Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 wrz 2024, 22:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 paź 2009, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 12:22
Posty: 185
Lokalizacja: Bydgoszcz
Robiłem dzisiaj porządki na grobie mojej Matki. Spoczywa Ona na małym cmentarzu tzw.wojskowym.Ten cmentarz dla niezoriętowanych mieści się tuż przy nowej obwodnicy w-z omijąjącej centrum Bydgoszczy. Piszę o nazwie "tzw. wojskowy",potocznie przyjęła się ta nazwa,bowiem jest tam kwatera żołnierzy Armii Czerwonej,oraz fakt,że pieczę nad tym cmentarzem sprawuje parafia kościoła garnizonowego pw.św. Jerzego. Spacerując po tym cmentarzu, zrobiłem pare fotek,-wg mnie, interesujących. Spoczywa tam m.in. Wice-admirał marynarki polskiej Napoleon Louis Wawel zm.w 1934r.w wieku 73 lat. Kawaler orderu Polonia Restituta. Okazały czarny marmur ma Gracjan Żeromski ,ur. 1896-zm. tragicznie w 1946r.ppłk.WP. Jak mi przekazał gospodarz cmentarza,także zapomniany grób. A podobno pochodził z ...książęcej rodziny Romów. I tyle na dziś. Gdyby ktoś był zainteresowany tymi fotkami,proszę o kontakt. Pozdrawiam - hentomal@senior W tych dniach przebywałem także na innych cmentarzach w Bydgoszczy i w województwie. Porobiłem także fotki co ciekawszych postaci tam spoczywających.Tego materiału się nagromadziło tyle,że muszę to wpierw uporządkowac. Wspomnę jedynie,że na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy spoczywa m.in. gen.bryg. Antoni Szemet zm. w 1940r. Temat ten jak wspomniałem,uporządkuję i po konsultacji z prezesem Wojtkiem,prześlę te fotki do osoby zajmującej się działem cmentarzy z uwzględnieniem działu księży,bo i ten dział,dzięki tym nowym fotkom się poszerzy. Pozdrawiam hentomal@senior

_________________
Interesują mnie nazwiska :Adamczewski i Basiński,których przodkowie pochodzili z Kujaw. Zaś osoby z poza Kujaw i noszące nazwisko Kuropatwiński
proszę o kontakt ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2009, 21:37 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 12:22
Posty: 185
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pod ten temat podpiąłem się,aby Koleżeństwu zameldowac,iż dzisiejszej niedzieli dokonałem ostatniego już obchodu bydgoskich cmentarzy. Byłem na bydgoskim osiedlu Błonie. Tam przy ul. Stawowej znajduje sie cmentarz na Jarach. Ostatnie miejsce spoczynku tam znaleźli m.in ks. Bernard Żuchowski prob.parafii św.Wojciecha w Bydgoszczy(1914-1986),ks.prał.Jerzy Gołębiewski prob.par.św.Trójcy (1927-1996),ks.Jerzy Osiński (1944-1990),w 1984r.wikary par.św.Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach. To do Niego zjechał z ostatnią posługą śp ks. Jerzy Popiełuszko. Po Bydgoszczy objął probostwo w Wielkim Sławsku. Spoczywa także ks. Leon Lenz (1907-1970) prob.par. Ostrowite Prymasowskie,ks.Mieczysław Skonieczny,1-szy powojenny dziekan bydgoski,kanonik i prob.par.św. Trójcy,ks. kanonik Wawrzyniec Skonieczny (1874-1962),ks.prał.dr Feliks Małecki (1905-1988) prob.par.Miłosierdzia Bożego,ks.prałat Janusz Grajek (1952-2005),ks. Bernard Jekel (1912-1985) prob.par. w Mąkowarsku. Jest tam także pochowany Lech Lutogniewski (1953-2006) prawnik,reporter.Przy ulicy Zaświat znajduje się cmentarz parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. Zbawiciela. W połowie cmentarz udostępniony społeczności katolickiej. Na tym cmentarzu są pochowani m.in Joanna Witt Jonscher artystka-malarka zm. w 1982r.,dr med. Józef Jonscher zm.w 1975r.,dr med. Paweł Sauter (1897-1978),ks.Michał Jamny (1919-1986) i ks. Stanisław Słotwiński (1902-1992),- pastorzy Kościoła Metodystycznego w Bydgoszczy. Pisarz,publisysta,dziennikarz- Tadeusz Nowakowski ( reporter z pielgrzymek Jana Pawła II ) ur.w Olsztynie w 1917r. zm. w 1996 w Bydgoszczy. Prof. Emil Ismer (1899-1980),spoczywa także długoletni proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy ks. Waldemar Preiss (1908-1973),więzień obozów w Stutthofie,Sachsenhausen i Dachau. Spoczywają także nasi medaliści olimpijscy: Teresa Ciepła (1937-2006) honorowy obywatel Bydgoszczy,oraz Olgierd Ciepły (1937-2007). Ale się rozpisałem. Pozdrawiam -hentomal@senior

_________________
Interesują mnie nazwiska :Adamczewski i Basiński,których przodkowie pochodzili z Kujaw. Zaś osoby z poza Kujaw i noszące nazwisko Kuropatwiński
proszę o kontakt ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL