Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 wrz 2024, 20:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 655 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sie 2024, 21:24 
Offline

Dołączył(a): 24 mar 2021, 16:09
Posty: 184
Lokalizacja: Pniewy
Ciekawostka (temat tych imion już się przewinął):
Parafia Lwówek - brat mojego przodka - Olęder Bąk vel Bunk, był bardzo różnie zapisywany :)

- przy chrzcie w 1762r. - Theophilus
- na swoim ślubie w 1793r. - Deodilectus
- jako świadek na ślubie brata w 1797r. - Boguslaus
- przy chrztach swoich dzieci - głównie Gottliebus
- przy śmierci w 1819r. - Deogratus

Przyjąłem, że zapewne używał imienia Gottlieb (pol. Bogumił) i tak zapisałem w drzewie.

_________________
Pozdrawiam
Jacek

Chudziak|Zachciał|Gromadziński/Gromadka|Żurek|Buszkiewicz|Kawka|Konieczny|Sawala|
Bąk/Bunk|Hancyk/Chancyk|Lehmann|Szarata|Białkowski|Janiszewski|Musiał|Liberski

Poszukuję ur. ok.1745 Jana Liberskiego kołodzieja w Opalenicy i Otorowie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2024, 06:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5190
Lokalizacja: Poznań
To jest ciągle to samo imię, po polsku Bogumił, nawet Theophilus.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teofil
Imię mojego przodka też różnie zapisywano - Christianus, Chryzostomus, Christophorus i Krzyżan.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2024, 09:05 
Online

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 543
O, Jacku, to jesteśmy krewnymi ;) Mój Paschke wżenił się w rodzinę Bunków/Banków/Bąków, gdybyś chciał, mam skany z księgi hipotecznej, w której jest spisana umowa dotycząca przejęcia gruntów przez Christopha Paschkego od teściowej Anny Bank.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2024, 12:05 
Offline

Dołączył(a): 24 mar 2021, 16:09
Posty: 184
Lokalizacja: Pniewy
Henryk Krzyżan napisał(a):
To jest ciągle to samo imię, po polsku Bogumił, nawet Theophilus.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teofil
Imię mojego przodka też różnie zapisywano - Christianus, Chryzostomus, Christophorus i Krzyżan.

Zgadza się Henryku, to jest to samo imię. Widać, że tutaj, jak i w twoim przypadku skryba lubił chyba kombinować, albo nie wiedział jak to zapisać :)
Jako ciekawostkę, mogę także podać, że natknąłem się dwa razy w parafii Lwówek na zapisywanie tej samej osoby jako: Casimirus (Kazimierz) lub Gottfried (Gotfryd) lub Friedrich (Fryderyk), no a to już nie są tożsame imiona.

mikolajkirschke napisał(a):
O, Jacku, to jesteśmy krewnymi ;) Mój Paschke wżenił się w rodzinę Bunków/Banków/Bąków, gdybyś chciał, mam skany z księgi hipotecznej, w której jest spisana umowa dotycząca przejęcia gruntów przez Christopha Paschkego od teściowej Anny Bank.

Mikołaju, napisałem PW.

_________________
Pozdrawiam
Jacek

Chudziak|Zachciał|Gromadziński/Gromadka|Żurek|Buszkiewicz|Kawka|Konieczny|Sawala|
Bąk/Bunk|Hancyk/Chancyk|Lehmann|Szarata|Białkowski|Janiszewski|Musiał|Liberski

Poszukuję ur. ok.1745 Jana Liberskiego kołodzieja w Opalenicy i Otorowie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2024, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3751
Chciałbym tylko nadmienić, że używana nieraz w tym wątku fraza, że "X i Y to to samo imię" nie ma właściwie sensu. Tak naprawdę możemy tylko wykazywać, że takie czy inne postacie graficzne, czy brzmieniowe imion bywają używane wymiennie na danym terenie i w danym czasie - lub nie, co niekoniecznie znaczy, że w innym czasie lub innym miejscu to samo stwierdzenie będzie w równym stopniu prawdą.

Jako ilustrację powyższego mógłbym już w tej chwili przytoczyć dosłownie dziesiątki przykładów, w tym z tego wątku i ogólnie naszego forum, ale oczywiście nie tylko.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 655 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL