Dzień dobry.
Proszę o pomoc i wskazówki dotyczące poszukiwań moich przodków i oczywiście ich przodków też. Wątek ten częściowo nałożył się na post pani Dominiki Rakowieckiej "Pruscy h. Leliwa i Prawdzic".
Pragnę umiejscowić moich przodków, małżeństwo:
Roch Chudzyński (Chudziński) i
Elżbieta Pruska. Dodam od razu, że obie formy nazwiska Chudzyński i Chudziński występują właściwie naprzemiennie, często na sąsiadujących ze sobą wpisach a incydentalnie również obie formy przez "H".
Jedynym punktem odniesienia do tych poszukiwań jest ślub ich syna
Franciszka Chudzińskiego (Chudzyńskiego) z Katarzyną Jaworską (1805 r. - parafia panny młodej Graboszewo - o jej rodzicach pisałem wcześniej). Franciszek lat 24 (ur. 1781 r.) jest tam opisany jako ekonom ze wsi Zielniki, później pracował też we wsi Myszki. W zapisie jako jeden ze świadków występuje Ignacy Chudziński, brat nowożeńca. Nie wiem gdzie się urodził Franciszek. Zmarł pomiędzy 1814 a 1824 r. - być może w Pyzdrach w roku 1817 (nr 101) ale wiek tego zmarłego trochę nie pasuje:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... stka_cur=4O wspomnianym bracie występuje właściwie jedna poza powyższą informacja (Teki Dworzaczka) a i tu brak pewności czy idzie o tę samą osobę:
46660 (Mieszkowo)
1794.9/II. (M.) N. Ignacy Chudzyński adultus z miasta Pyzdry x N. Joanna Malechowska v. adulta z par. tut. -- G. Ignacy M., M. Joachim Herstopski etc.
O rodzicach nie wiem nic. Nie mam pojęcia, z których Pruskich jest Elżbieta. Dodam, że współcześnie im występuje małżeństwo Piotra i Zofii (Kurów, parafia Grabienice), noszące identyczne nazwiska. Nie wiem czy byli w ogóle z nimi rodziną. Związki pomiędzy tymi dwoma rodzinami noszącymi te nazwiska występują również w miejscowości Zdzychowice w parafii Środa Wielkopolska - wspomniane wyżej Zielniki też w niej się znajdują. Chudzyński/Chudzińscy byli dość zróżnicowani majątkowo, na wskazują wpisy z lustracji majątków gdzie odszukać można zapis o niepiśmiennym świadku lustracji z tym nazwiskiem czy też innym, który dzierżawił ziemię jak chłop i ją własnoręcznie uprawiał.
Na podstawie Tek Dworzaczka można wyprowadzić wniosek, że większość (o ile nie wszyscy) Chudzyńskich/Chudzińskich wywodzi się od Wojciecha (męża Jadwigi Winkler), który pod koniec XVI wieku pełnił w Poznaniu funkcję "procuratora" a później pisarza grodzkiego poznańskiego. Dodam, iż został on "adoptowany" do stanu szlacheckiego poprzez jakiś związek z jednym z sędziów poznańskich. Sporo szukałem na ten temat i znalazłem dość ciekawą i zabawną informację, iż adopcja odbyła się do herbu Ostoja ale Wojciech, nie wiadomo dlaczego, posługiwał się herbem Cholewa. Oba są graficznie dość podobne a że nie zapisałem źródła tej informacji (wiedzy w tym zakresie też nie posiadam) to nie mogę stwierdzić ile w niej prawdy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cholewa_(herb_szlachecki)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostoja_(herb_szlachecki)
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.