Gmina Stare Miasto wraz z gminą Krągola, w jej obecnych granicach istniała jeszcze przed 1864 r. Po upadku powstania styczniowego, Krągola wraz z Janowicami została rozwiązana. W 1754r. gminy Krągola i Janowice zostały sprzedane Adamowi Bronikowskiemu za sumę 103 tysięcy złotych. Bronikowscy mieli jednego syna, Adama, urodzonego w 1758 r., który został dziedzicem dóbr Krągoli i senatorem. W 1793 r. odznaczony został Orderem Świętego Stanisława. W późniejszym okresie Adam Bronikowski należał do stronników cara Wszechrusi, Aleksandra I. Miał syna Józefa, a Józef syna Rafała. Stare Miasto było własnością królewską, a Krągola własnością szlachecką. W roku 1789 Krągola liczyła 962 morgi i 205 mieszkańców, natomiast Janowice 322 morgi i 257 mieszkańców.
Źródło: Gmina Stare Miasto Przodkowie, w:
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 5354245691W aktach metrykalnych znajduje później informacje (nie są to cytaty wprost z akt, tylko odcztane informacje przetworzone na potrzeby biografii):
1) Synem Jana Henryka Komicz i Anny Doroty Sperling był Andrzej Komicz, który urodził się 28 sierpnia 1783 roku w Bielawie, gmina Piaski (Sandberg). Dnia 03 czerwca 1816 roku poślubił Karolinę Elżbietę Cichocką, zamieszkałą w Krągoli, córkę szlachcica kalwińskiego Erazma Cichockiego i Anny z Ziemęckich, która urodziła się 07 września 1798 roku w Liśćcu Małym. Przy zgłoszeniu jej urodzenia obecni byli przedstawiciele szlacheckich rodów Grzegorz Kurnatowski, Jan Bernermann, Joanna Florentyna Bronikowska z Kurnatowskich i Karolina Bronikowska z Mojaczewskich. Andrzej był wówczas strzelcem w służbie Marszałka Bronikowskiego w Krągoli. Małżonkowie początkowo zamieszkiwali właśnie w Krągoli, gdzie Andrzej był strzelcem i nadleśniczym.
2) Jan Komicz, pierwszy syn Jana Bogusława Komicz i jego trzeciej żony Marianny Ludwiki Leiter, urodził się w Krągoli 13 kwietnia (25 kwietnia) 1856 roku. Jego chrzestnymi zostali Adam Potworowski, dziedzic w Krągoli oraz Eufrozyna Wyganowska. Przy zgłaszaniu narodzin dziecka obecny był również Juliusz Mebus – Dyrektor Krągolskiej Fabryki Araku.
O istnieniu dworu w Krągoli wiem też z przekazów ustnych mieszkańców tej miejscowości. Niestety żadne zabudowania się nie zachowały - ani dworu, ani folwarku, ani gorzelnia. Rozbieżne są również informacje, gdzie był on położony.