http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,1055 ... rects=trueKongres Kobiet przypomni Panny Tułodzieckie. "Wołają na nas rozczochrane feministki". Sto lat temu organizowały pierwsze wiece kobiet w PoznaniuFoto z archiwum Michała Michałkiewicza
Aniela Tułodziecka. Kim są dzieci, które pozują z nią do fotografii? - Według relacji mego stryja może być tam jego matka, Zofia Michałkiewicz wychowywana przez Anielę - mówi Michał Michałkiewicz, który przekazał nam zdjęcie z rodzinnego archiwum. Zofia Michałkiewicz była córką zmarłej siostry Tułodzieckich. Kim są pozostałe dzieci, trudno ustalić.
Foto z archiwum Michała Michałkiewicza
...
https://www.facebook.com/RegionalnyKong ... LQ&fref=nfRegionalny Kongres Kobiet w Koszalinie
HERSTORIA SIÓSTR TUŁODZIECKICH film dokumentalny opisujący działalność sióstr Anieli i Zofii Tułodzieckich działaczek społecznych, oświatowych i niepodległościowych z przełomu XIX i XX wieku. Liderek ówczesnego ruchu kobiecego, nazywanych
,, matkami chrzestnymi" Powstania Wielkopolskiego, gdyż ich wychowankowie jako pierwsi wychodząc na ulicę w grudniu 2018 zainicjowali ruch, który doprowadził do wybuchu powstania.
ANIELA TUŁODZIECKA(1853 - 1932) inicjatorka powstania i wieloletnia koordynatorka działalności
Towarzystwa Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się i Opieki nad Dziećmi WARTA. Towarzystwo działało zarówno jawnie opiekując się systemowo dziećmi ubogimi i upośledzonymi, jak i tajnie w walce z nasilającą się germanizacją, prowadząc szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Wielokrotnie represjonowana przez władze, w tym karana więzieniem. Swoją działalność kontynuowała również po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku pełniąc między innymi funkcję inspektora oświatowego.
ZOFIA TUŁODZIECKA(1850 - 1924) jedna z założycielek i wieloletnia działaczka pierwszego polskiego kobiecego związku zawodowego Stowarzyszenia Personelu Żeńskiego w Handlu i Przemyśle wspierającego działalność zawodową kobiet, prowadzącego pośrednictwo pracy, poradnictwo prawne dla kobiet, organizującego kursy zawodowe, wspierającego edukację kobiet. Przy stowarzyszeniu działała kasa zapomogowa, biblioteka i schronisko dla kobiet w podeszłym wieku.
W 1907 stworzyła pierwszą kobiecą spółdzielnię pracy Pracownia Sukien w Poznaniu. Obok pracy zawodowej i działalności w ruchu kobiecym aktywnie wspierała siostrę w działalności Towarzystwa WARTA.
Siostry Tułodzieckie mimo, oparcia swojej działalności na społecznej nauce kościoła były prekursorkami walki o równouprawnienie społeczne i zawodowe kobiet. Razem z innymi Warciankami uczestniczyły w wiecach i demonstracjach między innymi skutecznie domagając się przyznania kobietom prawa do uczestniczenia w posiedzeniach i zgromadzeniach publicznych.
Charakterystyczne dla ich postawy było odcięcie od jakichkolwiek form mecenatu ze strony mężczyzn, co było ówcześnie uznawane za standard w organizacjach prowadzonych przez kobiety, odrzuciły także patronat kościoła.
Informacje biograficzne zaczerpnięte z Wikipedii.
Projekcję filmu zaplanowano w programie VI Regionalnego Kongresu Kobiet w Koszalinie z komentarzem Doroty
Tułodzieckiej - Adams.
Zuzanna Gaczkiewicz
...