Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 wrz 2024, 21:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 sie 2024, 14:49 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 75
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Witam,
czy ktoś zetknął się może z nazwiskami Knuschke/Knoszke/Knoske/Knoska/Knoski/Knowski? Prawdopodobnie jest to jedno nazwisko w brzmieniach od niemieckiego poprzez spolszczone do polskiego. Moja prababcia Helena z domu jest Kno(w)ska, jej ojciec urodzony jako Stanisław Knoske był dzieckiem Johanna Franza Knuschke i Eleonory Hoffman córki Samuela Hoffmana. Johann i Eleonora pobrali się w Bojanowie k. Rawicza. Ta Eleonora Hoffman (ur. około 1799 r.) po mężu Knuschke/Knoske zmarła w 1866 r. w Nowych Olędrach w parafii Iłówiec. Eleonora jest określona w dokumentach jako Piworar (Braxatoris). Zastanawiam się kim byli ci Knuschke. Osadnikami niemieckimi/Olędrami? Z kolei nazwisko Hoffman jest ogromnie popularne, więc tu trudno coś ustalić.
Jeśli ktoś ma jakieś informacje/pomysły, to bardzo proszę o odzew.
Pozdrawiam
Anna Unrug-Cichoń


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2024, 21:46 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1094
Pani Anno

Jedna uwaga

Jak Pani chce do czegoś dojść .

Musi Pani przyjąć jak przodkowie się nazywali .

To rodzina Knoske a nie jak zapisał skryba .

Oni nie mieli 17 nazwisk .
Coś trzeba przyjąc za pewnik .
I szukać .
Rodzina Knoske nie pochodzi z Niemiec bo Niemcy do niej się nie przyznają .
To wynika z genealogii niemieckiej .
Ja mam podobną rodzinę przodków KUmke
Ale Niemcy się do niej przyznają .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2024, 12:26 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 75
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Dzień dobry,
Właśnie w tym cały problem, że nazwisko zapisane jest w różnych formach w różnych dokumentach - nazwisko mojej prababci w akcie ślubu jest zapisane jako Krzoska (to ewidentny błąd, powinno być Knoska), w akcie zgonu Knowska, jej ojciec w akcie urodzenia zapisany jest jako Knoske a jego ojciec jako Knuschke. Być może prawidłowo powinno być Knoske. Skąd pochodzi rodzina prababci - właśnie to chcę ustalić. Stąd moje pytanie czy ktoś ma pomysł jak to zrobić. Z pewnością Johann Franz Knuschke/Franciszek Knoske i Eleonora Hoffman pobrali się w Bojanowie k. Rawicza 12 listopada 1821 r.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2024, 14:00 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 139
Witam udało mi się odnaleźć takie informacje

Joanna Eleonora Hoffmann urodzona 23.02.1797 córka Jana Samuela Hoffmanna i Anny Doroty Weigt https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FCK-5B7J

Jan Samuel i Anna Dorota ślubowali 01.02.1796r. W Bojanowie
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FCN-NP9W

Jan Samuel syn Jana Samuela
Anna Dorota córka Jerzego

Podejrzewam, że aktem urodzenia Anny Doroty Weigt może być akt urodzenia Anny Teodory Weigt córka Jerzego Weigt i Rosiny Heinz urodzona 08.09.1770r. nie znalazłem by rodziła się jakaś Anna Dorota w okolicach tych lat możliwe, że jest błąd i Teodora to Dorota niestety nie mam dostępu do aktów i nie mogę sprawdzić czy nie został popełniony błąd w trakcie indeksowania

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2024, 14:51 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 75
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Krystllian2008 napisał(a):
Witam udało mi się odnaleźć takie informacje

Joanna Eleonora Hoffmann urodzona 23.02.1797 córka Jana Samuela Hoffmanna i Anny Doroty Weigt https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FCK-5B7J

Jan Samuel i Anna Dorota ślubowali 01.02.1796r. W Bojanowie
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FCN-NP9W

Jan Samuel syn Jana Samuela
Anna Dorota córka Jerzego

Podejrzewam, że aktem urodzenia Anny Doroty Weigt może być akt urodzenia Anny Teodory Weigt córka Jerzego Weigt i Rosiny Heinz urodzona 08.09.1770r. nie znalazłem by rodziła się jakaś Anna Dorota w okolicach tych lat możliwe, że jest błąd i Teodora to Dorota niestety nie mam dostępu do aktów i nie mogę sprawdzić czy nie został popełniony błąd w trakcie indeksowania

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak


Panie Krystianie, serdecznie dziękuję!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2024, 08:28 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 521
Lokalizacja: Poznań
Dopowiem:
Choć Dorota i Teodora to dwa różne imiona jednak znaczeniowo są sobie równe. Oba pochodzą z języka greckiego i oznaczają dar boga. W wersji greckiej: Theodora i Dorothea.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2024, 09:02 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 75
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Jan M. Musielak napisał(a):
Dopowiem:
Choć Dorota i Teodora to dwa różne imiona jednak znaczeniowo są sobie równe. Oba pochodzą z języka greckiego i oznaczają dar boga. W wersji greckiej: Theodora i Dorothea.


Dziękuję bardzo! To zwiększa prawdopodobieństwo, że Anna Dorota i Anna Teodora to ta sama osoba.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL