Wydaje się, że Grytowie pochodzili z okolic Skalmierzyc, przynajmniej tam w Basi występuje to nazwisko. Kilka osób o tym nazwisku mieszkało w Fabianowie (dzieci Michała Gryty), który należał do parafii w Ociążu - w Projekcie Poznań wpisy dla Ociąża są tylko do 1886 roku, pobliski Lewków i Biskupice Ołoboczne - tylko do 1874. Co nie zmienia faktu, że brak jest ślubu cywilnego, choć wydaje się, że okoliczne USC są zindeksowane dla lat około 1890-1897, kiedy pary te powinny brać ślub...
Z okolicznych USC może to być jeszcze: w powiecie odolanowskim Czarnylas, Daniszyn, Raszków, a w powiecie ostrowskim Franklinów i Sieroszewice. Choć równie dobrze ślub ich mógł mieć miejsce gdzieś w Westfalii lub w Zagłębiu Ruhry, co zdarzało się wcale nie rzadko... Jednak póki co przejrzałbym na Twoim miejscu wyżej wymienione USC w AP w Kaliszu.
Miałbym baczenie na tę parę: Parafia katolicka Ostrów Wielkopolski, wpis V43 / 1866 Michael Grytta (27 lat) Francisca Kostrzewa (18 lat) A w miarę możliwości przeszukał zapisy urodzeń dla Ociąża w poszukiwaniu Walentego, który może być ich synem.
Inną opcją jest odnalezienie aktów zgonów Walentego i Katarzyny Grytów oraz Tomasza i Marianny Adamczaków. Może miejsce urodzenia powie, w którym miejscu powinni zawrzeć ślub cywilny (zazwyczaj w USC miejsca zamieszkania panny młodej...).
_________________ Piotr Lis
Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno) Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń) Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo) Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)
|