Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 wrz 2024, 21:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sie 2024, 11:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2015, 18:52
Posty: 701
Witam
Instytut Pamięci Narodowej opublikował książkę Marii Wardzyńskiej pod tytułem „Wysiedlenia ludności polskiej z okupowanych ziem polskich włączonych do III rzeszy w latach 1939-1945”
Publikacja posiada sporo informacji historycznych. Zainteresowany jestem losami ludzi wysiedlonych z ziemi warckiej a dokładniej zacytuję fragment „… W gminie Kalinowa w kwietniu 1941 r. żandarmeria z miejscowości Chabierów wysiedliła 1 rodzinę – 4 osobową, którą skierowano do pracy na roli w powiecie kaliskim”, „… Natomiast w listopadzie wysiedlono 48 rodzin – 210 osób z miejscowości Domaniew, Gorzałków i Kalinowa…” Ponoć te informację są zawarte w Ankiecie? [AIPN, Ankiety OKBZHwP Poznań, Wysiedlenia: Chabierów, powiat Kalisz, maj 1970 r. ]
Niestety nie potrafię tych informacji zlokalizować. Gdzie mogę odnaleźć spisy informację o ludziach przesiedlonych z tej okolicy?
Dziękuję za wszystkie cenne informację!

_________________
Pozdrawiam
Marek

*Dum tempus habemus, operemur bonum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2024, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2022, 15:05
Posty: 22
Też mam tę książkę i teraz też się zastanawiam gdzie mogę zgłębić wiedzę z mej gminy. Wiem, że istnieje w IPN Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. Kiedyś byłam na jakimś spotkaniu z pracownikiem IPN organizowanym przez bibliotekę i on apelował o zgłaszanie wszelkich informacji na temat tych zbrodni. Myślę, że można chyba zasięgnąć języka w oddziale poznańskim IPN. A może ktoś podpowie inaczej bo również jestem zainteresowana.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2024, 21:23 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 543
Wg inwentarza te ankiety powinny być w IPN w Poznaniu: https://inwentarz.ipn.gov.pl/node/4868502

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2024, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2015, 18:52
Posty: 701
Witam !
Dziękuję za informację.
Podczas dalszych poszukiwań i drążenia tematu dotarłem na stronę IPN - Straty.pl
W przeglądarce wpisałem nazwisko i ku mojemu zdziwieniu pojawiło się sporo osób z tym samym imieniem i nazwiskiem po weryfikacji wytypowałem jedną osobę https://zapodaj.net/plik-7wK8wWzBOS
Jest wpisane źródło : Archiwum Państwowe w Łodzi 331/156
dodatkowe informacje
wysiedleni z tzw. Kraju Warty w latach 1939-1945; dane w aktach centrali przesiedleńczej w Poznaniu, oddział w Łodzi.
Co jest ,że nie mogę odnaleźć tego wpisu w Archiwum?
Swego czasu korzystałem z tego samego źródła i mogłem odnaleźć osobę przez Internet - dziś już tej możliwości niema?!
Dziękuję za bezcenne informację .

_________________
Pozdrawiam
Marek

*Dum tempus habemus, operemur bonum.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL