Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 lis 2024, 22:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2011, 16:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
W dniu dzisiejszym, w ramach trwających od tygodnia Dni Kasztelanii Gieckiej, odbyło się w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu spotkanie regionalistów z kilku sąsiednich gmin: Dominowa, Nekli, Środy Wlkp i Zaniemyśla.
Podczas tego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać bardzo interesującej prelekcji naszej koleżanki z WTG "Gniazdo" Danki Wojcięgowskiej, zatytułowanej "Mieszkańcy Gminy Dominowo w powstaniu Wiosny Ludów 1848 r." Ta niebanalna prelekcja przygotowana została w oparciu o zachowane dokumenty - raporty wojsk powstańczych, ilustrujące sytuację oddziałów powstańczych w okresie od połowy marca do początku maja 1848 r.
Wielkie zainteresowanie wzbudził przechowany w rodzinie Danki, wydany w 1846 r w Paryżu w formacie kieszonkowym, doskonałym do ukrywania w warunkach konspiracyjnych , " Regulamin wojsk powstańczych" (cytuję z pamięci), opisujący szczegółowo zasady taktyki powstańczej. Wykorzystywany był do szkolenia żołnierzy.
Wykład Danki w ramach dyskusji wzbogacony został o nowe aspekty tamtych wydarzeń przez znanego z naszego forum p. Michała Pawełczyka , neklanina zamieszkałego we Wrześni, badacza zrywów niepodległościowych w 1848 i 1918/19 w okolicach Nekli.
Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć przygotowaną przez Dankę i Bogdana (tak się domyślam) wystawę, ilustrującą udział mieszkańców z okolic Dominowa i dawnego powiatu średzkiego w powstaniu Wiosny Ludów.
Po obejrzeniu wystawy wszyscy udali się do znanej uczestnikom naszej sobotniej wycieczki, osady edukacyjnej, gdzie można było uraczyć się grillowanym schabem i przednimi trunkami. Rozmowom nie było końca...
Dzięki temu spotkaniu można było nawiązać nowe znajomości w kręgu ludzi pasjonujących się historią swoich Małych Ojczyzn.
Podziękowania należą się nie tylko naszej prelegentce ale również gospodarzom miejsca, p. kierownik muzeum Teresie Krzysztofiak i wójtowi Dominowa p. Krzysztofowi Pauterowi.

Pozdrawiam.
Jerzy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 17:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Gratuluję tak pięknej inicjatywy. Jak widzę, na wystawie pojawiły się przepiękne zdjęcia i pocztówki. Danusia, jak zwykle, ma niebanalne pomysły...żałuję, że nie słyszałam prelekcji-musiała być interesująca, bo Danusia potrafi barwnie opowiadać.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1447
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Ogromne gratulacje dla organizatorow jak i Danusi za prelekcje. Duzo sie dzieje.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Bardzo serdecznie gratuluję Danusiu!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 21:34 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Nekla w Powstaniu Poznańskim 1848 r.

W 1848 r. przyszedł czas Wiosny Ludów. Na wieść o berlińskiej rewolucji marcowej utworzono 20 marca w Poznaniu rodzaj rządu zwany Komitetem Narodowym. Przystąpili do niego znani działacze społeczni, między innymi Ludwik Mierosławski i Karol Libelt. Niektórzy z nich zostali co dopiero wypuszczeni z pruskiego więzienia, w którym przebywali za udział w powstaniu z 1846 r.. W jego skład w początkowej fazie wszedł także późniejszy nekielski ksiądz Antoni Fromholz.
Antoni Fromholz (1821-1881), kurator parafii nekielskiej, ksiądz (rodzice: Jan Fromholz i Rozalia Siwińska) ukończył w 1842 r. Gimnazjum Marii Magdaleny. Był nauczycielem w Szkole Ludwiki w Poznaniu. Nazwa pochodziła od założycielki Fundacji Ludwiki Radziwiłłowej. Utworzono tam zakład naukowy dla wychowawczyń i nauczycielek. W Szkole Ludwiki przeżył burzliwy rok 1847, potem nadzieje rewolucyjne związane z Wiosną Ludów. Powstanie Poznańskie wciągnęło księdza w wir walki narodowej, w której doniosłą rolę odegrał jako członek Komitetu Narodowego. Na odezwie Komitetu Narodowego z dnia 20 marca „Bracia Obywatele” i odezwie „Bracia Starozakonni” spotykamy i jego podpis.
W latach późniejszych przeciwstawia się ostro władzom pruskim jako komendariusz kościoła w Kaszczorze pod Wolsztynem. Był proboszczem w Dakowach Mokrych - 2 miesiące w 1853, później, od 1854 r. w Nekli jako protektor. Jego grób znajduje się przy kościele w Nekli.
Komitet Narodowy proklamował niepodległość i przystąpił do organizacji sił zbrojnych. Naczelnym wodzem powstania wyznaczono Ludwika Mierosławskiego. Zaraz też, od dnia 23 marca rozpoczęły się przygotowania organizacyjne do utworzenia sił zbrojnych.
Na pograniczu Królestwa zaczęły się formować pułki jazdy i piechoty w Trzemesznie, Pleszewie, Środzie, Poznaniu, Dobrojewie, Objezierzu, Wełnie, Wrześni, Ostrowie, Książu, Sulmierzycach, Raszkowie. W Kostrzynie, Pobiedziskach i Nekli rozpoczęto formowanie oddziałów ochotników.
W Nekli sformowano nieduży oddział ułanów pod dowództwem Kierskiego (prawdopodobnie z Opatówka). Pieczę nad oddziałem z ramienia obozu średzkiego, do którego ten oddział wcielono, sprawował komisarz obwodowy Franciszek Radoński i komisarz okręgowy Grabski. Dowódcą obozu średzkiego był pułkownik Brzeżański, który początkowo przebywał w Kostrzynie, później w Środzie. Sam obóz oceniano na dwa tysiące kosynierów, kilkudziesięciu strzelców ze strzelbami i tyleż samo ułanów z dzidami, bez kulbak (siodeł).
Zasady rekrutacji do wojska wymagały przedstawienia swemu proboszczowi zaświadczenia wystawionego przez ojca, opiekuna, lub pracodawcę. Proboszcz wystawiał legitymację, którą przesyłał do komitetu powiatowego lub też bezpośrednio do komendanta utworzonych wówczas obozów. W ten sposób od 26 marca rozpoczęto gromadzenie się wojska w obozach.
Nekla, podlegająca obozowi średzkiemu, stała się także miejscem koncentracji ochotników z północno-wschodniej części powiatu średzkiego oraz miejscem magazynowania broni. Organizujący się szwadron
ułanów z początku składał się z 10 ochotników a w końcowej fazie liczył 19 żołnierzy. Koni było 25 sztuk, ofiarowanych głównie przez okolicznych gospodarzy, z czego najwięcej dał Kareński, ale także okoliczni ziemianie i chłopi w tym Kosiński i ksiądz Gniatczyński z Targowej Górki oraz Arnold z Mystek.
Władysław Kosiński z Targowej Górki, czołowy działacz powstańczy, pełnił przez pewien czas funkcję komendanta obozu wrzesińskiego, zanim przyszedł z Trzemeszna Garczyński, a później przy nim funkcję szefa sztabu.
Prace organizacyjne w obozie średzkim spowodowały powstanie koncepcji przeniesienia oddziału do Gułtów, czemu sprzeciwiał się Kierski, motywując to lepiej rozwiniętym zaopatrzeniem w Nekli, uważając Neklę za lepiej wyposażoną w rzemieślników i handel.
Zaopatrzenie i żołd dla oddziału finansował obóz średzki. Jednak przepływ gotówki nie był sprawny, występowały zatory płatnicze w regulowaniu opłat za paszę i w świadczeniu żołdu.
Stąd też musiał czterokonną furą siana poratować konie oddziału dzierżawca Starczanowa Wilhelm Lossow (ten sam, który w 1850 r. poślubił Joannę Dobrogoyską - jej grób do dziś stoi przy nekielskim kościele)
Kilku ochotników z samej Nekli znalazło się w różnych formacjach powstańczych. Byli to:
1.Michał Węgorowski lat 28
2.Walenty Wielgosz lat 19
3.Franciszek Szpakowski lat 22
4.Jan Kowalski
Nekielski oddział zobowiązany został do czujności i w razie niebezpieczeństwa dania sygnału przez palące się słupy alarmowe. Niestety, oddział nekielski został pozostawiony bez wsparcia, a tymczasem doszły meldunki, że w Gowarzewie (między Kostrzynem a Kórnikiem) zauważono patrol pruski. Patrolowano okolice w związku z możliwością ataku ze strony Prusaków. Wkrótce też doszły wiadomości o wzięcia przez wojsko pruskie Pobiedzisk, a 3 kwietnia wojsko już było w Gnieźnie. W Środzie ataku spodziewano się 11 kwietnia.
7 kwietnia oddział dostał rozkaz wycofania się z pełnym rynsztunkiem wraz z kosami do Środy. Pierwsze zwiadowcze patrole pruskie od strony Gniezna pojawiły się w Nekli 10 kwietnia.
Już wkrótce, 11 kwietnia 1848 r., około południa przybyli do Nekli pruscy huzarzy regimentu Blickera i ułani z 5. pułku w liczbie 700 żołnierzy wraz z 4 armatami dokonując licznych gwałtów i grabieży. W dniach od 15 do 18 kwietnia żołnierze 5 pułku ułanów zrabowali mieszkanie proboszcza Jana Janickiego, kapitana Kurowskiego, leśniczego Dąbrowskiego, kupcową Lukowską (Łukowską?) i Franciszka Krobskiego zabierając przedmioty ogólnej wartości ponad 1521 talarów, 2 srebrniki i 6 fenygów, miotając przy tym obelgi i tłukąc pałaszami. Skargę proboszcza w części uwzględniono, pozostałe generał Hirschfeld odrzucił.
W Nekli zebrała się banda, złożona z Żydów, tak zwanych olendrów, to jest osadników i żółtych huzarów. Banda ta pod dowództwem żandarma Stringera napadła w zasadzce dnia 16-go kwietnia na powracających do domu ochotników, prawie wszystkich pomordowała, trupy zakopała w ziemię, a nieszczęśliwych niedobitków szukała w pobliskiej Nekli, nie szczędząc gwałtów na mieszkańcach.
11 kwietnia 1848 Komitet Narodowy podpisał z przedstawicielem władz pruskich ugodę w Jarosławcu. W zamian za obietnicę autonomii części Poznańskiego (zresztą fikcyjną) zgodzono się na rozwiązanie większości oddziałów powstańczych (kosynierów). Ci ostatni ugodę tę przyjęli jako zdradę. Prusacy nie dotrzymali obietnicy i przystąpili do likwidacji sił powstańczych.
Wkrótce pruskie wojsko stało (w nawiasach dowódcy oddziałów pruskich) w Śremie (Brandt), Środzie (Blumen), Gnieźnie (Hirschfeld), Wrześni (Wedell).
Napór Prusaków spowodował starcia oddziałów pruskich i polskich. 30 kwietnia, polskie wojska pod wodzą Mierosławskiego pokonały w Miłosławiu pruski oddział Blumena, a 2 maja pod Sokołowem zwyciężyły wojska Hirschfelda.
W Środzie 3 maja Prusacy ustalili dalszy przebieg akcji. Założono, że najpierw należy utrzymać łączność pomiędzy oddziałami Hirschfelda, Wedella, Blumena i Brandta. 4 maja pruskie wojsko pod dowództwem Brandta wyruszyło ze Środy przez Neklę, gdzie na noc stanęli obozem, do Czerniejewa, a następnie do Żydowa. Zbliżał się nieuchronny koniec powstania.
Wojska Mierosławskiego kierowały się w stronę północno-wschodnią. W Skąpem (niedaleko Mielżyna) doszło do konfliktu pomiędzy Mierosławskim a Brzeżańskim. Stąd wojska powstańcze zawróciły w stronę Miłosławia. Pod Grabowem Królewskim powstańcy zaczęli rozchodzić się. Mierosławski opuścił szeregi powstańcze. Wojska powstańcze uległy rozprzężeniu. 9 maja gen. Wedell wraz z pułkownikiem Brandtem znajdowali się w Bardzie. Tam też udał się Brzeżański i tam, w obecności Alfonsa Taczanowskiego zawarto ugodę co do kapitulacji.
Pamięć o kosynierach sokołowskich jednak pozostała w przekazach ludowych.
Prusacy w odwecie dokonali w 1850 r. zmian czego skutkiem była zmiana nazwy terytorium z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, zawierającego w sobie jakby pewną odrębność, na Provinz Posen. Przez Polaków nie zostało to zaakceptowane.
Ustanowiono też nowe struktury władzy. Władza wiejska składa się ze sołtysa i kilku ławników lub starszych gminy. Zarządzali wszystkimi sprawami gminy.
Na czele powiatu stał landrat (radca ziemski) zarządzający przy pomocy sekretarza powiatowego i komisarzy okręgowych. Komisariaty ustanowiono grupując pewną liczbę wsi. Komisarz był nadrzędny nad sołtysami.
Landratowi pomagali w pracy: inspektor szkół, tak zwany fizyk jednocześnie chirurg powiatowy zajmujący się ochroną zdrowia oraz poborca powiatowy, dozorujący sprawy podatkowe.
Kilka, a nawet i kilkanaście powiatów tworzyły obwód rejencyjny, którym zarządzała Rejencja.

LISTA UCZESTNIKÓW POWSTANIA POZNAŃSKIEGO 1848 R. Z NEKLI I OKOLIC (KOSYNIERZY)

1. Wincenty Basiński, Mystki, 21 lat, ułan
2. Antoni Braczkowski, Targowa Górka, ,piechota
3. Kacper Braczkowski, Targowa Górka, 23 lata, piechota
4. Antoni Jęczmionka, Starczanowo, 23 lata, piechota
5.Telesfor Kierski, Opatówek, dowódca oddziału w Nekli
6. Władysław Kosiński, Targowa Górka, kierownictwo powstania
7. Andrzej Knasiak, Racławki, 22 lata, piechota
8. Antoni Knasiak, Chwałszyce, 20 lat, piechota
9 Jan Kowalski
10. Tomasz Książkiewicz, Racławki, , piechota
11. Franciszek Kubiak, Targowa Górka, lat 19, ułan
12.Maciej Kubiak, Targowa Górka, lat 19, piechota
13.Wilhelm Lossow, Starczanowo, 30 lat, strzelcy
14.Ignacy Meisener, targowa Górka, lat 25, piechota
15.Bartłomiej Makowski, Targowa Górka, 22 lata, piechota
16Antoni Obarski, Targowa Górka, , piechota
17.Michał Okoniewski, Starczanowo, lat 19, strzelec
18.Szymon Pawlak, Starczanowo, 22 lata, piechota
19.Józef Piechowicz, Targowa Górka, 27 lat, piechota
20.Antoni Piechowiak, Targowa Górka, 21 lat, piechota
21.Tomasz Roszak, Chwałszyce, lat 30, żonaty, piechota
22.Ignacy Sarczyn, Starczanowo, 19 lat, piechota
23.Wawrzyn Szorzyński, Stępocin, lat 25, piechota
24.Franciszek Szpakowski, Nekla, lat 22, ułan
25.Wojciech Szwed, Targowa Górka, 24 lata, piechota
26.Łukasz Szymkowiak, Starczanowo, 19 lat, piechota
27.Wincenty Tarchalski, Zasutowo, lat 17, piechota
28.Michał Węgorowski, Nekla, lat 28, strzelec
29.Walenty Wielgosz, Nekla, 19 lat, strzelec
30.Andrzej Zajączek, Targowa Górka

Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 03:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Danusiu, Bogdanie i Michale - Gratulacje :!:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 10:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Serdecznie dziękujemy za gratulacje.

Pisze w liczbie mnogiej, ponieważ cała prezentacja to owoc wielogodzinnej pracy w terenie i w domu, Bogdana i mojej, tak jak wyżej napisał „w domyśle” Jurek.
Wystawa to dzieło Bogdana, prelekcja multimedialna to moja działka.
Spotkanie dotyczyło „Uczestników Wiosny Ludów 1848 r. z Gminy Dominowo”.

W kilku zdaniach jako gość, uzupełnił moją prezentacje Michał Pawełczyk, wspominając „Obóz w Nekli”, który został zlikwidowany i przyłączony do obozu w Środzie.
Myślimy, że Michał znajdzie w dziale opracowania jeszcze kilka informacji o powstańcach z Gminy Nekla.

Całą listę uczestników powstania z obozu średzkiego przesłaliśmy do Piotra, z prośbą o zamieszczenie w opracowaniach.
Dla przygotowania statystyk na spotkanie, musieliśmy zapisać nazwy miejscowości w obecnym brzmieniu. Pozostałe informacje są w oryginale.

Dziękujemy Mietkowi z Jawora za zamieszczenie w dziale Ciekawe linki źródła, na którego podstawie opracowaliśmy temat,
i Jarkowi Górskiemu za zdjęcia, które wykonał dla nas we Wrześni i w Sokołowa.

Poniżej prezentujemy listę uczestników urodzonych w obecnych granicach Gminy Dominowo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiany
Danka i Bogdan

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 09 gru 2010, 18:52
Posty: 9
Lokalizacja: Poznań
Szkoda, że tak późno się dowiedziałem, bo bardzo interesuje mnie okres Wiosny Ludów w Wielkopolsce z jednej przyczyny.
Mianowice, znam taki ustny przekaz rodzinny, babcia mojej babci, która urodziła się w 1839 r w Sulęcinie parafia Solec gmina Krzykosy, opowiadała jej o swoim członku rodziny, że był kosynierem w powstaniu, w 1848 r miała 10 lat, mogła więc być naocznym świadkiem wydarzeń które rozgrywały się w pobliżu jej miejsca zamieszkania. Babcia ta zmarła w 1838 i z jej opowieści zachowało się tylko to jedno wspomnienie.
Ciekawe, czy ktoś z was posiada tak dawny ustny przekaz?
Chciałbym potwierdzić, że to nie tylko legenda.
Może są gdzieś jakieś spisy uczestników tego powstania?
Interesuje mnie nazwisko Karpiński z wymienionego obszaru.

pozdrawiam
Leon Przybylski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2011, 07:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Leon napisał(a):
Może są gdzieś jakieś spisy uczestników tego powstania?
Interesuje mnie nazwisko Karpiński z wymienionego obszaru.

Leonie.
Wykazy uczestników Wiosny Ludów 1848 z obozu średzkiego, Piotr zamieścił już w opracowaniach, niestety nie występuje w nich nazwisko Karpiński.
Mógł Twój krewny być w obozie w Książu lub we Wrześni, to nie są dalekie odległości, ale niestety nie trafiliśmy nigdzie na wykazy osobowe z tych obozów.
Z gminy Krzykosy w średzkim obozie jest niewiele osób z Solca, Sulęcina i Sulęcinka.
Być może Książ i Września znajdują się w zasobach bibliotek naukowych, ale nie zostały jeszcze zdigitalizowane.

Pozdrawiamy
Danka i Bogdan

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2011, 10:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Zapomniałam dodać, że obóz we Wrześni został przeniesiony do Nowego Miasta n/ Wartą
Kiedy? - tego nie wiem, ale przypuszczam że też po podpisaniu ugody jarosławieckiej, czyli po 11 kwietnia 1848 r.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2011, 17:19 
Offline

Dołączył(a): 09 gru 2010, 18:52
Posty: 9
Lokalizacja: Poznań
Dzięki Danko za udzielone wskazówki.
Przejrzałem wykazy i znalazłem blisko spokrewnione z Karpińskimi a rzadkie nazwisko, a mianowicie Goździak,

Pozdrawiam
Leon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL