Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 paź 2024, 12:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 paź 2024, 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 327
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu współczesnej lokalizacji budynku o starym numerze 76.
Pod tym numerem, w 1911 roku urodził się e Nowym Mieście mój ojciec Stefan Lipoński ( Rodzice Stanisław Lipoński i Jadwiga z d. Kaźmierczak). Numer ten figuruje w księdze meldunkowej znajdującej się w Archiwum Państwowym. Z Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Środzie otrzymałem odpowiedź (pisemną), że nie ma takiej możliwości i skierowano mnie do Ksiąg Wieczystych, ale tam też okazało się to niemożliwe.
Napisałem też dawno temu do Urzędu Miejskiego - odpowiedź negatywna. Obecnie posłałem e-mail do Biblioteki w Nowym Mieście - do tej pory nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2024, 09:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Materiały, które zapewne są w posiadaniu Wydziału Geodezji starostwa powinny wystarczyć w ustaleniu lokalizacji tego domu, aczkolwiek nie można wykluczyć, że pracownik sobie z tego nie zdawał sprawy bądź nie potrafił się tym zająć. Zakres działania tej instytucji w chwili obecnej jest bowiem bardzo odległy od tych spraw.

Numer w księdze meldunkowej jest wedle mojego doświadczenia tożsamy z numerem hipotecznym działki. W księgach wieczystych można by zatem znaleźć ewentualnie ostatniego przedwojennego właściciela domu i próbować go zidentyfikować na miejscu. Niestety strategia ta nie daje gwarancji sukcesu, a do tego z reguły księgi wieczyste nie są miejscem, gdzie takie poszukiwania idą gładko.

Najszybciej pewnie dotrze się do celu metodą kombinowaną: w tym dokumencie przechowywanym w AP:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... ka/1089012

powinny się znaleźć numery działek odpowiadających numerowi hipotecznemu 76 w okresie o którym mowa. Te numery działek (są to stare numery działek, obecnie już niefunkcjonujące w obiegu) należy podać w Wydziale Geodezji i oni bez problemu odnajdą je na każdej mapie katastralnej miejscowości sprzed lat 1960-tych.

Nie można wykluczyć pewnej komplikacji w poszukiwaniach wynikającej z faktu, że w okresie, gdy powstawała dokumentacja, Nowe Miasto należało do powiatu jarocińskiego, a dziś do średzkiego. Nie wiem na 100%, który wydział geodezji będzie posiadał dawne mapy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2024, 09:37 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1128
Bardzo dziwna sprawa .
W Toruniu w Wydziale Geodezji nie ma najmniejszych problemów.

A to jest jedyne poważne źródło.

Numery w księdze wieczystej są właśnie ustalane na podstawie planów geodezyjnych .

Sprawa jest prosta .
Miał Pan pecha i trafił na urzędnika nieprzyjaznego .
To nie pierwszy taki urząd i archiwum.

Wydział Geodezji Starostwa ma własne archiwum i rzadko te dokumenty trafiają do Ap . A jak już to kopie .
Pozdrawiam

================================
Jednocześnie przypominam iż dziedziną ,która opracowuje prace naukowe w tej dziedzinie jest socjotopografia .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2024, 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Wedle mojego doświadczenia są wydziały geodezji, które dysponują dokumentacją katastralną z numerami hipotecznymi, a są i takie, które posiadają "gołe" mapy z numerami działek, na których numerów hipotecznych nie zaznaczano. Nie można też wykluczyć niewiedzy pracowników, dla których pruskie numery hipoteczne to kosmos, bo w bieżącej praktyce od dekad nikomu nie są potrzebne. Taki nieświadomy pracownik nie będzie wtedy nawet wiedzieć, gdzie szukać konkordancji jednych numerów z drugimi.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2024, 10:22 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1128
W Toruniu rok temu tutejsze TG zrobiło wykład specjalisty ze Starostwa Powiatowego Wydziału Geodezji .
Byłem na tym wykładzie .
Ale sądzę ,ponieważ numeracje parcel były przepisywane z jednych map na drugie -niczym się nie różnią od tych pruskich . Oczywiście zmieniały się systemy numeracyjne ale wszystkie mapy kompletne są w Wydziale Geodezji .Sądze też ,że pracownicy doskonale się w tym orientują .Toż to postawa ich pracy.Parcele od pokoleń nic się nie zmieniły .
Dostałem w prezencie pracę Pana Głąba Socjotopografia Lutomierska -gdzie się urodziłem gdzie są wszystkie mapy od 1500 roku .Dowiedziałem się z niej kto był właścicielem parceli czyli ziemi na ,której się urodziłem 400 lat temu .

Ja podpowiadam ,że na UAM w Poznaniu jest Wydział Geodezji . MOżna by zapytać czy nie napisano jakiegoś popularnego poradnika o geodezji ,numeracji geodezyjnej i zapisach na ich podstawie w księgach wieczystych .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2024, 12:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 327
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo dziękuje za obszerne informacje. Może uda mi się trafić na jakiegoś przyjaźnie nastawionego pracownika, który zna się dobrze na swojej pracy. Tak mi się udało w Wydziale Geodezji w Szamotułach skąd bardzo szybko dostałem współczesną lokalizację gdzie bytowali moi przodkowie..

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2024, 09:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 666
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Jeśli nie uda się drogą przez Wydział Geodezji (co wydaje mi się mało prawdopodobne), to w poznańskim archiwum państwowym w zespole Starostwa Powiatowego w Jarocinie są dwa plany Nowego Miasta z XIX wieku:
L.Jar. 48 - Karte von der Feldmark der Stadt Neustadt im Pleschner Kreise
L.Jar. 49 - Karte von den Hütungen der Gärten - Wiesen und Hausbesitzer der Stadt Neustadt, Kreis Pleshen

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2024, 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 327
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dziękuję bardzo za podpowiedź i spróbuję uzyskać jakiś skan lub ksero tych planów, bo jechać ponad 400km nie bardzo mi się chce.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2024, 13:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
elbesko napisał(a):
Dziękuję bardzo za podpowiedź i spróbuję uzyskać jakiś skan lub ksero tych planów, bo jechać ponad 400km nie bardzo mi się chce.


Niestety od dwóch lat nie żyje pan Eugeniusz Czarny, chodząca encyklopedia Nowego Miasta i Jarocina. Miałem okazję poznać osobiście.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2024, 17:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 327
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Z Panem Eugeniuszem Czarnym miałem kontakt, ale tylko korespondencyjny. Niestety było to w czasie kiedy nie posiadałem numeru budynku gdzie urodził się mój ojciec. Kontakt ten jednak się urwał, gdyż Pan E. Czarny poinformował mnie, że ma kłopoty z oczami i z tego powodu nie może dalej korespondować.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2024, 16:48 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
O, Nowe Miasto... Cieszę się, że nie tylko ja mam tam przodków.
Mapy z numerami działek oraz nazwiskami właścicieli zebrałem tutaj: https://box.pionier.net.pl/f/44c3497fb9934a3c8a7e/
Link będzie aktywny przez 14 dni.
Ja byłem w lepszej sytuacji, bo znałem lokalizację domu. Chciałem zajrzeć do ksiąg gruntowych, ale finalnie nigdy do tego nie doszło. Może kiedyś. Jak rozpracujesz "system", to daj proszę znać - ja mam adres, numery księgi wieczystej, ale chciałbym ustalić sygnaturę akt w archiwum i zajrzeć do księgi gruntowej.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2024, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 327
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Zestaw map i mapek imponujący. Przeglądnąłem je pobieżnie i zauważyłem interesujący mnie numer 76, ale będę musiał to przymierzyć do współczesnych planów Nowego miasta. Czeka mnie jednak mrówcza praca ale może coś z tego wyjdzie, Więc dziękuję bardzo za te materiały.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2024, 09:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
mac napisał(a):
O, Nowe Miasto... Cieszę się, że nie tylko ja mam tam przodków.
Mapy z numerami działek oraz nazwiskami właścicieli zebrałem tutaj: https://box.pionier.net.pl/f/44c3497fb9934a3c8a7e/
Link będzie aktywny przez 14 dni.
Ja byłem w lepszej sytuacji, bo znałem lokalizację domu. Chciałem zajrzeć do ksiąg gruntowych, ale finalnie nigdy do tego nie doszło. Może kiedyś. Jak rozpracujesz "system", to daj proszę znać - ja mam adres, numery księgi wieczystej, ale chciałbym ustalić sygnaturę akt w archiwum i zajrzeć do księgi gruntowej.


Macieju, czy numery hipoteczne (księgi wieczystej) to te w nawiasie? Jeśli masz jakieś adresy o znanym numerze hipotecznym, to można to zweryfikować.

Numer (76) w nawiasie to chyba to miejsce, ale to wypada na warunki przedwojenne dość daleko od zabudowań samego miasteczka, więc mam wątpliwości:

https://maps.app.goo.gl/FjZcVBSYbqC67xcJ7

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2024, 08:49 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
Nie analizowałem w sumie dotychczas tych numerów, ale przeanalizujmy na podstawie mojej rodziny Blasel (Łukaszu, to Ci z Opola, których mi kiedyś odczytywałeś w Instytucie). Porównując dwie mapy - tę z numerkami działek i tę z nazwiskami oraz kilka innych dokumentów mamy:

mapa_xxxx_PlanyGruntoweUrzKatastralnych_JarocinDzC14 - numer działki przy ul. Bednarskiej z domem - to na tej mapie 137, a numer pobliskiej łąki "Blazlówki" - (78) 180. W geoportalu to obecnie działka nr 359.

mapa_1872_StarPowJar_LJar48_MapaMiasta - brak tu numerów działek z domami (choć same domy są zaznaczone), łąka "Blazlówka" ma numer 78, a więc ten sam, który na pierwszej mapie jest podany w nawiasie. W geoportalu to obecnie działka nr 349.

"Blazlówka" albo "Blazówka" to nazwa lokalna funkcjonująca jeszcze jakiś czas temu w Nowym Mieście - na określenie łąki Blasela. Tutaj mapka, którą kiedyś znalazłem: https://box.pionier.net.pl/f/6aa6c9ef90b041b081cd/?dl=1

Księga wieczysta została założona w 1971 r. (mam numer księgi, ale wiadomo - tam są dane osobowe obecnych właścicieli, więc nie chcę podawać na forum). Księga obejmuje razem obie działki, to znaczy te o obecnych numerach: 349 i 359. Dla obu działek podano tam ten sam numer księgi dawnej: 113. Co więcej, numer ten zgadza się z numerem domu podanym w liście dusz z lat 50-tych XIX wieku (dostałem kiedyś te ksera od E. Czarnego, a w AP wiele lat później nie znalazłem tego zapisu). Musiało to być w latach 50-tych, bo jest tam jeszcze wpisana żona właściciela, która zmarła w 1858 r.

Czy zatem - patrząc po numerze księgi dawnej, to będą te akta w archiwum? https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/12076103 (i jeszcze dwie jednostki o tym numerze z lat późniejszych). W sumie jeśli ktoś byłby w Kaliszu, to byłbym wdzięczny za sprawdzenie. Mogę zamówić skany w samym archiwum mailem, ale musiałbym wiedzieć że to te akta zamiast strzelać na ślepo.

Co może być też istotne dla Nowego Miasta, to w sumie mogło ono w jakiś sposób funkcjonować w podziale na Laskówkę i Nowe Miasto - choć te miasta zostały połączone w 1677 r. (wikipedia), to w praktyce często funkcjonowały w dokumentach oddzielnie. W księgach gruntowych już pewnie takiego podziału nie ma, ale w listach dusz - o ile dobrze pamiętam - jeszcze w jakiejś formie występował.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2024, 09:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Czyli wygląda na to, że na tych mapach, które udostępniłeś, po prostu nie ma numerów hipotecznych - bo wtedy na działce Blasela musiałby być zaznaczony nr 113.

Można by jeszcze wziąć listę dusz z okresu jak najbliższego mapie i pokojarzyć numery z listy dusz z nazwiskami właścicieli, jest duża szansa, że wtedy ustali się, jak one sobie tam wzajemnie odpowiadają.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2024, 09:23 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
To właśnie miałem napisać jako konkluzję mojego postu, ale na końcu mi umknęło.

Tak jak teraz mamy adres pocztowy, numer działki i numer księgi wieczystej, tak wcześniej był numer domu, numer działki i numer księgi gruntowej. Choć ten ostatni wydaje się być taki sam jak numer domu w moim przypadku, to z innych miejscowości wiem, że numery domów się wielokrotnie zmieniały, a poza tym były przecież działki orne, łąki itd. bez przypisanych numerów domów - a księgę gruntową miały, więc takie uogólnienie byłoby chyba błędne.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL