafiami przejrzały je o ile możności w całości, jednak mało kto się na to decyduje.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2024, 10:10 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1053
Ja myślę Panie Łukaszu ,że nigdy nie osiągniemy w tej dziedzinie doskonałości i sam takich błędów robię tysiące a autouzupełnienie mam na stałe wyłączone . Jak Pan pisał to nie jest możliwe aby wychwycić takie błędy .
Dlatego dobrze jest je opisać i dziwię się ,ze w helperach do baz danych nie podaje się pouczeń .
Co też właśnie czynię

Jestem przeciwnikiem wszelkich poprawek w indeksach ,gdyż to więcej czyni szkody niż pożytku .
Jest to podstawowa podstawa indeksacji .Tak indeksujący widział i tak wpisuje .

Po prostu korzystający z baz indeksów mogą się liczyć z taką ewentualnością .
I tyle.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL