Wg monografii "Dzieje Pniew" przeprowadzono trzy akcje wysiedleńcze do GG.
Pierwsza w nocy z 3 na 4 grudnia 1939 r., wysiedlono wtedy ponad 120 osób, które najpierw zgromadzono w prywatnym domu przy ul. Dworcowej, a później na terenie więzienia we Wronkach, skąd po 8 dniach jazdy nieogrzewanym pociągiem wysiedleni dotarli do Jędrzejowa.
Druga akcja wysiedleńcza z Pniew nastąpiła 4 marca 1940r.,kiedy to do obozu dla wysiedleńców na Głównej w Poznaniu przewieziono 51 osób, a następnie koleją przetransportowano je do GG.
Trzeci etap nastąpił 2 kwietnia 1941 r. wysiedlono wtedy 44 Polaków - najpierw do obozu w Konstantynowie koło Łodzi, skąd część z nich wróciła do Pniew , pozostali zaś zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Rzeszy.
Łącznie we wszystkich transportach wysiedlono z Pniew ponad 200 Polaków w większości w okolice Jędrzejowa i na Lubelszczyznę.
Niezaleznie od wysiedleń organizowano wywozy Polaków na roboty przymusowe do Rzeszy; pierwsza taka akcja miała miejsce w kwietniu 1940r.
Tyle z monografii "Dzieje Pniew"
Było jeszcze wysiedlenie we wrześniu 1940r. ludności z większych gospodarstw rolnych.Wysiedlono wówczas moich krewnych Kaczmarków i Szukałów, oraz rodzinę Piłatów z Lubocześnicy koło Pniew, oraz gospodarzy z Koninka koło Pniew. Przewieziono ich do obozu w Łodzi (Mama wspominała to miejsce jako Czyściec), skąd część wywieziono na roboty do Rzeszy, a pozostałych przewieziono w okolice Warszawy - Aleksandrowo i Izabelin gm. Nieporęt.
Na stronie
http://lwww.straty.pl/index.php/pl/szukaj-w-bazie jest kilkanaście osób o danych Leon Piotrowski i Helena Piotrowska.
Teresa Szukała